نویسنده : //

20 سوغاتی و صنایع دستی گیلان را از دست ندهید

معروف ترین و بهترین سوغاتی های خوشمزه گیلانی شامل کلوچه فومن، چای لاهیجان، برنج گیلان و زیتون است. حصیربافی و رشتی دوزی صنایع دستی زیبا و کاربردی استان گیلان است.

گیلان به معنای محل زندگی "گیل"ها؛ یکی از استان‌های شمالی ایران و همجوار دریای مازندران است. استان گیلان پوشیده از جنگل و دارای آب وهوای معتدل و مرطوب است. سرسبزی، طبیعت بکر و آب وهوای دلچسب گیلان سبب شده است تا گردشگران بسیاری مجذوب  آن شوند. معروف ترین سوغاتی های گیلان برنج، چای و انواع کلوچه گیلانی است. انواع میوه‌ها و مرکبات، سبزیجات، بادام زمینی، نان‌های سنتی و صنایع دستی گیلان از دیگر سوغات این استان توریستی و زیباست.

در ادامه این مطلب با سوغاتی‌ها و صنایع دستی گیلان همیشه بهار آشنا می‌شوید:

 

 

کلوچه فومن

کلوچه فومن یکی از خوشمزه ترین سوغاتی‌های گیلان است. این کلوچه در بسیاری از شهرهای استان گیلان و حتی شهرهای مختلف ایران طبخ می‌شود ولی خوشمزه ترین و بهترین نوع کلوچه فومن را تنها در خود شهر فومن خواهید یافت. کلوچه‌پزی‌های معروف در فومن همواره با استقبال بالایی از شهروندان فومنی و خیل عظیمی ازمسافران این شهر روبرو هستند؛ که اگر به فومن سفر  کنید می‌توانید شاهد صف طویل در مقابل این کلوچه پزی‌ها باشید.

مواد اولیه جهت تهیه کلوچه فومن شامل آرد گندم، شکر، شیر، تخم مرغ، ماست، کره، بیکینگ پودر، پودرمایع خمیر، گردو و دارچین است.

کلوچه فومن سوغاتی گیلان

کلوچه لاهیجان

کلوچه لاهیجان یکی از کلوچه‌های سنتی گیلان است که بیش از نیم قرن است جایگاه خاصی در میان سوغاتی‌های گیلان بدست آورده است. کلوچه پزی در گیلان از رونق بالایی برخوردار بوده و این استان رتبه اول تولید کلوچه کشور را در دست خود دارد. طرفداران کلوچه لاهیجان از مرزهای ایران فراتر رفته و این سوغاتی خوشمزه گیلانی را به یک محصول صادراتی تبدیل کرده اند. کلوچه لاهیجان انواع مختلفی دارد که از کنجد، گردو، کشمش و نارگیل در آنها استفاده می‌شود. اگر به فروشگاه‌های سوغاتی فروشی گیلان سری بزنید، برندهای مختلفی از کلوچه لاهیجان در انواع طعم‌های گردویی، نارگیلی، موزی، شکلاتی و ... را خواهید یافت.

کلوچه لاهیجان سوغاتی گیلان

زیتون و روغن زیتون

زیتون، روغن زیتون، زیتون پرورده و سایر محصولات زیتون از سوغاتی‌های معروف و محبوب گیلان است. شهرهایی مانند رودبار و لنگرود از زیتون مرغوبی برخوردار بوده و این محصول پرخاصیت را به شهرهای دیگر ایران و حتی کشورهای دیگر عرضه می‌کنند.

زیتون پرورده یکی از سوغاتی‌های اصیل گیلانی است که از رب انار، گردو، دانه های انار، سبزی‌های معطر، گلپر، نمک و روغن زیتون برای طعم دادن به دانه های هسته گرفته زیتون استفاده می‌شود. سبزی معطر اصلی برای تهیه زیتون پرورده گیلانی "چوچاق" است که تنها در شهرهای شمالی یافت می‌شود. زیتون پرورده به عنوان پیش غذا و یا همراه با غذاهای سنتی گیلان سرو می‌شود.

