استان خراسان رضوی > مشهد > 

جاهای دیدنی مشهد

مشهد یکی از کلانشهرهای ایران و دومین شهر پهناور ایران پس از تهران است. این شهر به دلیل وجود حرم علی بن موسی الرضا یکی از شهرهای مذهبی و توریستی ایران  است که سالانه میزبان بیش از 27 میلیون زائر و گردشگر است. مشهد دارای آب  و هوای معتدل و متمایل به سرد و خشک است. بیشترین دمای مشهد در تابستان حدود 43 درجه بالای صفر و کمترین دمای آن در زمستان 22 درجه زیرصفر است. شهر مشهد سابقه پایتختی ایران در دوران افشاریان را نیز داشته است.

 

تفریحات مشهد


سرزمین موج‌های آبی

سرزمین موج‌های آبی مشهد یکی از جاهای دیدنی مشهد و بزرگترین پارک آبی سرپوشیده کشور و یکی از بزرگترین پارک‌های آبی آسیا است. این پارک آبی با  8500 مترمربع مساحت، دارای انواع سرسره های آبی و امکانات تفریحی است. سرزمین موج‌های آبی مشهد در سال 2010 برنده جایزه بهترین سرسره آبی جهان شده است.

سرزمین موجهای آبی مشهد


پارک کوهسنگی مشهد

پارک کوهسنگی مشهد یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است. این بوستان دیدنی یکی از بزرگترین و دیدنی ترین پارک‌های مشهد است که به لحاظ چشم انداز زیبا، آب وهوای مطبوع و سنگ‌های آن معروف شده است. دلیل نامگذاری این پارک قرار گیری آن در میان دو کوه کم ارتفاع بینالود است. این پارک در جنوب غربی مشهد و انتهای خیابانی هم نام پارک قرار دارد.

پارک کوهسنگی جاهای دیدنی مشهد

پارک وکیل آباد مشهد

پارک وکیل آباد مشهد یا باغ وکیل آباد یکی از زیباترین و معروف‌ترین پارک‌های این شهر است که در جنوب غربی مشهد و در انتهای بلوار وکیل آباد این شهر قراردارد. این پارک  دیدنی طبیعت زیبا و قدمت زیادی دارد. میرطراز یکی دیگر از نام‌های قدیمی این باغ است. باغ  وکیل آباد در گذشته متعلق به فردی به نام حسین آقای ملک بوده که توسط ایشان وقف عام شده است.  

پارک وکیل آباد جاهای دیدنی مشهد


باغ وحش وکیل آباد

باغ وحش وکیل آباد مشهد با 40 هزار مترمربع مساحت بزرگترین باغ وحش ایران و یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهد است. این باغ وحش در جنوب غربی مشهد قرار داشته و محل زندگی حیواناتی مانند ببر، گراز، شیر، خرس، خوک، گوزن و آهو است.

باغ وحش وکیل آباد جاهای دیدنی مشهد

پارک ملت مشهد

پارک ملت بزرگترین پارک مشهد بوده که در غرب این شهر و درحاشیه بزرگراه وکیل آباد واقع شده است. پارک ملت مشهد دارای چرخ و فلکی به نام فان فار است که هجدهمین چرخ و فلک مرتفع دنیاست. این بوستان در زمان محمدرضاشاه پهلوی تاسیس شد و نام اولیه اش پارک آریامهر بود.

پارک ملت مشهد جاهای دیدنی مشهد

پارک علمی پروفسور بازیما

پارک علمی پروفسور بازیما مشهد اولین پارک علمی ایران است. این پارک علمی دیدنی یکی از بهترین جاهای دیدنی مشهد است که در بلوار خیام شمالی این شهر قرار دارد. پروفسور بازیما نمادی از یک دانشمند و محقق است که به کنکاش و جستجو برای آموختن بیشتر علم میپردازد. در این پارک جذاب می‌توانید سری به درون بدن انسان بزنید. با ماشین زمان سفر کنید و دایناسورها را بشناسید.
با یک زیردریایی هیجان انگیز به زیراعماق دریاها بروید و آبزیان را تماشا کنید. خلبان هواپیما شوید و یا مانند یک فضانورد در میان ستاره‌ها بچرخید. این پارک علمی یکی از بهترین جاهای دیدنی و آموزشی و مورد علاقه تمام گروه‌های سنی و مخصوصا کودکان است.

