استان اصفهان > اصفهان > 

جاهای دیدنی اصفهان

اصفهان یکی از مهم‌ترین شهرهای تاریخی ایران است که بیش از 300 سال در دوران یکی از مهم‌ترین و موثرترین حکومت‌های ایران، پایتخت کشور بوده است.  از آنجا که اصفهان از مرزهای ایران دور بود و آب و هوای مناسبی داشت؛ حاکمان صفویه تصمیم گرفتند پایتخت خود را از قزوین به اصفهان منتقل کنند. بناهای فاخر معماری و آثار تاریخی ارزشمندی در این شهر تاریخی به یادگار مانده است که گردشگران ایرانی و خارجی خود را حیرت زده کرده و انگشت به دهان نگاه می‌دارد.

 

جاهای تفریحی اصفهان

شهر رویاهای اصفهان

شهر رویاهای اصفهان بزرگترین مرکز تفریحی کشور است که در شرق اصفهان واقع شده است. این مجتمع تفریحی با مساحت 170000 مترمربع شامل انواع جاذبه‌های تفریحی در دو بخش سرباز و سرپوشیده است. چهارفصل بودن، خانوادگی بودن و جذابیت برای تمام گروه‌های سنی از ویژگی‌های این مجتمع تفریحی است.
 امکانات تفریحی شهررویاها شامل شهربازی بزرگ با 90 وسیله بازی متنوع، سالن بازی‌های کامیپوتری، استودیو جلوه های ویژه، سینمای رویا با ماجراهای هیجان انگیز، بازی‌های آبی، کارتینگ و سایر امکانات رفاهی و تفریحی است.

شهر رویاها جاهای دیدنی اصفهان

آکواریوم اصفهان

آکواریوم اصفهان واقع در پارک ناژوان این شهر یکی از دیدنی‌های اصفهان است. این آکواریوم به مساحت 3500 مترمربع در زیر زمین ساخته شده است. آبزیان موجود در این آکواریوم شامل انواع ماهی‌ها، ستاره‌های دریایی و غیره است که از پنج اقیانوس جهان جمع آوری شده و در 23 آکواریوم مختلف این مجموعه نگهداری می‌شوند.

آکواریوم اصفهان

زیپ لاین کوه صفه

کوه صفه یکی از دیدنی های اصفهان است. زیپ لاین کوه صفه از تفریحات هیجان انگیز علاقه مندان به این ورزش مهیج است. این زیپ لاین در ارتفاع 60 متری از زمین بوده و طول آن 165 متر است.

زیپ لاین کوه صفه جاهای دیدنی اصفهان


مجموعه راه شادی

مجموعه راه شادی واقع در طبقه فوقانی فروشگاه هایپرمی اصفهان در خیابان خیام یکی از جاذبه‌های تفریحی اصفهان است. شهربازی این مجموعه در کنار مرکز خرید و .. امکانات ویژه و با کیفیتی را ارائه می‌دهد.

مجموعه راه شادی جاهای دیدنی اصفهان


تله سیژ ناژوان

تله سیژ ناژوان واقع در پارک جنگلی ناژوان یکی از بهترین جاذبه‌های تفریحی اصفهان است. این تله سیژ با طول 2 کیلومتر و چشم انداز بوستان جنگلی ناژوان ازجاذبه بسیاری برخورداراست. ایستگاه اول تله سیژ ورودی پارک و ایستگاه دوم بخش جنوبی زاینده رود و باغ پرندگان اصفهان است.

تله سیژ ناژوان جاهای دیدنی اصفهان


مجتمع تفریحی ورزشی پردیس

مجتمع تفریحی ورزشی پردیس یکی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان است. در این مجتمع انواع امکانات تفریحی و ورزشی شامل سالن بولینگ، سالن بیلیارد، خانه اسکیت، گیم باکس، زمین فوتبال، زمین والیبال، زمین تنیس و سالن بدنسازی و سالن ایروبیک وجود دارد.

