استان البرز > کرج > 

جاهای دیدنی کرج

کرج مرکز استان البرز و یکی از کلانشهرهای ایران است. کرج در کوهپایه‌های رشته کوه‌های البرز قرار گرفته و به سبب جذب مهاجران بسیار از سراسر کشور به ایرانی کوچک تبدیل شده است. آثار باستانی ارزشمندی از دوران هخامنشیان، اشکانیان و ساسانیان در این منطقه یافت گردیده است.  کرج از سمت شمال با چالوس، از شرق با تهران، از جنوب با شهریار و از غرب با شهرستان ساوجبلاغ و شهرستان اشتهارد همجوار است. آب وهوای کرج در تمام طول سال نسبت به تهران خنک‌تر بوده و از رطوبت بیشتری برخوردار است.

نقشه شهر کرج

جاذبه های طبیعی کرج

در گذشته نه چندان دور کرج به دلیل شرایط اقلیمی مناسب و آب فراوان که از منابعی همچون رودخانه کرج حاصل می‌شده؛ پوشیده از باغ‌ها ومناطق سرسبز بوده است. امروزه با گسترش شهرسازی از فضای سبز و طبیعت زیبای کرج کاسته شده است. باغ‌های محمدصادق فاتح در جهانشهر، باغ سیب مهرشهر، پارک جهان نما، پارک چمران، پارک ایران کوچک، پارک ایران زمین و هامون از جمله پارک‌ها و فضای سبز کنونی کرج هستند.

جاده چالوس

جاده کرج به چالوس با نام رسمی جاده 59 یکی از زیباترین جاده‌های پرتردد ایران است که کرج را به شهر چالوس از استان مازندران متصل می‌کند. منظره‌های طبیعی چشم نواز سبب جذابیت جاده پیچ در پیچ چالوس گشته است. این جاده محبوب در سال 1312 به دستور رضاشاه احداث گردیده است. تونل معروف کندوان، رودخانه کرج، باغ لاله‌های گچسر، سد کرج( سد امیرکبیر)، دهکده یوش، سیاه بیشه، رستوران‌ها و دستفروشان بین راهی و بسیاری جاذبه های گردشگری دیگر در این جاده وجود دارد.

 

قله کرچان

قله کرچان یکی از جاذبه‌های گردشگری کرج در روستای کیاسر است که کوهنوردان و طبیعت گردان را به خود جذب می‌کند.  ارتفاع قله کرچان به 3772 متر می‌رسد. این قله در منطقه حفاظت شده قرار دارد؛ به همین دلیل از تنوع پوشش گیاهی و جانوری برخوردار است. انواع حیوانات مانند خرس و پلنگ در این منطقه زندگی می‌کنند. در حوالی این قله چندین کوه و قله دیگر نیز وجود دارد.

قله کرچان دیدنی کرج

رودخانه کرج

رودخانه کرج از کوه‌های البرز سرچشمه گرفته و سد کرج بر روی آن ساخته شده است. تفرج در فضای سبز و دیدنی اطراف رود، ورزش‌های آبی و ماهیگیری از جاذبه‌های گردشگری رودخانه کرج است. همه ساله از اواخر بهار تا اواخر تابستان گردشگران بسیاری برای ماهیگیری و استفاده از طبیعت پیرامون آن به رودخانه کرج می‌روند.

رودخانه کرج دیدنی کرج

غار یخ مراد

غار یخ مراد یکی از پدیده‌های نادر و جذاب طبیعی است که از دیدنی‌های کرج محسوب می‌شود. غاریخ مراد در فاصله 63 کیلومتری جاده چالوس و در دامنه‌های البرز قرار گرفته است. برای رسیدن از روستای آزاد بر به این غار دیدنی باید حدود یک ساعت پیاده طی کنید. قدمت این غار حدود 50 میلیون سال تخمین زده شده است. در گذشته مردم منطقه باور داشتند که قندیل‌های یخی این غار آنها را به مراد و آرزویشان می‌رساند؛ به همین دلیل آنرا یخ مراد نامیده اند. در ماه‌های اسفند و فروردین بهترین قندیل‌ها را در این غار می‌توان دید.

طول غار یخ مراد بیش از 7000 متر است. این غار دارای سه دهنه تالار و سه یخچال زیرزمین و هفت حلقه چاه است. در حدود 250 متر از غار را بدون تجهیزات کوهنوردی می‌توان پیمود. به گفته اهالی روستای کهنه ده که در نزدیکی این غار است؛ در گذشته مردم با خوردن قندیل‌های دائمی این غار شفا یافته و از بیماری‌هایشان رها می‌شدند.