پارک علمی پروفسور بازیما جاهای دیدنی مشهد


مجتمع تفریحی گردشگری و باغ گیاه شناسی مشهد

مجتمع تفریحی گردشگری وباغ گیاه شناسی مشهد یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است. این مجموعه با مساحت 25 هکتار در بلوارجمهوری اسلامی، حدفاصل چهار راه مقدم و میدان غدیر قرار دارد. در این مجموعه بخش‌های مختلفی مانند کلسیون گیاهان دارویی، باغ رز، باغ صخره ای، باغ میوه‌های بومی، گلخانه‌ها و جشنواره‌های دائمی گل‌های داوودی است.
این مجتمع تفریحی شامل امکاناتی همچون رستوران، کافی شاپ، دهکده اقوام، دمنوش سرا و ... است.

باغ گیاه شناسی مشهد


باغ ملی مشهد

باغ ملی مشهد اولین پارک این شهر و یکی از دیدنی‌های مشهد است. این پارک از موقوفات حاج حسین آقا ملک بوده است. ابتدا این باغ را مظفرالدین شاه قاجار به پدر او هدیه داده بود. این پارک تفریحی مشهد در حاشیه خیابان قدیمی ارگ قرار داشته و از آب قنات‌های معروف شهر آبیاری می‌شده است. امروزه باغ ملی مشهد یکی از پارک‌های محلی شهر است که با درختان چنار کهن و فضای سرسبز و زیبایش به تفرجگاه اهالی شهر تبدیل شده است.

باغ ملی مشهد جاهای دیدنی مشهد


پیست اسکی شیرباد

پیست اسکی شیرآباد دولت آباد در 50 کیلومتری غرب روستای دولت آباد و در ارتفاعات بینالود و کوه‌های شیرباد قرار گرفته است. طول پیست اسکی ابرده شیرباد 880 متر و مساحت آن  حدود 50 هکتار است. این پیست در ارتفاع 2900 متری از سطح زمین قرار گرفته است. این پیست تنها پیست اسکی شرق کشور و خراسان بوده و یکی از جاذبه‌های گردشگری برای علاقه مندان به برف بازی و اسکی روی برف است.

پیست اسکی شیرآباد جاهای دیدنی مشهد


بوستان مینیاتوری مشهد

بوستان مینیاتوری(Miniature Park) یکی از جالب ترین جاهای دیدنی مشهد است. این پارک با وسعت 8 هکتار تصویر مینیاتوری و کوچکی از ایران است. 58 نماد تاریخی و فرهنگی کشور در این پارک ساخته شده و در معرض تماشای عموم قرار گرفته است. تخت جمشید، آرامگاه فردوسی، پل خواجو، سدکارون و... از جمله نمادهای دیدنی کوچک پارک مینیاتوری مشهد است.

بوستان مینیاتوری جاهای دیدنی مشهد


پارک آبی ایرانیان

پارک آبی ایرانیان یکی از پارک‌های آبی بزرگ و مهیج مشهد است. وسعت این پارک معادل 12 زمین فوتبال است و انواع سرسره ها و بازیهای هیجان انگیز مانند رودخانه خروشان و اسکی روی آب را در خود جای داده است. این پارک در سانس‌های مجزا در اختیار خانم ها و آقایان قرار دارد.