زیتون، روغن زیتون، زیتون پرورده؛ سوغات گیلان

رشته خوشکار یا خشکار

رشته خوشکار شیرینی سنتی و سوغات گیلان است. این شیرینی خوشمزه از ترکیب آرد برنج و آرد گندم تشکیل شده و با قیف مخصوص به شکل رشته‌های باریک درهم تنیده و به هم چسبیده درمی آید. مواد میانی رشته خوشکار از پودر گردو، هل و پودر دارچین تشکیل شده و در پایان با ریختن مقداری شربت، رشته‌ها شیرین می‌شوند.

رشته خوشکار سوغات گیلان

نان کشتا یا خلفه

نان کشتا که به آن نان خلفه( خرفه) یا خلفا گفته می‌شود؛ یکی از نان‌های سنتی گیلان است.  مردم شرق گیلان به صورت سنتی این نان را بر روی گمج(تابه گلی) می‌پزند. آرد نان کشتا ترکیبی از آرد گندم و آرد برنج است. در تهیه این نان از کدوحلوایی پخته شده که یکی از محصولات و سوغاتی‌های گیلان است نیز استفاده می‌شود. از آنجا که در این نان از تخم خرفه استفاده می‌شود به نام نان خلفه یا خرفه شناخته می‌شود. میزان شیرینی نان کشتا برحسب ذائقه افراد متفاوت است؛ اگر شیرینی کدوحلوایی کافی نباشد از مقدار دلخواه شکر در نان کشتا استفاده می‌شود.

نان تمیجان

نان تمیجان یکی از نان‌های سنتی گیلان است که شیرینی ملایمی داشته و بسیار خوش طعم می‌باشد. نان تیمجان طعم شیرینش را از برنج می‌گیرد. این نان را بر روی ساج( تابه سفالی گیلانی) می‌پزند. رنگ نان تمیجان طیفی از کهربایی تا شیری رنگ دارد که در اثر پختن نشاسته برنج ایجاد می‌شود. نان تمیجان پس از پختن به صورت خشک در آمده و هنگام مصرف آن را در آب می خیسانند. نان تمیجان برشته را می‌توان تا 2 سال در دمای محیط نگهداری کرد؛ اما پس از آب زدن باید طی یک هفته مصرف شود. این نان ابتدا در روستای تمیجان از توابع رودسر طبخ گردیده و امروزه در سرتاسر گیلان وجود دارد. این نان بیضی شکل و باریک  از آرد برنج گیلانی تهیه شده و در مناسبت‌های مختلف مانند ماه رمضان و عید نوروز همراه با حلواشکری جهت پذیرایی استفاده می‌شود.

پخت نان‌های محلی یکی از مشاغل خانگی رایج در میان خانواده‌های گیلانی است. اگر به گیلان سفر کنید می‌توانید نان تمیجان گیلان را که به صورت محلی و سنتی تهیه و طبخ می‌شود؛ از زنان روستایی خریداری کرده و به سوغات ببرید.

نان برنجی گیلان

نان برنجی گیلان نان سفید رنگی است که از ترکیب آرد برنج شمال و آرد گندم تهیه می‌شود. در اغلب نان‌های گیلانی از آرد برنج مرغوب و معروف شمال استفاده می‌شود. نان برنجی را بر روی ساج( تابه سفالی گیلانی) می‌پزند.

نان برنجی سوغات گیلان

باقلوای یاس

باقلوای یاس یکی از شیرینی‌های سنتی گیلان است که با گل یاس معطر می‌شود. در اغلب باقلواهای ایرانی مانند باقلوای سوغات یزد و باقلوای سوغات تبریز از هل برای معطرکردن استفاده می‌شود؛ ولی در باقلوای یاس بادام را طی چندین مرحله در کنار یاس تازه قرار می‌دهند تا معطر شود. میان باقلوای یاس را با مغز بادام معطر شده به عطر یاس پر می‌کنند. سایر مواد تشکیل دهنده باقلوای یاس شامل آرد، شیر، زرده تخم مرغ، گردو و پودرقند است.