 

آبشارهای کرج

وجود چندین آبشار پر آب و زیبا در کرج سبب شده است که آبشارگردی یکی از جاذبه‌های گردشگری کرج باشد. در فاصله 80 کیلومتری بین کرج و کندوان ده‌ها  آبشار زیبا همچون آبشار و چشمه گل گيله، آبشار چاران، آبشار خور، آبشار مشگ چین، آبشار كرچون، آبشار كياسر، آبشار تكيه، آبشار كسيل، آبشار دیزین و آبشار خور وجود دارد.

 

آبشار چاران کرج

آبشار چاران یکی از آبشارهای دیدنی کرج در نزدیکی روستاهای چاران و جی است. این آبشار دیدنی 10 متر ارتفاع داشته و در کنار سد کرج قرار دارد. استفاده از طبیعت بکر و زیبای حوالی آبشار و هوای خنک آن در فصل تابستان بسیار لذت بخش است.

آبشار نوجان کرج

آبشار نوجان که ونش و ايينستان هم نامیده می‌شود یکی از آبشارهای زیبای کرج است. این آبشار دیدنی از روستای نوجان شروع شده و پس از طی یک مسیر 20 کیلومتری به رود کرج در ایینستان می‌پیوندد. گردشگران و طبیعتگران بسیاری در کنار این آبشار توقف کرده و از زیباییش بهره مند می‌شوند.

آبشار خور

آبشار خور یکی از آبشارهای دیدنی کرج در فاصله 17 کیلومتری جاده چالوس و 2 کیلومتری روستای خور است. برای رسیدن به این آبشار باید مسیر سرسبز و زیبایی را به مدت حدود 40 دقیقه پیاده طی کنید.  ارتفاع این آبشار حدود 50 متر است. آبشار ارنگه یکی از جاذبه‌های روستای زیبای ارنگه در 15 کیلومتری جاده چالوس است. پیست اسکی خور یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا است.

آبشار خور کرج

آبشار کندر

آبشار کندر یکی از دیدنی‌های کرج است که در شمال شرقی آن واقع شده است. نام این آبشار ربطی به کندر خوراکی نداشته و برگرفته از روستایی به نام کندر در حوالی آبشار است.  برای دیدن آبشار کندر باید مسافت حدودا 12 کیلومتری از شهر کرج در مسیر جاده چالوس را طی کنید. برای رسیدن به آبشار باید پس از رسیدن به روستای پورکان، کمتر از  4 کیلومتر از یک جاده فرعی را طی کنید.

آبشار کندر کرج

آبشار هفت چشمه

آبشار هفت چشمه یا آدران  با حدود 90 متر ارتفاع یکی از مرتفع ترین و پر آب ترین آبشارهای کرج است. آبشار هفت چشمه از به هم پیوستن 7 چشمه و آبشار کوچک تشکیل شده است. این آبشار زیبا در 17 کیلومتری جاده چالوس قرار دارد. راه رسیدن به این آبشار دیدنی کمی سخت است. توصیه می‌شود برای طی مسیر مجهز به مکانات و تجهیزات کوهنوردی بوده و به صورت گروهی یا با تور حرکت کنید. اواخر بهار و فصل تابستان زمان مناسبی برای استفاده از فضای خنک و زیبای آبشار هفت چشمه است.

آبشار سپهسالار

آبشار سپهسالار یا هفت خوان یکی از آبشارهای زیبا و دیدنی کرج در روستای سپهسالار کرج است. این آبشار دیدنی ارتفاعی حدود 20 متر دارد. دیگر جاذبه‌های حوالی آبشار سپهسالار شامال طبیعت بکر و زیبای اطراف آبشار، دره سپهسالار و غاری در دهانه شمالی آبشار است.

آبشار نشترود

آبشار نشترود از كوه‌های "اسل اسل" در روستاي كلوان سرچشمه گرفته و پس از عبوراز نشترود و روستاي پلخواب، به دریاچه سد کرج منتهی می‌شود. این آبشار زیبا حدود 110 متر ارتفاع داشته و یکی از بلندترین آبشارهای ایران است. فاصله آبشار نشترود تا کرج حدود 35 کیلومتر است.