پارک آبی ایرانیان جاهای دیدنی مشهد


سرزمین موج‌های خروشان

سرزمین موج‌های خروشان طرقبه  مشهد یکی از جذاب ترین پارک های آبی و دیدنی های مشهد است که در 2 کیلومتری جاده شاندیز قرار دارد. این پارک آبی با 60 هزار مترمربع مساحت یکی از بزرگترین پارک‌های آبی مشهد است. این پارک به صورت همزمان قابلیت پذیرایی از خانم‌ها و آقایان را دارد.
این پارک دارای 25 نوع سرسره هیجان انگیز مختلف، طولانی‌ترین رودخانه موج در ایران و بزرگ‌ترین دریاچه متلاطم در خاورمیانه است.

 

پارک ساحلی آفتاب

پارک ساحلی آفتاب یکی از پارک‌های آبی مهیج و بزرگ مشهد است. این پارک آبی در 7 طبقه به صورت همزمان از خانم ها و آقایان پذیرایی می‌کند. این پارک آبی با چشم اندازی از غار بزرگ سنگی با بازی‌های آبی مانند سرسره سرعت، سرسره آهسته، سرسره پیچ، سرسره دوقلو، چاله فضایی، استخر موج، رودخانه ای با طول ۱۷۰ متر، دو تونل سنگی، چشمه جوشان آب که از دل سنگ‌های غار می‌تراود و آبشاری خروشان با بیش از ۱۸ متر ارتفاع در این مجموعه وجود دارد.

پارک ساحلی آفتاب جاهای دیدنی مشهد

 

جاذبه های طبیعی مشهد

آبشار دره آل

آبشار دره آل در فاصله 45 کیلومتری شمال شرق مشهد قرار دارد. این آبشار زیبا در فضای سرسبزی پوشیده از درختان انجیر وحشی قرار دارد. آبشار بی نظیر و دیدنی آل در دره آل قرار گرفته است. این منطقه با داشتن 5 آبشار دیدنی دیگر، یکی از مقاصد گردشگری مشهد است.  آب آبشار دره آل مشهد از کوه‌های هزارمسجد سرچشمه می‌گیرد. دره انجیر که در دره آل قرار گرفته است یکی دیگر از دیدنی‌های این منطقه است.

آبشار دره آل جاهای دیدنی مشهد

طرقبه مشهد

طرقبه یکی از جاهای دیدنی مشهد است که دارای جاذبه های طبیعی و تفریحی متنوعی می‌باشد. مجموعه تفریحی چالیدره، پارک کمر مقبولا، روستای کنگ و نغندر از جاهای دیدنی طرقبه است.

آبشار اخلمد

آبشار اخلمد در شهرستان چناران یکی از جاهای دیدنی مشهد است. این آبشار زیبا در 85 کیلومتری شمال غرب مشهد و 15 کیلومتری چناران و در 2 کیلومتری روستای اخلمد قرار دارد. آبشار اخلمد در واقع دو آبشار در کنارهم است، که هرکدام 85 مترارتفاع دارند. اخلمد یکی از جاذبه‌های طبیعی مشهد که قدمت چندهزار ساله دارد.

آبشار اخلمد جاهای دیدنی مشهد

چشمه گیلاس

چشمه گیلاس یا گلسب از جاذبه های گردشگری مشهد در 50 کیلومتری شمال مشهد و در 25 کیلومتری چناران است. این چشمه در روستای هم نامش که یکی از روستاهای ییلاقی و خوش آب وهوای چناران است قرار گرفته است. چشمه گیلاس مشهد یک چشمه آهکی است که در اطرافش حوضچه‌ها و دریاچه‌های کوچکی را ایجاد کرده است.

چشمه گیلاس جاهای دیدنی مشهد

غار بیمار آب

غار بیمار آب یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی مشهد است که در فاصله 6 کیلومتری دهکده کوشک آباد قرار دارد. این غار در ارتفاعات قرار گرفته و دسترسی سختی دارد. آب موجود در داخل این غار دارای خواص درمانی بوده و برای رفع مشکلات انسانی و دامی استفاده می‌شود.

