نویسنده : //

29 سوغاتی، شیرینی سنتی و صنایع دستی تبریز که باید بشناسید

خوراکی‌های خوشمزه تبریز از باقلوا و قرابیه گرفته تا آجیل و پنیر لیقوان است. فرش و تابلوفرش دستبافت نیز سوغاتی صادراتی تبریز است.

تبریز یکی از کلانشهرهای ایران و مرکز استان آذربایجان شرقی است. شهر تبریز از شمال، شمال شرق و شرق به کوه‌هایی چون پکه‌چین، گوزنی، باباباغی واز سمت جنوب به رشته کوه‌های سهند محصور شده است.  آب و هوای تبریز به دلیل موقعیت کوهستانی و نزدیکی به کوه سهند، در زمستان‌ها سرد و در تابستان‌ها خشک و با گرمای معتدل است. تبریز شهری پر از خوراکی‌های خوشمزه و صنایع دستی نفیس است که دل هر گردشگری را خواهد ربود. سوغاتی‌های تبریز از باقلوای معروف تبریز گرفته تا فرش ابریشمی دستبافت تبریز است که شهرت ایرانی و جهانی دارد. شهر تبریز را به عنوان شهر امن و بدون گدا می‌شناسند.

شیرینی‌ها و خوراکی‌های تبریز را می‌توان جزء جاذبه‌های گردشگری آن در نظرگرفت؛ چرا که بهترین نوع از برخی سوغاتی‌های سنتی تبریز را تنها در سفر به آن می‌توان تجربه کرد.

 

معروف‌ترین شیرینی های سنتی و سوغاتی های تبریز را بشناسید.

 

باقلوای تبریز

باقلوا شیرینی سنتی با ریشه ترکی است که یکی از معروف ترین و بهترین سوغاتی‌های تبریز است. باقلوای تبریز و همچنین باقلوای سردرود از استان آذربایجان شرقی از شهرت فراوانی برخوردار هستند. باقلوای سردرود با نام محلی "سردری باقلواسی" معروف است. این باقلوای خوشمزه در مدل‌های مختلفی با استفاده از انواع مغزها مانند گردو، بادام، فندق، پسته، نارگیل و یا گل سرخ طبخ می‌شود. مواد تشکیل دهنده باقلوا شامل شکر، آرد، زرده تخم مرغ، هل، روغن، بیکینگ پودر و پودر قند است. در میانه باقلوا از انواع مغزها استفاده شده و روی باقلوا را با شهد خاصی می‌پوشانند. هرچقدر هم که تاکنون انواع مختلفی از باقلوا را امتحان کرده باشید؛ با سفر به تبریز یکی از خوشمزه ترین باقلواهای ایران را تجربه خواهید کرد.

نوقا( لوکا)

نوقا یا "لوکا" یکی ازشیرینی‌های اصیل ترکی و سوغاتی‌ خوشمزه تبریز است. نوقا از یک نام لاتین به معنای "نان آجیلی" گرفته شده است. برخی به اشتباه تصور می‌کنند که نوقا نوعی گز است. نوقا حالت نرم تر و کشسانی بیشتری نسبت به گز دارد. نوقا معمولا بین دو نان میکادو قرار می‌گیرد. مواد اولیه جهت تهیه نوقا شامل شکر، گلوکز، عسل یا شیره، کره، نان میکادو، وانیل، سفیده تخم مرغ و انواع مغز است.

 شیرینی نوقا انواع مختلفی مانند نوقای گردویی ، نوقای وانیلی، نوقای پسته ای، نوقای آجیلی، نوقای شکلاتی و... دارد.