باقلوای یاس سوغاتی گیلان

حلوای به

حلوای به یکی از حلواهای سنتی ایرانی و گیلانی است. مواد تشکیل دهنده حلوای به شامل میوه به، نشاسته گل، گردو، شکر، کره، پودر ژلاتین و پودرهل است.

حلوای به سوغاتی گیلان

پنیرسیاه‌ مزگی

پنیر سیاه مزگی یکی از سوغاتی‌های گیلان است که از شیر گوسفندان محلی ییلاقات منطقه شفت در غرب گیلان تهیه می‌شود. طعم پنیر سیاه مزگی گیلان کم نمک، بی نمک و یا شور است. زمان تولید این پنیر سنتی گیلانی فصول بهار و تابستان است.

پنیر سیاه مزگی سوغاتی گیلان

برنج شمال

برنج یکی از سوغاتی‌های معروف گیلان است که طرفداران بسیاری درشهرهای ایران و خارج از کشور دارد. برنج گیلانی در شهرهای مختلف گیلان کاشت و برداشت می‌شود. انواع مختلف و نام‌های متنوعی مانند برنج طارم هاشمی، جمشیدی، کاظمی و ... در میان برنج‌های گیلان یافت می‌شود.

برنج شمال سوغات گیلان

چای لاهیجان

چای شمالی که بیشتر به نام چای لاهیجان شناخته می‌شود؛ یکی از بهترین انواع چای است. چای لاهیجان به دلیل طبیعی بودن و نداشتن هرگونه افزودنی و رنگ، برتری قابل توجهی نسبت به اغلب چای‌های خارجی دارد. کاشت چای یکی از قدیمی ترین مشاغل گیلان بوده و امروزه با گسترش ساخت و ساز در مزارع چای، رونق آن روبه کاهش است. اگر شما از جمله افرادی هستید که به سالم بودن و طبیعی بودن مواد خوراکی خود اهمیت می‌دهید؛ چای خوش عطر و خوش طعم لاهیجان، یکی از بهترین سوغاتی‌های گیلان برای شما خواهد بود.  حمایت از چای‌کاران ایرانی و جلوگیری از ازبین رفتن مزارع سرسبز چای در گیلان، یکی دیگر از دلایل پراهمیتی است که می‌تواند چای را در سبد خرید سوغاتی‌های گردشگران و مسافران وطن دوست گیلان قراردهد.

چای لاهیجان سوغات گیلان

ازگیل

ازگیل یکی از میوه‌های خوشمزه است که در برخی شهرهای ایران از جمله شهرهای شمالی گیلان و مازندران، تهران، کرج، خوزستان و شیراز کاشته می‌شود. این میوه اصالت ژاپنی داشته و در گیلان به نام کونوس، انبه محلی یا کندس معروف است. خاصیت‌های بیشماری برای این میوه شناخته شده است و برای تهیه مربا، ترشی، ژله، آب میوه و به صورت میوه تازه قابل استفاده است. فصل بهار زمان رسیدن میوه ازگیل است و بسته به اقلیم در ماه‌های فروردین تا خرداد قابل برداشت و استفاده است. اگر به وقت رسیدن این میوه‌ در بهار به گیلان سفرکنید، می‌توانید ازگیل را به سوغات ببرید.

ازگیل سوغاتی گیلان

تمشک

تمشک یکی از سوغاتی‌های گیلان است که به صورت خودرو بوده و برای تهیه مربا و شربت استفاده می‌شود. گیاه تمشک ساقه‌های تیغ‌داری دارد که درجنگل‌ها، کنار جاده‌ها و مزارع رشد می‌کند. زنان محلی گیلان با مهارت خاصی که دارند تمشک‌های وحشی و خودرو را چیده و در سبد محصولات خانگی خود قرار می‌دهند.