دشت لاله کندر

دشت لاله های رنگارنگ و رویایی کندر از سال 1399 در روستای دیدنی کندر گسترانیده شده است. این بهشت زیبا در فاصله 22 کیلومتری کرج و 7 کیلومتری جاده کرج-چالوس قرار دارد. پدید آمدن این دشت رویایی حاصل تفکر زیبا و زحمت مردم روستای کندر است.  ازحدود 40 سال پیش همه ساله در بهار جشنواره گل‌های لاله در پارک چمران و گچسر کرج برپا می‌گشته است.

 پس از ایجاد دشت لاله کندر، گردشگران در بهار هرسال برای شرکت در جشنواره لاله ها به روستای کندر می‌روند. دیگر جاذبه های گردشگری این روستا شامل آبشار کندر، رودخانه دره گدا و چشمه های کندر است.

باغ پرندگان چهار باغ کرج

باغ پرندگان چهارباغ کرج یکی از بزرگترین باغ های پرندگان خاورمیانه با بیش از دوهزار و پانصد نمونه پرنده است که از اقصی نقاط جهان آورده شده اند. این باغ به صورت طبقاتی و سرپوشیده با 10 هزار مترمربع مساحت است. بزرگترین کتابخانه پرنده‌شناسی کشور، نمایشگاه پروانه‌ها، برکه و جزایر متعدد از جاذبه‌های گردشگری این باغ بزرگ و دیدنی است. باغ پرندگان کرج در اتوبان کرج-هشتگرد قرار دارد.

باغ پرندگان کرج دیدنی های کرج

باغ سیب مهرشهر

باغ سیب مهرشهر یکی از دیدنی‌های کرج است که در بلوار ارم مهرشهر قرار دارد. وسعت این باغ 340 هکتار بوده و انواع میوه ها سیب، گلابی، آلبالو، گیلاس و غیره در آن وجود دارد. چهار قطعه اول که درخت‌های سیب هستند برای عموم مردم قابل مشاهده است. قدمت این باغ به دوران پهلوی باز می‌گردد و جزئی از محله تاریخی کاخ مروارید کرج است.

باغ سیب مهر شهر جاهای دیدنی کرج

چشمه گله گیله

چشمه گله گیله در روستای شهرستانک استان البرز یکی از جاهای دیدنی کرج است. این روستا در فاصله 90 کیلومتری تهران در جاده چالوس قرار دارد. برای رسیدن به محل چشمه گله گیله می‌توانید با از راه شاخه‌ای سمت راست جاده چالوس به روستای شهرستانک برسید. روستای شهرستانک مانند بهشت سرسبز و زیبای کوچکی است که از آب این چشمه بهره‌مند شده است. قبل از رسیدن به روستای زیبای شهرستانک با پارک اتومبیل و طی مسیر کوهستانی به چشمه گله گیله خواهید رسید. این جای دیدنی کرج را در فصول بهار و پاییز از دست ندهید.

چشمه گله گیله جاهای دیدنی کرج

سد کرج(سد امیرکبیر)

سد کرج یا سد امیرکبیر برروی رودخانه کرج قرار گرفته است و تامین کننده بخشی از آب تهران است. موقعیت سد کرج در 25 کیلومتری جاده کرج-چالوس است. سدها علاوه برکاربردهای تامین آب و انرژی، دارای جاذبه‌های توریستی هم هستند. دریاچه ایجاد شده درپشت سد یکی از دیدنی‌های سد و تفرجگاهی برای گردشگران و طبیعت گردان است. دریاچه سد کرج محل پرورش انواع ماهی‌ها مانند قزل آلا است. در گذشته ماهیگیری، اسکی روی آب و قایق سواری از تفریحات این دریاچه دیدنی بوده اما امروزه به دلیل مشکلات و خطرات ایجاد شده ممنوع شده است.

تابلو شنا ممنوع  نیز یکی از چیزهایی است که در این دریاچه دیده می‌شود؛ چرا که دریاچه های پشت سدها برای شنا کردن مناسب نبوده و بسیار خطرناک هستند. تماشای آب‌های زیبای سبزرنگ پشت سد و استفاده از فضای سرسبز و باغ‌های پیرامون دریاچه از جاذبه‌ها و دیدنی‌های سد کرج است.