قرابیه تبریز

قرابیه یا قورابیه یکی از شیرینی‌های سنتی و سوغات معروف تبریز است. بیشتر مواد تشکیل دهنده‌ی این شیرینی خوشمزه را انواع مغزها تشکیل می‌دهد؛ بنابراین قرابیه یکی از شیرینی‌های گران قیمت و یک سوغاتی لوکس محسوب می‌شود. این شیرینی سنتی که ریشه ترکی دارد؛ علاوه بر تبریز به عنوان سوغات قزوین و سوغات زنجان نیز شناخته شده است. قرابیه در انواع مختلفی مانند قرابیه گردویی، قرابیه بادامی،  قرابیه پسته ای و قرابیه نارگیلی موجود است. مواد اولیه جهت تهیه قرابیه تبریز شامل سفیده تخم مرغ، شکر، وانیل و انواع مغز است.

قرابیه سوغاتی تبریز

اریس

شیرینی اِریس یا ریس که در زبان محلی به نام سوت شیرینی سی شناخته می‌شود؛ یکی از شیرینی‌های سنتی و سوغات تبریز است. انواع این شیرینی سنتی شامل اریس کاکائویی، اریس شیری، اریس ترد و اریس تسبیحی یا شکلات تبیحی که به صورت دانه‌های تسبیح و درشت است. اریس یکی از سوغاتی‌های خشک تبریز است که ماندگاری و حمل آن راحت است. مواد تشکیل دهنده اریس شامل شیر، شکر، گلوکز و کره است. اریس طعم شیرینی بسیار زیادی دارد و حتما در کنارچای یا یک نوشیدنی گرم دیگر سرو می‌شود.

حلوا بَزَرَک (زره حلواسی)

حلوا برزک یکی از حلواهای معروف تبریز است که از دانه‌های برزک آسیاب شده تهیه می‌شود. برزک گیاهی است که خواص متعددی برای آن مشخص شده است. این حلوای سنتی تبریز حالت پشمکی داشته و بسیار مقوی و پر کالری است. مواد تشکیل دهنده حلوا برزک تبریز شامل دانه برزک سیاه آسیاب شده، آرد گندم کامل، ارده کنجد، کنجد، روغن ارده کنجد، شکر قهوه ای و پسته یا گردو جهت تزیین است. اگر به تبریز سفر کنید می‌توانید این حلوا را به صورت بسته بندی شده تهیه کرده و به سوغات ببرید.

 

شیرینی پیچ انگشتی یا پفک گردویی

شیرینی پیچ انگشتی یا پفک گردویی یکی از شیرینی‌های سنتی و سوغاتی تبریز است. شیرینی پفک گردویی یا پیچ انگشتی یکی از شیرینی‌های پرطرفدار عید نوروز نیز می‌باشد. مواد تشکیل دهنده پفک گردویی شامل زرده تخم مرغ، پودر قند، گردو و وانیل است.

شیرینی پیچ انگشتی تبریز

شیرینی کنجدی تبریز

شیرینی کنجدی یکی از شیرینی‌های سنتی و سوغاتی تبریز است که جزء شیرینی‌های پرطرفدار عید نوروز نیز می‌باشد. مواد تشکیل دهنده شیرینی کنجدی شامل آرد، ماست، تخم مرغ، بیکینگ پودر، وانیل، پودر هل و کنجد است.

شیرینی کنجدی سوغات تبریز

رشته ختایی تبریز

رشته ختایی یکی از شیرینی‌های سنتی و سوغاتی تبریز است که شباهت زیادی به رشته خوشکار گیلانی دارد. در زبان ترکی به شیرینی‌های ادویه‌ای مشابه رشته ختایی " ایستیلخ" گفته می‌شود. رشته ختایی معمولا در ماه رمضان و در افطار استفاده می‌شود. این دسر سنتی و شیرینی خوشمزه به صورت آماده شده در روزهای ماه رمضان در شیرینی فروشی‌های "بازار صفی تبریز" یافت می‌شود.  مواد اولیه جهت تهیه رشته‌ ختایی شربت( شیره) جهت شیرین کردن، ادویه (دارچین، هل، زنجبیل)، کره، پودر پسته، گردوی خرد شده و پودر گل محمدی(قیزل گول) است. رشته ختایی تبریز طعم کره ای و شیرین با میزان ملایم و دلچسبی از ادویه‌های معطر همراه با مغز گردو و پسته دارد. این شیرینی را درفر قرار می‌دهند تا سطح رشته‌ها حالت ترد و کریسپی پیدا کند.