روستای تاریخی پاژ

روستای تاریخی پاژ در 15 کیلومتری شمال شرقی مشهد یکی از جاهای دیدنی مشهد است. این روستای تاریخی محل تولد ابوالقاسم فردوسی، شاعر بزرگ پارسی زبان بوده و از جاذبه‌های طبیعی همچون چشم اندازهای سرسبز و زیبا نیز برخوردار است.

روستای تاریخی پاژ جاهای دیدنی مشهد

پارک هفت حوض مشهد

پارک طبیعی هفت حوض مشهد( هفت حوض مشهد یا دره هفت حوض مشهد) یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهر است. این پارک شامل 7 حوضچه‌ طبیعی آب است که در اثر باران‌های اسیدی و به مرور زمان در میان کوه‌های خلج پدید آمده اند. این حوضچه‌ها مانند استخری کوچک آب را درخود نگه داشته و سپس به سمت رودخانه هدایت می‌کنند.
 برای تماشای این شاهکار طبیعی و شنیدن صدای آب بی نظیر آن باید مسیر طولانی را پیاده طی کنید. کوهنوردی، سنگ نوردی و صخره نوردی از دیگر جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

پارک جنگلی طرق

پارک جنگلی طرق  یا کمپ غدیر مشهد در مسیر ورودی مشهد از تهران یکی از پارک‌های دیدنی مشهد بوده و محل کمپ مسافران نیز می‌باشد.  این پارک دارای درختان کهن و سرسبز بوده و همه امکانات لازم برای کمپ مسافران مانند سکوهای برپایی چادر، چادرهای مسافرتی، کلبه‌های اسکان و امکانات بهداشتی لازم را فراهم کرده است.

روستای زشک

روستای زشک یکی از جاذبه های گردشگری مشهد در فاصله 20 کیلومتری این شهر است. این روستای سرسبز، زیبا و خوش آب و هوا پر از باغ‌های میوه، رود و چشمه سارهای زیباست. گیلاس، سیب، گلابی، زردآلو، گردو، آلو قرمز و هلو از محصولات معروف باغ‌های این روستای ییلاقی و دیدنی است.


سد کارده

سدکارده در کنار روستای کارده در 50 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد. این سد به منظور تامین آب مورد مصرف کشاورزی در مشهد ایجاد شده است. رودخانه کارده با آب دائمی و مناظر طبیعی زیبا یکی از بهترین جاذبه های گردشگری مشهد است. آب این سد از رودخانه‌های رشته کوه هزار مسجد تامین می‌شود.

چشمه گراب

چشمه گراب یا گوراب در 45 کیلومتری جنوب شرقی مشهد یکی از جاذبه‌های طبیعی این منطقه است. این چشمه متشکل از چندین چشمه کوچک در فاصله 50 متری از یکدیگر است. این چشمه به دلیل آب پرخاصیتش از شهرت خاصی برخوردار است.

چشمه گوراب جاهای دیدنی مشهد

آبشار آبگرم کلات

آبشار آبگرم کلات نادری در مشهد یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری این شهر است. آبشار کلات در روستای آبگرم در 80 کیلومتری شمال شرقی مشهد، در مسیر جاده مشهد به کلات قرار دارد. آب این آبشار به نحوی گرم است که می‌توان در پاییز به جای دوش آب گرم از آن بهره‌مند شد. آبتنی در حوضچه‌های این آبشار، دوش گرفتن با آب گرم آبشار، کمپینگ در حوالی آبشار و استفاده از فضای کوهستانی و زیبای مسیر رسیدن به این آبشار از جاذبه‌های آن است.