سد امیرکبیر کرج جاهای دیدنی کرج

امکانات تفریحی کرج

پارک چمران

پارک چمران کرج با مساحت 30 هزارمترمربع و داشتن 300 نوع گیاه مختلف یکی از بزرگترین و زیباترین پارک‌های کرج است. برگزاری سالانه جشنواره لاله‌ها برای معرفی گل‌های زیبای کرج یکی از جاذبه‌های گردشگری این پارک است. رودخانه کرج از میان این پارک دیدنی و بزرگ عبور کرده است. دیدنی‌های پارک چمران شامل  محوطه پرچین تودرتو، کلکسیون رزهای زیبا، آمفی تئاتر، قفس پرندگان، رودخانه کرج، آلاچیق و آبشار است. انواع امکانات تفریحی و رفاهی، رستوران، کافی شاپ، شهربازی و غیره در پارک چمران کرج وجود دارد.

پارک چمران کرج جاهای دیدنی کرج

پارک جنگلی جهان نما

پارک جنگلی جهان نما بزرگترین پارک کرج و یکی از دیدنی‌های این شهر است. مساحت این پارک هزار و چهارصد هکتار است. انواع درختان و گونه‌های گیاهی کهنسال، دریاچه و جزیره مصنوعی از دیدنی‌های این پارک است. پارک جهان نما در اتوبان تهران-کرج واقع شده است.

پارک جنگلی جهان نما کرج جاهای دیدنی کرج

باغ فاتح کرج

باغ فاتح کرج یا پارک تنیس یکی از پارک های دیدنی کرج است. وجود چند زمین تنیس و مسابقه در این پارک سبب شده است که مردم منطقه آن را پارک تنیس بنامند. این پارک در جهانشهر کرج، یکی از خوش آب و هواترین و سرسبزترین مناطق کرج واقع شده است. طبیعت زیبا، زمین ورزش و فضای تفریح خانوادگی از جاذبه های این پارک دیدنی کرج است.

بام کرج

بام کرج در کوهپایه‌های این شهر در عظیمیه یکی از دیدنی‌های کرج است. میدان کوهپایه، پلکان بام کرج و تماشای شهر از ارتفاع بالای پشت بام آن از جاذبه‌های گردشگری این پارک است.

دهکده آبی پارس کرج

دهکده آبی پارس کرج یک جاذبه‌های تفریحی مهیج در نزدیکی تهران است. این پارک آبی سرپوشیده در 22 کیلومتری اتوبان تهران کرج قراردارد. امکانات تفریحی این مجموعه شامل استخر، سرسره‌های هیجان‌انگیز، رودخانه‌ی وحشی، چاله‌ی فضایی، استخر کودکان و غیره است.

دهکده ورزشی چهارباغ

دهکده ورزشی چهارباغ در کردان شهرستان کرج قرار دارد. این مجموعه ورزشی شامل امکانات مختلفی همچون زمین فوتبال، استخر، کلاس آموزشی فوتبال، آب درمانی، باله، سالن همایش و سمینار، زمین تنیس روباز، هاردکورت، میدل و مینی تنیس، رختکن و جایگاه تماشاچیان است.

پارک ایران زمین کرج

پارک ایران زمین در عظیمیه کرج، واقع در بلوار شریعتی است. این پارک دیدنی یکی از تفرجگاههای خوش آب و هوای کرج است که فضای زیبایی به وسعت هفت هکتار دارد. دریاچه تفریحی، آلاچیق‌ها، برکه‌های آب، آبشار، آبنمای سنگی، منظره زیبای اردک‌ها و مرغابی‌ها، زمینهای ورزشی( فوتبال، والیبال، بسکتبال)، زمین بازی کودکان، کتابخانه چیستا، کافه رستوران و سایر امکانات رفاهی از جمله امکانات پارک است.

مجتمع خدماتی تفریحی تجاری بازینو

مجتمع خدماتی تفریحی تجاری بازینو یکی از مجموعه‌های  تفریحی سرپوشیده بزرگ کرج است. این مجموعه در هشت طبقه و هر طبقه 850 متر مربع است. این مجموعه شامل 5 طبقه شهربازی، یک طبقه رستوران و فست فود بوده و دو طبقه تجاری است. انواع بازی‌ها و تفریحات مناسب تمامی گروه‌های سنی در این مجموعه وجود دارد. بازینو کرج در جاده ملارد، انتهای بلوار الغدیر قرار دارد.