رشته ختایی تبریز

لوز تبریز

لوز زعفرانی تبریز یکی از سوغاتی‌های تبریز و یک شیرینی عید نوروز است. این شیرینی سنتی و خوشمزه تبریزی با استفاده ازپودر بادام، پودر قند، شکر، زعفران و پسته( برای تزیین) تهیه می‌شود. این شیرینی که معمولا برای عید نوروز تهیه می‌شود ماندگاری بالایی به صورت دربسته در یخچال دارد.

لوز زعفرانی سوغاتی تبریز

نان اهری

نان اهری یکی از شیرینی‌های سنتی شهرستان اهر و سوغاتی‌های خاص تبریز است. نان اهری در زبان محلی "نان یتی قات اهری" نامیده می‌شود. نان اهری در فهرست آثار ملی ناملموس ایران به ثبت رسیده است. این نان اهری یا یتی یاق اهری در مراسمات مذهبی جهت پذیرایی استفاده می‌شود. این نان خوشمزه تبریزی مدت نگهداری بالایی در دمای محیط دارد. مواد اولیه نان اهری شامل آرد گندم، روغن، تخم مرغ، زنجبیل، وانیل، بیکینگ پودر، ماست پرچرب و سرکه سفید است.

نان اهری سوغاتی تبریز

 ایشلی کوکه (نان روغنی)

نان روغنی سنتی تبریز یا همان ایشلی کوکه یک صبحانه خوشمزه و سوغاتی تبریز است. مواد تشکیل دهنده این نان سنتی تبریز شامل آرد گندم، شیر، تخم مرغ، شکر، روغن مایع، خمیرترش، نمک، زعفران، کنجد وسیاه دانه برای تزیین است.

حلوا گردویی پسته ای

حلوا گردویی پسته ای یکی از قدیمی ترین سوغاتی‌های تبریز است. این حلوای مقوی و خوشمزه را با استفاده از گردو، پسته، شیره کشمش و انگور تهیه می‌کنند. حلوای گردویی پسته ای تبریز معمولا در وعده صبحانه همراه با نان سرو می‌شود.

حلوا گردویی پسته ای تبریز

 چوروتمه (ریس خشک)

چوروتمه یکی از سوغاتی‌های تبریز است که به راحتی یافت نمی‌شود. این شیرینی سنتی تبریز را باید از بازار تبریز بیابید. چوروتمه یا ریس خشک شباهت زیادی به شیرینی اریس تبریز نیز دارد.

شیرینی لطیفه تبریزی

شیرینی لطیفه یکی از شیرینی‌های خامه ای پرطرفدار است که اصالت تبریزی داشته و سوغات تبریز محسوب می‌شود. این شیرینی خوشمزه از دو قسمت ترد تشکیل شده که در میانه‌ی آن خامه شیرین قرار گرفته است.

شیرینی لطیفه تبریز

راحت الحلقوم تبریز

راحت الحلقوم یا لوکوم یکی از شیرینی‌های سنتی و سوغات تبریز است که در مناسبت‌های مختلف و مخصوصا عید نوروز در کنار آجیل برای پذیرایی استفاده می‌شود. این شیرینی خوشمزه عید در انواع مختلفی از نارگیلی، رولتی، ساده، زنجبیلی و ... وجود دارد. شکل‌ها و رنگ‌های متنوع راحت الحلقوم این شیرینی را یکی از سوغاتی‌های محبوب تبریز کرده است. مواد اولیه راحت الحلقوم آرد، شکر، گلاب و رنگ‌های خوراکی است.

نقل تبریز

نقل یکی از سوغاتی‌های تبریز است که در انواع مختلف تهیه می‌شود. مواد تشکیل دهنده انواع نقل‌ها شامل عرق بیدمشک ، وانیل، کرم تارتار، شکر، مغزها (گردو، بادام، پسته، خلال بادام)، زعفران، گل محمدی، گلاب، دارچین، کاکائو، آلبالو و گشنیز است.