غار مغان

غار مغان در 35 کیلومتری مشهد و در روستای زیبا و دیدنی مغان قرار گرفته است. این غار دیدنی از جاهای دیدنی مشهد و جاذبه های گردشگری این روستا است.  در زمان‌های گذشته پیر و مُغ روحانی زرتشتی به‌منظور تهذیب نفس و اندیشه و ریاضت به این روستا و غارش پناه آورده بود و به همین دلیل این غار نام مغان گرفته است.
روستای مغان با طبیعت زیبا و کوهستانی و بناهای پلکانی از جاذبه‌های گردشگری مشهد است. دشت‌های پرگل و مملوء از گیاهان دارویی روییده شده در بهار و تابستان، باغ‌های سرسبز میوه و چند قله معروف از رشته کوه‌های آن از جاذبه‌های دیدنی این روستا است.

جنگل جیغ

جنگل سربرج یا جنگل جیغ درروستای سربرج از توابع بخش طرقبه یکی از جاذبه های گردشگری ترسناک مشهد است. این جنگل دیدنی روزهایی آرام و شب‌هایی وحشتناک دارد که صدایی عجیب شبیه صوت یا جیغ ازآن شنیده می‌شود. این صدای ترسناک به محض تاریک شدن هوا تا سپیده دم به گوش می‌رسد. از نظر اهالی این صدا شبیه صدای زنی است که درحال سوختن در آتش است.
عوامل ناشناخته آب و هوایی و یا صدای ملخ‌ها از جمله احتمالاتی است که در مورد منبع این صدا گفته شده است. این جنگل در فاصله زمانی 45 دقیقه ای تا مشهد قرار دارد.

جنگل جیغ جاهای دیدنی مشهد

روستای حصار

روستای حصار در مسیر مشهد به طرقبه بعد از بند گلستان، یکی از جاذبه‌های طبیعی مشهد است. باغ‌های بزرگ و سرسبز، آب و هوای مطبوع و چشم‌اندازهای بکر و دیدنی از جاذبه‌های روستای ییلاقی حصار گلستان است.

روستای حصار جاهای دیدنی مشهد


جاذبه های تاریخی مشهد

باغ خونی

باغ خونی یکی از جاذبه های تاریخی مشهد است که قدمت آن به دوران قاجار باز می‌گردد. در اوایل قاجار نماد باغ ایرانی با وسعت 6 و نیم هکتار در خارج از محدوده شهر ساخته شد. این باغ  به واسطه وجود چشمه‌ای در آن به باغ چشمه (خانی=چشمه) یا باغ خونی موسوم گردیده است. باغ خونی دارای سه عمارت مستقل بوده که دو ساختمان آن تخریب شده است. در سال ۱۳۳۰ خورشیدی از این باغ مسجد گوهرشاد را به توپ بستند.


برج رادکان چناران

برج رادکان  چناران مشهد در استان خراسان رضوی و در 80 کیلومتری مشهد در مسیر چناران(محل شهر قدیم رادکان) قرار دارد. ارتفاع برج رادکان  ۳۵ متر، قطر داخلی‌اش ۱۴ متر و قطر خارجی آن ۲۰ متر است. این برج اثر ریاضی‌دان، ستاره شناس و دانشمند بزرگ ایرانی، خواجه نصیرالدین توسی است و توانایی تعیین چهار فصل، سال کبیسه و آغاز نوروز را دارد.

خانه ملک مشهد

خانه ملک مشهد یکی از جاذبه‌های تاریخی و دیدنی مشهد است. این خانه قدیمی در گذشته محل زندگی حاج حسین ملک یکی از ثروتمندان مشهد بوده است. قدمت این بنا به دوران قاجار باز می‌گردد. در حال حاضر این بنا به عنوان مرکز هنرهای سنتی میراث فرهنگی خراسان رضوی استفاده می‌شود.

خانه ملک مشهد


چهارطاقی بازه هوره

چهارطاقی بازه هوره آتشکده‌ای سنگی است که از دوران ساسانیان به جای مانده است. آتشکده بازه هوره یکی از جاذبه‌های تاریخی و جاهای دیدنی مشهد است. این بنای تاریخی در جاده مشهد-تربت حیدریه و درفاصله یک کیلومتری جنوب روستای رباط سفید قرار دارد.