تمشک گیلان

بادام زمینی

بادام زمینی آستانه اشرفیه گیلان یکی از مرغوب ترین بادام زمینی‌های کشور و سوغات خوشمزه گیلان است. آستانه اشرفیه به دلیل داشتن خاک حاصلخیز توانسته است تولید کننده 80 درصد از بادام زمینی کشور باشد. بادام زمینی هر سال از اردیبهشت تا میانه‌های خرداد کشت شده و  اواخر تابستان و اوایل پاییز زمان برداشت آن است.

بادام زمینی

پرتقال و نارنج

پرتقال و نارنج از سوغاتی‌های پرطرفدار گیلان در نیمه دوم سال است. آب و هوا و خاک حاصلخیز گیلان سبب ایجاد تنوع زیادی از محصولات کشاورزی در این استان شده است. گیلان یکی از قطب‌های تولید مرکبات در کشور است ومردم اغلب شهرهای ایران طعم پرتقال آبدار و نارنج خوش عطرش را چشیده اند.

مرکبات گیلان

حصیربافی

حصیر بافی با استفاده از نی و گیاهان خودرو یکی از صنایع دستی رایج درگیلان است. از حصیربافی جهت تولید انواع سبد، زیرانداز و ... استفاده شده و یکی از سوغاتی‌های پرطرفدار گیلان است. حصیر بافی در شهرهای مختلف استان و به خصوص در روستاهای رشت و بندرانزلی رونق دارد. گردشگران گیلان پس از سفر به جاهای دیدنی رشت و جاهای دیدنی بندر انزلی، سوغاتی‌های این مناطق زیبای گیلان را نیز تهیه می‌کنند.

حصیربافی صنایع دستی سوغاتی گیلان

رشتی دوزی

رشتی دوزی یکی از صنایع دستی و سوغاتی‌های گیلان است که در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. رشتی دوزی نوعی رودوزی است که با استفاده از نخ‌های رنگی ابریشمی بر روی یک پارچه زمینه‌، طرح و نقشی زیبا را خلق می‌کنند. از این هنر جهت تزئین پرده، کوسن، سجاده، رومیزی، کلاه، لباس و ... استفاده می‌شود.

نمدمالی

نمدمالی یکی از صنایع دستی بومی و سنتی گیلان است. نمد بافتی سنتی است که با پشم گوسفندان و تحت فشار زیاد تولید می‌شود.  محصولات نمدی سوغاتی زیبا و بادوامی برای گردشگران گیلان است. نمد درگذشته برای تولید زیرانداز، لباس و کلاه استفاده می‌شده و امروزه برای ساخت کیف و وسایل تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نمدمالی صنایع دستی و سوغاتی گیلان

بامبوبافی

بامبوبافی یکی از صنایع دستی و سوغاتی‌های گیلان است. بامبو نوعی نی (نی خیزران) است که از آن در تولید مواد اولیه هنر بامبوبافی استفاده می‌شود. گفته شده است که بامبوبافی از چین به ایران آورده شده است. مهمترین مرکز بامبوبافی گیلان در لاهیجان است. از بامبو جهت ساخت محصولاتی مانند شکلات خوری، لوستر، صندلی، کلاهک آباژور و ... استفاده می‌شود.  اغلب گردشگران لاهیجان پس از سفر به جاهای دیدنی لاهیجان، سوغاتی‌های این شهر توریستی را نیز تهیه می‌کنند.

بامبوبافی صنایع دستی و سوغات گیلان


 لطفا نظرات و پیشنهادات خود را درباره سوغاتی ها و صنایع دستی گیلان با مقصدشو به اشتراک بگذارید.

برچسب‌ها گیلان
منابع

ارسال دیدگاه