مجتمع خدماتی تفریحی بازینو

پیست اسکی دیزین

پیست اسکی دیزین در 74 کیلومتری کرج، مهمترین پیست اسکی ایران است. آب و هوای مناسب دیزین سبب شده است که همه ساله از اوایل خرداد تا اواخر اردیبهشت امکان اسکی در این مکان وجود داشته باشد. انواع امکانات شامل پیست اسکی برای مبتدیان و حرفه‌ای‌ها، کلبه، هتل، رستوران و امکان سایر ورزش‌ها مانند اسکی روی چمن در تابستان، دوچرخه‌سواری کوهستانی، تیراندازی با کمان و غیره در این مجموعه وجود دارد.

پیست اسکی خور

پیست اسکی خور در نزدیکی سد کرج واقع شده و یکی از دیدنی‌های کرج محسوب می‌شود. این پیست در روستایی تاریخی به نام خور قرار دارد و یکی از بزرگترین پیست اسکی‌های ایران است. امکانات موجود در پیست اسکی خورشامل بالابر تله اسکی بشقابی، برف کوب، رستوران و مربی آموزش اسکی است.  جاذبه‌های گردشگری پیست اسکی خور در زمستان اسکی روی برف، سرسره بازی با تیوپ و تماشای طبیعت زیبا و چشم اندازاین منطقه است. این مکان در سایر فصول سال نیز گردشگران را برای تماشای چشم اندازهای زیبا و استفاده از طبیعت بکرش به خود جذب می‌کند.

پیست اسکی خور

اتاق فراردررو

اتاق فراردررو در 45 کیلومتری گلشهر یکی از تفریحات و جاذبه های کرج است. چند بازی هیجان‌انگیز با سناریوهای جذاب ماجراجویانه در این مجموعه به صورت حضوری انجام می‌شود.

جاذبه‌ های تاریخی کرج

آق تپه

آق تپه یکی از جاذبه‌های تاریخی کرج است. این تپه باستانی درمهرشهر قرار دارد و قدمت آن به هزاره سوم و چهارم پیش از میلاد باز می‌گردد.

قلعه دزدبند

قلعه دزدبند یا قلعه دختر شهرستانک یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی کرج است. قدمت این بنای تاریخی به دوران ساسانیان باز می‌گردد. دژ یا قلعه دزدبند در روستای شهرستانک در 60 کیلومتری جاده چالوس قرار دارد.

قلعه دزدبند

کاخ مروارید ( کاخ شمس)

کاخ مروارید یا کاخ شمس محل زندگی شمس پهلوی دختر رضاشاه بوده است. این بنای زیبا درسال 1345 تا 1357 خورشیدی به شکل سفره ماهی که صدفی آن را در برگرفته است طراحی و ساخته شده است. مساحت زمین این کاخ 111 هکتار و زیربنای آن 2500 مترمربع است. معمار این بنا یک فرد آمریکایی بوده است. تالار طلایی بار، دفتر مخصوص شمس، تالار پذیرایی، سالن سینما، سالن بیلیارد، استخر، آب‌نما، محل نگهداری پرندگان کمیاب و غیره از قسمت‌های مختلف این کاخ است.

کاه مروارید

خانه دکتر مصدق

خانه دکتر مصدق در روستایی به نام احمدآباد درنظرآباد کرج است. این خانه تاریخی خشتی محل حصرخانگی دکتر مصدق درسال‌های پایانی عمرش بوده است. قدمت این بنا به دوران قاجار باز می‌گردد.

کاخ موزه سلیمانیه

کاخ موزه سلیمانیه یکی از دیدنی‌های تاریخی کرج است که قدمت آن به زمان فتحعلی شاه قاجار بازمی‌گردد. این کاخ آجری در 5 طبقه ساخته شده است که امروزه تنها یک طبقه از آن باقی مانده است. امروزه این بنا در محوطه ی دانشگده کشاورزی کرج قرار دارد.

کاخ موزه سلیمانیه

کاروانسرای ینگی امام

کاروانسرای ینگی امام هشتگرد در روستای ینگی امام از توابع ساوجبلاغ قرار گرفته است. این بنای تاریخی که کاروانسرا، مهمانسرا و باغ است در فاصله 3 کیلومتری هشتگرد است. قدمت این کاروانسرا به دوره‌ی صفویه باز می‌گردد. "ینگی" در زبان ترکی به معنای "تازه" است. این کاروانسرا مانند سایر کاروانسراهای دوران صفویه به صورت چهار ایوانی ساخته شده است. بنای کاروانسرا آجری است و از قسمت‌هایی مانند ورودی، صحن، ایوان، حجره و اصطبل تشکیل شده است. این بنا در دوران قاجاریه بازسازی شده و به عنوان مهمانسرا و محل اتراق مسافران مورد استفاده قرارگرفته است.