چهارطاقی بازه هوره مشهد

مسجد 72 تن یا مسجد شاه

مسجد هفتاد و دوتن مشهد( مسجد شاه) یکی از دیدنی‌های مشهد است. این بنا که یک شاهکار معماری دوران تیموری است در خیابان خسروی و ابتدای بازار بزرگ مشهد قرار دارد. ترکیب زیبایی از رنگ ها و نقش ها به دستان هنرمندان و معماران ایرانی سبب ایجاد این اثر ماندگار شده است.

مسجد 72 تن یا مشهد شاه مشهد

گنبد سبز مشهد

مقبره شیخ محمد مؤمن معروف به گنبد سبزمشهد یکی از دیدنی های مشهد است. گنبد سبز مشهد در نزدیکی حرم در خیابان آخوند خراسان و وسط میدانی با همین نام قرار دارد. این مقبره تاریخی متعلق به دوران صفویه است.

گنبد سبز مشهد


بند گلستان

بند گلستان در 8 کیلومتری غرب مشهد برروی رودخانه گلستان قرار دارد. این بند تاریخی که قدمت آن به حدود 500 سال پیش و دوران تیموریان باز می‌گردد یکی از دیدنی‌های تاریخی مشهد است. این بند جزء  موقوفات آستان قدس رضوی و مسجد گوهرشاد است. مرمت‌ها و ترمیم این بند تاریخی توسط شرکت آب استان خراسان انجام شده است.


مسجد گوهرشاد

مسجد گوهرشاد یکی از دیدنی‌های تاریخی مشهد است که صفحات مهمی از کتاب تاریخ ایران در آن نوشته شده است. مسجد گوهرشاد در دوران تیموریان توسط گوهرشاد بیگم همسر چهارمین پسر تیمورگورکانی ساخته شده است. این مسجد شاهد رویدادهای سیاسی و تاریخی مهمی از کشور بوده و علاوه بر آن، معماری زیبا و موقعیت مکانی آن در مجاورت حرم علی بن موسی الرضا سبب ایجاد اهمیت گردشگری آن شده است.

مسجد گوهرشاد مشهد


کلیسای مسروپ مقدس

کلیسای مسروپ مقدس در میدان دهم دی شهر مشهد یکی از جاذبه‌های تاریخی این شهر است. این کلیسا در دوران پهلوی توسط ارامنه ساکن مشهد ساخته شده است.

کلیسای مسروپ قدس مشهد


محله چهارباغ

محله چهارباغ یکی از محله های قدیمی و اعیان نشین مشهد است که از جاهای دیدنی آن به شمار می‌رود. در این محله خانه هایی با باغ‌های بزرگ قرار داشته اند که امروزه جز دیدنی‌های آن است. ساختمان کنسولگری آمریکا با قدمت 200 سال، منزل آیت الله قمی و مساجد و بناهای تاریخی دیگری در این محله قرار دارند.

 

خانه موسوی مشهد در محله قدیمی  نوغان یکی از جاذبه های تاریخی این شهر است. بخش زیادی از این خانه مسکونی تخریب شده و هنر معماری سنتی ایرانی در بخش‌های باقی مانده از آن قابل مشاهده است.
در مشهد خانه‌های قدیمی بسیاری مانند خانه داروغه، خانه توکلی، خانه کوزه کنانی، خانه پیشه وران، خانه اردکانی مشهد، خانه تاریخی هوشمند و خانه رضایی نیز وجود دارد.

 

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک یا حمام شاه یکی از جاذبه‌های تاریخی مشهد است که قدمت آن به دوران صفویه باز می‌گردد. این بنای تاریخی با استفاده از آجر، آهک، ساروج، سنگ، شیشه، فلز و کاشی ساخته شده و نمونه زیبایی از حمام‌های تاریخی ایرانی است. این حمام امروزه تغییر کاربری داده و به عنوان موزه مردم شناسی مشهد استفاده می‌شود.


