استان مرکزی > اراک > 

جاهای دیدنی اراک

استان مرکزی یکی از استان‌های پراهمیت ایران به لحاظ صنعتی، موقعیت جغرافیایی، طبیعی و غیره است که در مرکزیت ایران قرار گرفته است. در گذشته شهرهای تهران، قزوین، ساوه، قم، دماوند و محلات جزء این استان بوده و با  تقسیماتی که استان تهران را از استان مرکزی مجزا نمود؛ شهر اراک به عنوان مرکز استان مرکزی قرار گرفت. استان مرکزی از سمت شمال با استان‌های البرز و قزوین، از غرب با استان همدان، از شمال شرقی با استان تهران، از جنوب با استان‌های لرستان و اصفهان و از شرق با استان‌های قم و اصفهان همجوار است. آب و هوای استان مرکزی در مناطق مختلف متنوع بوده و انواع اقلیم‌های کوهستانی و سرد تا گرم و خشک را در برگرفته است.

شاید بیشترین تصویری که از شهرهای مختلف استان مرکزی در خاطر ما باشد مناطق نیمه بیابانی و خشک است؛ اما در این استان روستاهایی با سرسبزی و ظاهری متفاوت وجود دارد که بیشتر ما را به یاد روستاهای شمال کشور می اندازد. روستاهای خوش آب و هوا، ییلاقی و زیبا که کمتر شناخته شده اند. جالب است بدانید که این روستاهای خوش آب و هوای استان مرکزی به دلیل نزدیکی به پایتخت و دسترسی آسان یکی از مناطق جذاب برای مهاجرت معکوس و سکونت دائمی برخی افراد بوده است.

 

جاذبه های طبیعی اراک

تالاب میقان اراک

تالاب میقان اراک یا نمک‌زار فراهان در دشت فراهان یکی از مهمترین تالاب های ایران و زیستگاه مناسبی برای پرندگان مهاجر است. این تالاب در فاصله 17 کیلومتری شمال شرقی اراک واقع است. تالاب میقان یا بهشت درناهای مهاجر از طبیعتی زیبا و آب و هوایی مناسب برخوردار است. اگر در پاییز به این تالاب سر بزنید می‌توانید شاهد زیبایی پرندگان مهاجری باشید که این مکان را برای اقامت موقت خود برگزیده اند. تالاب میقان اراک و تالاب گاوخونی اصفهان تنها زیستگاه زمستانی این پرندگان مهاجر در مرکز ایران هستند.

تالاب میقان اراک جاهای دیدنی استان مرکزی

 

چشمه چپقلی اراک

چشمه چپقلی اراک جاهای دیدنی استان مرکزی

پارک جنگلی چپقلی اراک در فاصله 28 کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد. چشمه چپقلی اراک در این تفرجگاه جنگلی و زیبا قرار گرفته است. آب معدنی که از دل این چشمه شگفت انگیز می‌جوشد خاصیت درمانی بسیاری داشته و گردشگران بسیاری را برای نوشیدن این آب پرخاصیت به سوی خود جذب می‌کند. روزهای گرم تابستانی زمان مناسبی برای استفاده از هوای دلپذیر پارک جنگلی و آب معدنی چشمه چپقلی اراک است. مردم این منطقه معتقد هستن که آب چشمه چپقلی برای درمان انواع بیماری‌ها و ازجمله سنگ کلیه مفید است.

گردشگران این منطقه و طرفداران آب معدنی چپقلی علاوه بر استان مرکزی از شهرهای اصفهان، قم، شیراز و مشهد نیز به این مکان سر می‌زنند. انواع امکانات رفاهی مانند آلاچیق، مهمانسرا، استراحتگاه و سرویس بهداشتی برای گردشگران پارک جنگلی چپقلی فراهم شده است.

 

شهرستان خنداب

خنداب جاهای دیدنی استان مرکزی

شهرستان خنداب از استان مرکزی یکی از جاهای دیدنی این استان است که در 90 کیلومتری شهر اراک قرار دارد.  طبیعت سرسبز و زیبا به سبب قرارگرفتن در امتداد رودخانه قره چای( شراء) ، بارش زیاد و دامنه‌های رشته کوه زاگرس؛ یکی از جاذبه‌های گردشگری استان مرکزی را ایجاد نموده است. رودخانه قره چای در دره خنداب، باغ‌های سرسبز در دره شراء، تالاب آق قلا، کوه سرسخت، چشمه سلاله خنداب، چشمه علی گذر، دشت کمیجان، روستاهای دیدنی قاسم آباد، مهرعلیا، قلعه چی، ده نو، ده سد و غیره از جاذبه های طبیعی گردشگری خنداب است. شغل اصلی ساکنان خنداب کشاورزی و باغداری بوده و یکی از دلایل معروفیت این شهرستان در چند سال گذشته، کارخانه تاسیسات اتمی آب سنگین در 5 کیلومتری این شهرستان است. مهمترین محصول این منطقه انگور می‌باشد. باغات سیب و گوجه از دیگر محصولات این منطقه است. همچنین لوبیا، گندم و یونجه کشت می‌گردد.

سدهای استان مرکزی

سدها علاوه بر اینکه به لحاظ تولید انرژی و کشاورزی اهمیت دارند؛ اغلب برای گرشگران و طبیعت گردان نیز دارای جذابیت هستند. معمولا دریاچه ای که در پشت سدهای آبی ایجاد می‌شود محلی برای کمپینگ، تفریح وحتی ماهیگیری است. در شهرستان‌های استان مرکزی مانند ساوه، شازند و دلیجان سدهایی وجود دارد که امکان گردشگری را نیز فراهم کرده اند. سدهای استان مرکزی شامل سد الغدیر ساوه، سد هندودر و سد کمال صالح در شازند و همچنین سد 15 خرداد در دلیجان هستند.