کاروانسرای کندوان

کاروانسرای کندوان یکی از بناهای تاریخی کرج است که قدمت آن به دوران قاجاریه  باز می‌گردد. این بنا در کیلومتر ۷۵ جاده چالوس، در یک کیلومتری تونل کندوان قرار دارد.

برج تهمینه

برج تهمینه یا برج آرامگاهی میدانک یکی از جاذبه‌های گردشگری جاده چالوس است. این برج مدفن یکی از حکام محلی در قرن هشتم تا نهم هجری است. این بنا در 60 کیلومتری جاده چالوس و در روستای میدانک واقع شده است. قدمت این مقبره 8 ضلعی به دوران تیموریان باز می‌گردد. این برج از سنگ، گچ و ساروج ساخته شده است.

پل شاه عباسی (پل دختر کرج)

پل شاه عباسی یا پل سلیمانیه یا پل دختر کرج یکی از آثار تاریخی کرج است که از دوران صفویه بر روی رودخانه کرج باقی مانده است. این پل تاریخی در جوار ساختمان تاریخی صمصام قرارگرفته و طبیعت زیبا و چشم اندازهای اطراف آن از جاذبه‌های آن است. این پل دارای 61 متر طول و 7 متر پهنا است.

پل شاه عباسی

کاروانسرای شاه عباسی کرج

کاروانسرای شاه عباسی کرج در میدان شاه عباسی قرار گرفته و یکی از ارزشمندترین آثار تاریخی کرج است. این بنای دیدنی متعلق به دوران صفویه بوده و به عنوان استراحتگاه استفاده می‌گردیده است. کاروانسرای شاه عباسی  به مساحت 3 هزارمترمربع و از سنگ، آجر، چوب و کاهگل ساخته شده است.

کاروانسرای شاه عباسی کرج

خانه احمد شاملو

احمد شاملو شاعر ایرانی است که به خاطر سرودن اشعار سپیدش شهرت دارد. خانه احمد شاملو در دهکده فردیس کرج از جاهای دیدنی و موزه‌های کرج است. این خانه در آثار ملی ایران نیز ثبت گردیده است.

خانه شاملو جاهای دیدنی کرج

موزه ملی خودرو ایران

موزه ملی خودرو ایران در جاده مخصوص کرج( بزرگراه شهید لشگری) یکی از دیدنی‌های کرج است. این موزه  انواع خودروهای قدیمی و آنتیک را در معرض دید علاقه‌مندان و بازدیدکنندگان قرار داده است.

موزه ملی خودروی ایران

حمام مصباح

حمام مصباح یکی از جاذبه‌های تاریخی کرج است که در محله قدیمی مصباح واقع شده است. قدمت این حمام گنبدی شکل و آجری به دوران قاجار باز می‌گردد. این حمام مانند بسیاری از حمام‌های سنتی در زیرزمین ساخته شده وبرای رسیدن به آن باید 8 پله را به سمت پایین بروید. قسمت‌های مختلف آن شامل رختکن، گرمخانه، شاه‌نشین و محل شستشوی حمام است. در بالای هر گنبد از این بنا حفره‌ای جهت ورود نور و هوا تعبیه شده است. معماری زیبا و حیرت انگیز حمام مصباح مانند بسیاری از آثار فاخر تاریخی ایران، گردشگران و علاقمندان را مجذوب خود می‌کند.

حمام مصباح

محوطه باستانی ازبکی

محوطه باستانی ازبکی در نظر آباد کرج یکی از محوطه‌های باستانی ارزشمند تاریخی است. این محوطه با وسعت 100 هکتار از چندین تپه باستانی با حداکثر ارتفاع 26 متر تشکیل شده است. براساس حفاری‌ها و تحقیقات انجام شده؛ قدمت این محوطه تاریخی به 6000 سال پیش از تاریخ باز می‌گردد. یان تپه، جیران تپه، دوشان تپه، گوموش تپه، مارال تپه و دژمادی از جمله تپه‌های باستانی این محوطه است. وجود خشت های نه هزارساله و اولین کارگاه خشت دست‌ساز از ویژگی‌های خاص تپه ازبکی است.

