نویسنده : //

آبشارهای دیدنی استان مرکزی را در عید نوروز و فصل بهار از دست ندهید

استان مرکزی یکی از بهترین مقاصد گردشگری و طبیعت گردی به ویژه در فصل بهار و عید نوروز است.

طبیعت بکر و چشم نواز استان مرکزی از کوه و دشت گرفته تا سحرگاهان کویر، روستاهای سرسبز و چشم اندازهای زیبای آن، همواره سبب جذب گردشگران و طبیعت دوستان است. وجود چشمه های پرآب و آبشارهای خروشان متعدد، یکی از مهمترین دلایل رونق گردشگری در این استان است.
گردشگران در پی زمستان‌های پربارش، شاهد بهاری زیبا و دیدنی در شهرها و روستاهای مختلف این استان هستند. در تعطیلات عید نوروز و فصل بهار همواره مردم این استان و سایر شهرهای ایران برای تماشای آبشارهای دیدنی و شنیدن صدای گوش نواز آب به آبشارهای  خروشان و معروف این استان سفر می‌کنند.
برخی از شهرهای استان مرکزی مانند ساوه و زرندیه در فاصله کمی از تهران قرار دارند و دسترسی به جاذبه‌های گردشگری و طبیعی آن برای اهالی پایتخت به سادگی ممکن است.

با مقصدشو همراه باشید تا آبشارهای دیدنی استان مرکزی را بشناسید:

آبشار هندیس در ساوه

آبشار هندس یا هندیس در روستای اندیس یا هندیس یک آبشار کوچک و فصلی در جنوب ساوه است. ارتفاع این آبشار 15 متر بوده و در تنگنای دره ای کوهستانی در منطقه ای سرسبز و باغستانی قرار گرفته است. این آبشار دیدنی همه ساله در بهار و به ویژه در ماه فروردین و عید نوروز، میزبان گردشگران و طبیعت گردان بسیاری است. فاصله تهران تا روستای اندیس ساوه و آبشار دیدنی آن حدود 170 کیلومتر است.

آبشار هندیس ساوه

آبشار آقچه قلعه

آبشار آقچه قلعه در مسیر رودخانه قره چای یکی از جاذبه‌های طبیعی ساوه است. این آبشار درفاصله 50 کیلومتری منتهی الیه جنوب غرب شهرستان غرق آباد و در روستای آقچه قلعه قرار دارد. منطقه خوش آب و هوا و سرسبز غرق آباد در کنار چشمه روستای ستق، همه ساله در بهار و تابستان، گردشگران و طبیعت دوستان را مجذوب خود می‌کند. فاصله تهران تا غرق آباد ساوه حدود 180 کیلومتر است.

آبشار نوبران ساوه

نوبران یکی از بخش‌های خوش آب و هوا و سرسبز شهرستان ساوه در استان مرکزی است. این منطقه همه ساله در بهار و تابستان میزبان گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری است. رودخانه‌ها، قنات‌ها، روستاهای سرسبز و دیدنی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است. آبشار نوبران با ارتفاع 20 متر، یکی از دیدنی‌های بهاری نوبران است. نوبران در 190 کیلومتری تهران قرار دارد.

آبشار چناقچی

آبشار چناقچی واقع در شهرستان زرندیه یکی از بهترین جاذبه‌های طبیعی استان مرکزی است. این آبشار خروشان از ارتفاع  30 متری و از بلندای بستر صخره‌ای دره ای واقع در منتهی الیه شمالی روستای چناقچی علیا سرازیر می‌شود. مسیر این آبشار از میان سبزه زاران و جلبک‌ها عبور کرده و چشم انداز بی نظیری را پدید آورده است.
آبشار چناقچی همه ساله در فصل بهار و به ویژه تعطیلات عید نوروز میزبان گردشگران و طبیعت دوستان است. یکی از ویژگی‌های خاص این آبشار دیدنی، جلوه بی نظیرش در زمستان و روزهای سرد و یخبندان روستای چناقچی علیاست. آبشار چناقچی با قندیل‌ها و آویزهای یخی اش در زمستان، منظره منحصربه فردی را ایجاد می‌کند.
فضای اطراف آبشار مکانی مسطح و سرسبزو تفرجگاهی پوشیده از درختان است که محل مناسبی برای استراحت گردشگران فراهم کرده است.  فاصله تهران تا روستای چناقچی علیا حدود 205 کیلومتر است.