سد هندودر جاهای دیدنی استان مرکزی

 

جاذبه های تاریخی اراک

استان مرکزی یکی از مناطق تاریخی ایران است که بخش زیادی از آن سکونتگاه مادها بوده است. آثار باستانی و ارزشمند متعددی از دوران‌های مختلف درشهرها و روستاهای این استان به یادگار مانده است. برخی از شهرهای این استان مانند  کمیجان، نراق، آوه، آستانه، نیم‌ور و ساروق، وفس ،چهرقانوکرهرود، مشکویه( پرندک) به دلیل مجاورت با حکومت‌های پیش از اسلام از اهمیت تاریخی بالایی برخوردار هستند. جاذبه‌های تاریخی شهر اراک از استان مرکزی به قرار زیر است:

موزه حمام چهار فصل اراک

حمام چهار فصل اراک

حمام چهارفصل اراک یکی از آثار تاریخی استان مرکزی و شهر اراک است که قدمت آن به دوران قاجار باز می‌گردد. این حمام که تبدیل به موزه شده است بزرگترین حمام ایران است.  دلیل نامگذاری این حمام آن است که در چهار گوشه ی این حمام نگاره هایی از چهار فصل سال به جای مانده است. نکته جالب در این حمام این است که بخشی مخصوص اقلیت‌های مذهبی در آن تعبیه شده است که بتوانند مطابق با آیین مذهبی خود درآن به شستشوی خویش بپردازند.  معماری این حمام منحصر به فرد بوده و ین بنا از بخش‌های راهروی ورودی، سر بینه مردانه و زنانه، گرمخانه خصوصی و عمومی، هشتی بین گرمخانه، خزینه و آب‌انبار تشکیل شده‌است. موزه حمام چهارفصل در خیابان بهشتی اراک واقع شده است.

 

کلیسای مسروپ مقدس اراک

کلیسای مسروپ مقدس اراک مربوط به دوره قاجار است و توسط ارامنه ساکن این شهر ساخته شده است. این بنا شامل چهار بخش مدرسه، منزل کشیش، تالار اجتماعات و کلیسا است. این کلیسا به ثبت آثار ملی ایران رسیده است.

کلیسای مسروب اراک

 

برج شیشه اراک

برج شیشه یا ارگ حکومتی اراک یکی از آثار تاریخی به جای مانده از دوران قاجار در شهر اراک است که توسط فتحعلی شاه بنا شده است. این برج توسط تزئینات کاشی معلقی با طرح های لوزی شکل پوشیده شده است که هنگام تابش آفتاب می‌درخشند. این برج شیشه ای به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

برج شیشه اراک

 

مسجد و مدرسه سپهداری اراک

مسجد و مدرسه سپهداری اراک یکی از بناهای تاریخی به جای مانده از دوران قاجار است که همزمان با بازار سنتی این شهر بنا شده است. این مدرسه اولین مدرسه علوم دینی اراک( سلطان آباد قدیم) بوده و در بازار اراک قرار دارد. سبک مدرسه سپهداری برگفته از آثار دوران صفوی و همراه با کاشیکاری های ظریف قاجاری است. نام این بنا برگرفته از نام حاکم وقت اراک (سپهدار اعظم ) بوده است. از جمله دانش آموختگان این مدرسه می‌توان به سید روح الله خمینی، آقا نورالدین عراقی و محمد علی اراکی اشاره کرد.

 

روستای تاریخی هزاوه

 روستای هزاوه اراک یکی از روستاهای توابع اراک با آب وهوای کوهستانی و طبیعت زیباست. براساس سفال‌های تاریخی یافت شده درتپه های این روستا قدمت آن به قرن پنجم هجری بازمی‌گردد. این روستا  زادگاه امیرکبیر است و دارای ارزش تاریخی بسیاری است.  مقبره شاهزاده احمد در بلندترین قسمت روستا به دوران ایلخانان باز می‌گردد. جاذبه های گردشگری و جاهای دیدنی روستای هزاوه شامل معماری زیبای روستای هزاوه، آثار تاریخی همچون مقبره سلطان سید احمد، مسجد شبستان دار، درخت سرو کهنسال وحمام قدیمی روستای هزاوه است.

هزاوه اراک

 

بازار سنتی و تاریخی اراک

بازار اراک

بازار اراک یکی از آثار تاریخی و دیدنی اراک است. شهر اراک شهری جوان است که در زمان حکومت قاجار و طی 20 سال ساخته شده است. بازار سنتی اراک یکی از اولین بناهایی است که به دستور حاکم وقت اراک بنا شده است. بازار اراک مشابه سایر بازارهای سنتی اراک شامل راسته‌ها و سراها و دالان‌هایی متعدد و تو درتویی است. بازار اراک  دارای دو محور عمود برهم شمالی-جنوبی و شرقی- غربی است. گذرهای فرعی نیز عمود بر گذر اصلی ایجاد شده اند.

 بازار اراک در مکانی استراتژیک قرار گرفته و از چهار جهت به دروازه‌های قدیم شهر متصل می‌شود. این بازار بسیار هوشمندانه و دقیق طراحی شده و حتی راه خروج اضطراری برای تمامی سراها و تیمچه‌های بازار نیز تعبیه گردیده است. بازار اراک به عنوان آثارملی ایران به ثبت رسیده است.

 

مقبره شاه قلندر انجدان اراک

مقبره شاه قلندر یا شاه غریب یکی از آثار تاریخی اراک در روستای انجدان است که به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. قدمت این بنا به دوره ایلخانی باز می‌گردد.

مقبره شاه قلندر اراک

 

 

پارک و طبیعت گردی


تاریخی و باستانی


موزه


روستاگردی


بازار سنتی