آرامگاه‌ها و جاذبه های مذهبی مشهد


حرم امام رضا

حرم امام رضا یا حرم علی ابن موسی الرضا مهم ترین جاذبه گردشگری مشهد است. قدمت این حرم به سال 610 هجری قمری باز می‌گردد. در طول زمان و دوران حکومت پادشاهان مختلف ایران، بخش‌هایی به آن افزوده شده و یا مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. بسیاری از ساختمانهای آن از دوران شاه طهماسب صفوی باز مانده است. مساحت امروز حرم امام رضا یک میلیون متر مربع بوده و از بزرگترین اماکن مذهبی جهان به شمار می‌رود.

حرم امام رضا مشهد


آرامگاه نادرشاه افشار

آرامگاه نادرشاه افشار و باغ موزه نادری یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی شهر مشهد است. آرامگاه نادرشاه که سابقه کشورگشایی قابل توجهی را در کارنامه حکومت خود دارد در ضلع شمال غربی چهارراه شهدا( نادری) قرار گرفته است. شهر مشهد در زمان نادر شاه پایتخت ایران بوده و به همین دلیل نادرشاه مقبره خود را در این مکان ساخته است.

آرامگاه نادرشاه افشار مشهد


مقبره فردوسی

مقبره  حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر بزرگ ایرانی یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری مشهد است. مجموعهٔ فرهنگی باغ آرامگاه فردوسی در توس و در ۲۵ کیلومتری شمال‌غربی شهر مشهد قرار گرفته است. این آرامگاه به مساحت 6 هکتار بوده وشامل باغ آرامگاه، استخر و تندیس فردوسی( اثر ابوالحسن صدیقی)، بنای یادبود، کتابخانه، موزه، آرامگاه مهدی اخوان ثالث(شاعر معروف ایرانی) و آرامگاه محمدرضا شجریان( خواننده محبوب ایرانی) است.

آرامگاه فردوسی مشهد جاهای دیدنی مشهد


آرامگاه پیر پالاندوز

مقبره پیرپالان دوز در خیابان نواب صفوی یکی از جاذبه‌‌های گردشگری مشهد است. این مقبره متعلق به محمد عارف عباسی از عرفای بزرگ قرن دهم هجری است. قدمت این بنا به دوران صفویه باز می‌گردد. معماری زیبا، گنبد پیازی شکل، ایوان آجری، سقف های نقاشی شده از دوران صفویه و کاشیکاری‌های فیروزه ای از جاذبه‌های دیدنی این بنای تاریخی است.

آرامگاه پیر پالاندوز مشهد


مقبره خواجه ربیع

مقبره خواجه ربیع در خیابان خواجه ربیع مشهد یکی از جاذبه‌های تاریخی این شهر است. این بنا به درخواست شیخ بهایی در دوران شاه عباس صفوی ساخته شده است.  این بنا در باغی بزرگ و باصفا قرار دارد. گنبد فیروزه ای و نقاشی‌های طلایی داخل بنا از ویژگی‌های این اثر تاریخی زیباست.


آرامگاه شیخ بهایی

آرامگاه بهاالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی از جاذبه‌های دیدنی مشهد در جوار حرم امام رضا است. این آرامگاه بعد از رواق امام خمینی در مزاری سنگی همراه با پوشش شیشه ای قراردارد. سال 2009 میلادی توسط یونسکو به نام  سال نجوم و شیخ بهایی نامیده شده است.

موزه های مشهد

موزه های آستان قدس رضوی

مجموعه موزه های آستان قدس رضوی یکی از بزرگترین مجموعه موزه های ایران است. این مجموعه در دو طبقه و به مساحت 1300 مترمربع است. در این موزه قالی، ظروف، سلاح‌ها، و برخی اشیاء و اجزای معماری حرم مانند وسایل روشنایی و محراب‌ها و درهای حرم نگهداری می‌شود.