محوطه باستانی ازبکی

قلعه صمصام کرج

قلعه صمصام یکی از دیدنی‌های تاریخی کرج است که در نزدیکی جاده چالوس و درکنار رودخانه کرج واقع شده است. قدمت این بنای مهم تاریخی به دوران ایلخانی بازمی‌گردد. وسعت این بنا 1122 مترمربع است. این قلعه به صورت چهار گوش و همراه با برج هایی در اطراف آن ساخته شده است.  از قسمت‌های مانده و قابل دیدن این بنا برج‌های چهار طرف، حیاط و اتاق‌هایی است که مخروبه شده‌اند.

حمام بیلقان

حمام بیلقان یکی از دیدنی‌های کرج است که در روستای بیلقان واقع شده است. این محله در دره‌ای با آب و هوای معتدل و خشک قرار داشته و عبور رودخانه کرج از میان این محله یکی از جاذبه‌های آن است. این حمام تاریخی شکل مخروطی داشته و در بالای آن سوراخ‌هایی جهت ورود نور و هوا وجود دارد. قدمت این بنا به دوران قاجار باز می‌گردد. رختکن، راهروی گرمخانه و نظافت‌خانه از قسمت‌های مختلف این حمام است. سقف گنبدی شکل گرمخانه و رختکن با کاهگل و آهک اندود شده است.

حمام بیلقان

موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی کرج

موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی در پارک چمران کرج یکی از دیدنی‌های این شهر است. این موزه محل نگهداری انواع حیوانات، گیاهان، سنگ‌ها و کانی‌هاست. هدف این موزه معرفی انواع زیست بوم‌های گیاهای و جانوری است.

موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی کرج

پناهگاه های تپه ای سرهه

پناهگاه‌های تپه‌ای سرهه در روستای سرهه در 19 کیلومتری کرج قرار دارد. روستای توریستی برغان نیز در نزدیکی این مکان تاریخی قرار دارد. این اثر شامل هفت پناهگاه است که قدمت آنها به 40 هزار سال پیش باز می‌گردد.

پناهگاه های تپه ای سرهه

تپه‌های مراد تپه

تپه‌های مراد تپه یکی از آثار تاریخی کرج است که قدمت آن به تاریخ پیش از اسلام باز می‌گردد. این تپه‌های تاریخی در کنار جاده اشتهارد به بوئین زهرا واقع شده است.

روستاهای کرج

روستای برغان

روستای برغان از شهرستان ساوجبلاغ در غرب استان البرز یکی از بهترین جاهای دیدنی کرج است. این روستای زیبا و سرسبز درمیان کرج و هشتگرد واقع شده است. آلوی برغان یکی از معروف‌ترین سوغاتی های این روستا است. عسل، گردو، سماق و لبنیات محلی از دیگر سوغاتی‌های روستای برغان است.  رودخانه سنج و شاهرود، جنگل، کوهستان‌های برغان، پل تاریخی برغان، بازارچه سنتی، درختان تاریخی چنار، منازل تاریخی و بافت قدیمی روستا، حمام‌های تاریخی و رستوران‌های سنتی از جاذبه‌های گردشگری این روستای دیدنی در نزدیکی تهران است.
بهترین زمان برای سفرو گشت و گذار در روستای برغان فصل بهار و تابستان است. اهالی مسن روستای برغان به زبان قدیمی تاتی صحبت می‌کنند. هم صحبتی با این مردمان خونگرم تاتی زبان، از دیگر جاذبه‌های گردشگری این روستا است.

روستای برغان

روستای واریان کرج

روستای واریان کرج یکی از جذاب‌ترین و دیدنی‌ترین روستاهای کرج است که گردشگران را شیفته و مجذوب خود میکند. این روستا در جاده چالوس واقع شده و تنها روستای آبی ایران است که برای رسیدن به آن راهی جز آب‌های سد کرج ندارید. نبود خودرو در این روستا سبب شده است که یکی از بکرترین و خوش آب و هواترین مقاصد گردشگری کرج باشد. شاید تاکنون به جایی نرفته باشید که تنها راه رسیدن به آن قایق است. روستای واریان حدود 40 نفر جمعیت دارد که به زبان تاتی سخن می‌گویند. دریاچه ی سد کرج و باغ‌های میوه و طبیعت بکر و زیبا از جاذبه‌های این روستای دیدنی است.