آبشار قطره باران تفرش

آبشار قطره باران یا قطره شارکوریان در شهر خوش آب و هوا و دیدنی تفرش قرار دارد. این آبشارجاری در میان سرخس پرسیاوشان، در نزدیکی روستای کوریان، در فاصله 20 کیلومتری شهر تفرش واقع شده است. جلوه جریان آبشار در دیوارهای سبز پرسیاوشان و صدای گوش نواز آب، بهشت کوچکی در طبیعت تفرش ایجاد کرده است. این سرخس‌های زیبا در هنگام بارش باران و غلطیدن قطرات باران بر روی پوشش سبز رنگ، فضای باصفا و دل انگیزی را برای طبیعت دوستان و گردشگران فراهم می‌کند. فاصله تهران تا روستای کوریان تفرش حدود 250 کیلومتر است.

آبشار مزرعه اراک

آبشار مزرعه واقع در شمال غرب شهر اراک یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی اراک در استان مرکزی است. با گذر از باغ‌های دو روستای کیشان و مزرعه به آبشاری زیبا واقع در میان دو دره می‌رسیم. آبشار دره اول با ارتفاع کمی بیشتر نسبت به دو آبشار کوتاه دره دوم چشم انداز خاصی را در این منطقه ایجاد کرده است. این منطقه خوش آب و هوا با آبشار دیدنی اش یکی از مقاصد گردشگران نوروزی و بهاری در استان مرکزی است. فاصله تهران تا آبشار مزرعه اراک حدود 330 کیلومتر است.

آبشار مزرعه اراک

آبشار گیسو

آبشار گیسو یکی از تفرجگاه‌های دیدنی شهر نراق در استان مرکزی است. این آبشار همه ساله در فصول پر باران و به ویژه در زمستان و بهار پذیرای شمار زیادی از گردشگران طبیعت می باشد. این آبشار دیدنی با ارتفاع 15 متر، منظره زیبایی از طبیعت را به نمایش گذاشته است. برای دسترسی به این آبشار، پس از عبور از جاده ای خاکی به باغات منتهی به دره ای سنگی و صخره ای می رسیم و با دنبال کردن جویبار موجود در کف دره  آبشاری زیبا در انتهای دره نمایان خواهند شد. این آبشار در حدود 280 کیلومتری تهران قرار دارد.

آبشار گز صاف سربند

آبشار گز صاف سربند یکی از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی شازند در استان مرکزی است. این آبشار دیدنی در جاده سد کمال صالح و در دل یک تنگه سنگی، در نزدیکی دریاچه ای زیبا قرار دارد. این آبشار در فصول پر بارش سال به ویژه بهار توجه گردشگران بسیاری را به خود جلب می‌کند. شهرستان شازند به دلیل آب و هوای مناسب و چشمه‌ها، سراب‌ها و غارهای دیدنی اش، یکی از بهترین مقاصد گردشگری استان مرکزی است. فاصله تهران تا آبشار گزصاف سربند حدود 360 کیلومتر است.

آبشار گزصاف سربند

 آبشار سماق لو یا سماق لی

آبشار سماق لی یا سماق لو یکی دیگر از مناطق گردشگری و دیدنی شهرستان شازند دراستان مرکزی است. این آبشار واقع در دره ای پوشیده از بوته های سماق، در روستای مالمیر واقع شده است. مسیر رسیدن به این روستا از شهرهای دیدنی آستانه و هندودر عبور می‌کند. آبشار کوچک سماقلو در واقع رودخانه ای زیبا و پرآب است که به آبشار سماقلو معروف شده است. این آبشار کوچک به آرامی از میان شیارهای سنگی تنگه جاری شده و منظره چشم نوازی را در میان بوته‌های سماق خلق کرده است. فاصله تهران تا روستای مالمیر حدود 360 کیلومتر است.

برچسب‌ها
منابع

ارسال دیدگاه