موزه های آستان قدس رضوی مشهد


موزه شه لافتی( موزه آیین های پهلوانی)

موزه شه لافتی یا موزه آیین های پهلوانی در روستای چهار برج یکی از جاذبه‌های منحصر به فرد مشهد است. این موزه شامل بخش‌های زورخانه، لنگری و مطبخ‌خانه است. دراین موزه تصاویر، عکس‌ها و وسایل ورزشی پهلوانان معاصر تا حدود یک قرن اخیر نگهداری می‌شود.

موزه شه لافتی جاهای دیدنی مشهد

موزه نان مشهد

موزه نان مشهد یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر در کیلومتر 17 بزرگراه آسیایی مشهد است. این موزه در سال 1390 به منظور آشنایی با نان‌های سنتی و ترویج فرهنگ استفاده از این نان‌‌ها ایجاد شده است. موزه نان مشهد تنها موزه تخصصی نان در ایران و خاورمیانه است. در این موزه با مراحل تهیه آرد از بذرافشانی، گندم چینی، خرمن کوبی و استفاده از ابزارهای مختلف مورد استفاده به نمایش گذاشته می‌شود.

موزه نان مشهد جاهای دیدنی مشهد


پارک موزه علوم زمین مشهد

پارک موزه علوم زمین مشهد یکی از جاهای دیدنی مشهد است که در بلوار فکوری این شهر قرار دارد. این موزه محل نگهداری سنگ‌ها، کانی‌ها و فسیل‌هایی است که از مناطق مختلف کشور جمع آوری شده اند.

پارک موزه علوم زمین مشهد

موزه بزرگ خراسان

موزه بزرگ خراسان در شهر مشهد اولین موزه استاندارد کشور به مساحت 18000 مترمربع است. این موزه با معماری زیبا برگرفته از عمارت خورشید ساخته شده و محل نگهداری اشیا تاریخی و باستانی کشور از دوران مختلف است.

موزه بزرگ خراسان جاهای دیدنی مشهد

 

مراکز خرید مشهد

شهر مشهد یکی از مقاصد گردشگری ایران است. این شهر علاوه بر جاذبه های  زیارتی، تاریخی و طبیعی، دارای مراکز خرید متعدد از سنتی تا لوکس ومدرن است. مراکز خرید مشهد از مهم‌ترین جاهای دیدنی آن است که هیچ گردشگر و زائری نمی‌تواند از سرزدن به آنها چشم پوشی کند. برج تجاری آرمیتاژ گلشن، مجتمع تجاری آسمان، مرکز خرید پروما و ... از مراکز خرید لوکس و مدرن مشهد هستند. بازارهایی مانند بازار رضا، بازار مولوی، بازار گوهرشاد و بازار امین از جمله بازارهای قدیمی تر این شهر هستند. با وجود پاساژهای متنوع و لوکسی که بسیاری از آنها در سال‌های اخیر تاسیس شده اند؛ بازارهای قدیمی این شهر نیز از رونق بالایی برخوردار بوده و مقصد خرید بسیاری از گردشگران و زائران است.

مراکز خرید مشهد
برخی از دیگر مراکز خرید و پاساژهای مشهد شامل موارد زیراست:
مجتمع تجاری مروارید شرق
مجتمع تجاری الماس شرق
مجتمع تجاری وصال
بازار بزرگ اطلس
مجتمع تجاری زیست خاور
مجتمع کیان سنتر مشهد
مشهد مال
برج آلتون
مرکز خرید آرمان
بازار غدیر
بازار طلافروشان مشهد
مرکز خرید فردوسی
مرکز خرید خورشید
بازار عباس قلی خان

 

 

 

پارک و طبیعت گردی


موزه


مجتمع تفریحی


تاریخی و باستانی


روستاگردی