روستای واریان کرج

روستای آتشگاه کرج

روستای آتشگاه یکی از جاذبه‌های گردشگری کرج است که در 10 کیلومتری شمال گوهردشت واقع شده و انتهای جاده‌ی آن به جاده چالوس می‌رسد. این روستا محل زندگی زتشتیان بوده و به همین دلیل آتشگاه یا آتشکده نام گرفته است. قدمت این روستا به دوران ساسانیان و اشکانیان باز می‌گردد. طبیعت زیبا و باغ‌های میوه، آب و هوای مطبوع، گیاهان دارویی متنوع در کوهستان‌های روستا، کوه آتشگاه، رودخانه آتشگاه و پارک آتشگاه از جاذبه‌های گردشگری آن است. به دلیل آب وهوای سرد وکوهستانی در این روستا، زمان مناسب سفر به آن فصول بهار و تابستان است.

روستای آتشگاه کرج

روستای شهرستانک

روستای شهرستانک از توابع آسارای کرج، یکی از روستاهای دیدنی کرج است. این روستای خوش آب وهوا در زمان قاجار تفرجگاه درباریان بوده است. جاده ای آسفالت به طول 8 کیلومتر از جاده کرج-چالوس، پیش از گچسر قرار داشته و بهترین راه رسیدن به این روستاست. جاده ی این روستا به صورت کوهستانی و زیباست. دره ی سرسبز، باغ‌های میوه و طبیعت  زیبا از دیدنی های روستای شهرستانک است. درخت ارس 2400 ساله، کاخ 140 ساله ناصری، رودخانه، چشمه گله گیله، قلعه دزدبند، تپه شنستون و قلعه آناهیتا از جاذبه‌های گردشگری این روستا است.

روستای شهرستانک

 

مراکز خرید کرج

کرج یکی از کلانشهرهای ایران است که جمعیت بسیاری از تمام کشور به آن مهاجرت کرده و یا از ساکنین قدیمی آن هستند. مراکز خرید متنوعی در کرج وجود دارد که علاقه‌مندان به پاساژ گردی و خرید اوقات بسیاری را در گشت و گذار و خرید از آنها سپری می‌کنند. مهمترین مراکز خرید کرج شامل مرکز خرید مهستان، مرکز خرید مبنا، مرکز خرید پروما، مرکز خرید یادمان، مرکز خرید ملاصدرا کرج، مرکز خرید اکومال کرج، مرکز خرید پارسیان کرج، مرکز خرید گلستان کرج، مرکز خرید تندیس کرج، برج تجاری میلاد، مجتمع تجاری نیکامال است.

مرکز خرید مهستان کرج

مرکز خرید مهستان بزرگترین مرکز خرید در کرج است که با معماری و ظاهری زیبا در شمال شهر کرج واقع شده است.  لوکس بودن، معماری خاص، وسعت و ارائه امکانات رفاهی مانند پارکینگ اختصاصی، رستوران گردان و امنیت از ویژگی های این پاساژ است.

مرکز خرید مهستان

مرکز خرید مبنا

مرکز خرید مبنا در مهرشهر کرج قرار دارد. لوکس بودن، فروش برندهای لاکچری و مطرح دنیا و ظاهر زیبای پاساژ از ویژگی‌های آن است.


سفرهای یک روزه اطراف کرج

شهر کرج به دلیل نزدیکی به تهران و داشتن آب و هوای مناسب و روستاهای سرسبز یکی از هدف‌های گردشگری یک روزه بسیاری از ساکنین تهران و کرج است. بسیاری از روستاهای کرج در فصل بهار و تابستان جاذبه‌های دیدنی بسیاری داشته و مکان مناسبی برای یک هواخوری و تفرج کوتاه است. اگر می‌خواد تعطیلات آخر هفته خود را با پیک نیک یا گردش کوتاهی در طبیعت بگذرانید می‌توانید روستاهای برغان، شهرستانک، دریاچه اوان، روستای ناتر، جاده چالوس، روستای کردان، روستای آدران، ارنگه، روستای سنقر آباد، روستای واریان، طالقان و کویر اشتهارد را به عنوان مقصد خود برگزینید.

تاریخی و باستانی


روستاگردی


موزه


پارک و طبیعت گردی


مجتمع تفریحی


مرکز خرید