نقل زعفرانی گردویی سوغات تبریز

عسل سهند

عسل کوهستان‌های سهند یکی از سوغاتی‌های تبریز است. وجود مراتع ییلاقی و قشلاقی متعدد در دامنه کوه‌های سربه فلک کشیده سهند در آذربایجان شرقی و تبریز سبب ایجاد رونق بالایی درپرورش زنبور و تولید عسل در  این منطقه شده است. عسل سهند از کیفیت و خاصیت بالایی برخورداربوده و در میان گردشگران تبریز طرفداران بسیاری دارد.

عسل سهند تبریز سوغاتی

پنیر تبریزی

پنیر لیقوان یکی از معروف‌ترین و بهترین سوغاتی‌های تبریز است. "لیقوان" نام روستایی از توابع شهر تبریز است که تعداد زیادی از تولیدکنندگان پنیر لیقوان در این روستا و روستاهای مجاورش وجود دارند. پنیر لیقوان طعمی ترد و شور داشته و سوراخ‌های کوچکی بر روی آن دیده می‌شود. این پنیر از شیرتازه گوسفند تهیه شده و حدود سه تا دوازده ماه طول می‌کشد تا در آب‌نمک برسد. گفته می‌شود نوعی گیاه معطر خاص در دامنه‌های سهند وجود دارد که سبب ایجاد عطر خاص در پنیر لیقوان می‌شود.

پنیر لیقوان سوغات تبریز

آجیل و خشکبار تبریز

آجیل و خشکبار از جمله سوغاتی‌های معروف و مرغوب تبریز است. قدمت این سوغاتی در تبریز به زمان قاجار باز می‌گردد. از گذشته‌های دور تا کنون آجیل و خشکبار تبریز طرفداران بسیاری در شهرهای مختلف ایران و حتی کشورهای دیگر داشته است. گفته می‌شود که در محصولات تبریز از افزودنی‌های غیرمجاز و اضافی استفاده نمی‌شود و این یکی از دلایل مرغوبیت این سوغاتی تبریز است.

آجیل و خشکبار سوغاتی تبریز

مربای گل محمدی تبریز

مربای گل محمدی در شهرهای مختلف ایران تهیه می‌شود ولی اصالت آن به منطقه آذربایجان و شهرتبریز باز می‌گردد. فصل گل محمدی در آذربایجان از اواسط بهار تا اوایل تابستان است. گل‌های محمدی مناطق کوهستانی با مناطقی مانند کاشان متفاوت بوده و تلخی کمتری دارد؛ بنابراین تهیه مربای آن راحتتر است و نیازی به گرفتن تلخی ندارد. مربای گل محمدی یکی از سوغاتی‌های تبریز است که با سفر به این منطقه می‌توان یافت.

مربای گل محمدی تبریز

چرم تبریز

کیف و کفش چرم تبریز یکی از معروف ترین و بهترین صنایع دستی و سوغاتی های این شهر است. تبریز یکی از بزرگترین تولیدکنندگان کفش چرم در ایران است.

کفش چرم تبریز

قالی تبریز

قالی تبریز یکی از مهمترین صنایع دستی صادراتی این شهر است که یکی از منابع درآمد ارزی مهم ایران نیز محسوب می‌شود. قالی تبریز با نوع خاص بافت، طرح و نقش ویژه و کیفیت بالا، طرفداران بسیاری در ایران و جهان دارد. تبریز توسط "شورای جهانی صنایع دستی" به عنوان "شهرجهانی بافت فرش" شناخته شده است.

فرش تبریز

ورنی بافی یا سوماک

ورنی بافی یا سوماک یکی از صنایع دستی و سوغاتی‌های معروف منطقه آذربایجان شرقی و تبریز است. این صنعت به بافت نوعی زیرانداز سنتی از نوع‌های پشمی، پشمی ابریشمی، کف ابریشم و ابریشم خالص می‌پردازد. اهالی اهر و ارسباران و زنان عشایر این منطقه از گذشته تا کنون به این هنر مشغول هستند.

قلم زنی تبریز

قلم زنی یکی از صنایع دستی و سوغات ارزشمند تبریز است. این هنر در تبریز از سبک خاص و متفاوتی نسبت به سبک‌های رایج در شهرهایی مانند شیراز و اصفهان برخوردار است. قلم زنی بر روی مس در تبریز آثار فاخری برای علاقه مندان به این هنر سنتی ایران به وجود آورده است.

قلم زنی صنایع دستی تبریز

نقره کاری تبریز

نقره کاری به معنای حکاکی روی نقره بوده و یکی از صنایع دستی و سوغاتی‌های تبریز است. نقره کوبی و نقره سازی از صنایع مرتبط به این هنر هستند که در تبریز رواج داشته و آثارزیبا و نفیسی را برای گردشگران و علاقه مندان می آفریند. ساخت زیورآلات، ظروف، آیینه و شمعدان و ... از نمونه کاربردهای این هنر هستند.

گلیم بافی تبریز

گلیم بافی یکی از صنایع دستی تبریز است. از جمله گلیم‌های معروف این منطقه می‌توان گلیم شاهسون‌ها را نام برد. شاهسون‌ها يكي از طوايف شمال غربی ‌ايران هستند كه بیشتر آنها ترک هستند. گلیم تبریز مانند فرش و تابلوفرش‌های مرغوب و معروف تبریزی از سوغاتی‌های پرطرفدار این شهر است.

منبت کاری تبریز

منبت کاری روی چوب یکی از قدیمی ترین هنرها و صنایع دستی ایرانی است که درشهرهای مختلف ایران و از جمله تبریز رونق دارد. استفاده از این هنر از قدیم در میان ایرانیان رواج داشته و قدمت آن دست کم به زمان هخامنشیان بازمی‌گردد. آثار متنوعی از منبت روی چوب به عنوان سوغات تبریز در این شهر یافت می‌شود که گردشگران و مسافران را مجذوب خود می‌کند.

منبت کاری تبریز

چاپ کلاقه ای یا باتیک

چاپ کلاقه ای یا باتیک یکی از روش‌های سنتی چاپ روی پارچه است. این روش با استفاده از رنگ‌های گیاهی مانند روناس، پوست انار و زردچوبه انجام می‌شود. شهر"اسکو" در جنوب تبریز به عنوان "شهرملی چاپ باتیک" به ثبت رسیده است. این هنر یکی از صنایع دستی تبریز با 500 سال قدمت می‌باشد. پارچه‌های به کار رفته در انواع شال و روسری با استفاده از هنر مردمان این شهر به طرح‌ها و نقش‌های زیبا و متنوعی آراسته می‌شوند.

سفال تبریز

سفالگری یکی از صنایع دستی رایج در شهرهای مختلف ایران است. سفالگری در تبریز از قدمت بالایی برخوردار بوده و یکی از سوغاتی‌های زیبای این شهر و منطقه است.

سفالگری تبریز

 

 

سوالات متداول

سوغات تبریز را از کجا بخریم؟

بازار تاریخی تبریز یکی از مهمترین مکان‌هایی است که برای خرید سوغاتی باید به آن سر بزنید. برخی از سوغاتی های خوراکی تبریز را باید در  راسته "بازار صفی" بیابید. برای خرید فرش و تابلوفرش دستبافت تبریزی سری به شهر سردرود در 5 کیلومتری تبریزنیز بزنید.

از کجا فرش تبریز بخریم؟

اگر به تبریز سفرکردید و قصد خرید فرش یا تابلوفرش دستبافت تبریز را داشتید؛ حتما به تیمچه مظفریه از بازار سنتی تبریز سری بزنید. حتما آنچه به دنبالش هستید را در این بازار خواهید یافت.

این مطلب 453 بار دیده شده است
برچسب‌ها تبریز سوغات
منابع

ارسال دیدگاه