مجتمع تفریحی ورزشی پردیس اصفهان


دهکده تفریحی زاینده رود(چادگان)

دهکده تفریحی زاینده رود  یا دهکده تفریحی چادگان در 120 کیلومتری غرب اصفهان یکی از بهترین جاذبه های تفریحی و گردشگری این شهر است. این دهکده در حاشیه زاینده رود و مشرف به سد زاینده رود است. انواع امکانات تفریحی و رفاهی و بیش از 1500 ویلا و آپارتمان در این دهکده وجود دارد. آب وهوای مطبوع و خنک، طبیعت سرسبز و زیبا و امکانات تفریحی و گردشگری این دهکده از ویژگی‌های آن است.
امکانات تفریحی دهکده فرهنگی توریستی زاینده رود شامل قایقرانی، استخر سر پوشیده، سالن غذا خوری، سالن بیلیارد، سالن ورزشی، درشکه سواری، شهر بازی کودکان است.

دهکده تفریحی زاینده رود یا چادگان جاهای دیدنی و تفریحی اصفهان


جاذبه های طبیعی اصفهان

چشمه آب گرم ورتون

چشمه آب گرم ورتون یکی از جاهای دیدنی اصفهان در روستای ورتون است. این چشمه با آبی پرخاصیت یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است. مجموعه آب گرم ورتون شامل چشمه‌های آبگرم معدنی، حمام‌ها، حوضچه‌های آبگرم، ساختمان سنگی تاریخی معروف به حوض مراد و بقعه‌ای به نام امامزاده آبگرمی است.

چشمه آب گرم ورتون جاهای دیدنی و تفریحی اصفهان

باغ پرندگان اصفهان

باغ پرندگان اصفهان در پارک ناژوان یکی از جاهای دیدنی این شهر است. این باغ با مساحت 55000 مترمربع در زیر یک توری بزرگ قرار دارد. بیش از 130 گونه از انواع پرندگان  در این باغ زندگی می‌کنند. پارک ناژوان در ساحل زاینده رود و در یکی ازخوش آب و هوا ترین مناطق اصفهان قرار دارد.

باغ پرندگان اصفهان


باغ گل‌های اصفهان

باغ گل‌های اصفهان یکی از زیباترین جاهای دیدنی این شهر است. این باغ زیبا در ابتدای خیابان سلمان فارسی قرار دارد. انواع گل‌های فضای باز و گلخانه ای، آبزی، رز، گیاهان دارویی و ... دربخش‌های مختلف این باغ دیدنی وجود دارد.

باغ گلهای اصفهان


باغ غدیر

باغ غدیر یا پارک غدیر یکی از چندین باغ و بوستان اصفهان است که در شرق این شهر قرار دارد. مجتمع فرهنگی تفریحی باغ غدیربا مساحت 52 هکتار شامل چندین بخش از جمله بنای یاد بود علامه امینی، کتابخانه علامه امینی، زمین های ورزشی، استخر روباز و سالن نمایش است. فضای سبز و سینمای چندبعدی از بخش‌های دیگر این باغ است.

باغ غدیر جاهای دیدنی اصفهان


پارک کوهستانی صفه

پارک کوهستانی صفه اصفهان یکی از بهترین  جاهای دیدنی اصفهان است. کوه صفه با ارتفاع ۲۲۵۷ متر در جنوب جغرافیایی اصفهان قرار دارد. مجموعه پارک کوهستانی صفه یکی از محبوب ترین جاذبه‌های تفریحی و گردشگری میان مردم اصفهان است. کوه صفه دارای جاذبه‌ های متعددی مانند تماشای چشم انداز شهر، کوهنوردی و صخره نوردی، تنگه گردنه باد، سالن بولینگ، باغ وحش، شهربازی، تله کابین، چشمه‌ها، غارها و امکانات رفاهی و تفریحی دیگر مانند رستوران‌ها و چایخانه‌های آن است.

پارک کوهستانی صفه جاهای دیدنی اصفهان


پارک جنگلی ناژوان

پارک جنگلی ناژوان اصفهان یا منطقه جنگلی ناژوان یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری طبیعی این شهر دیدنی است. این پارک بزرگ دارای تفریحات و جاذبه‌های متنوعی مانند تله سیژ، باغ پرندگان، زمین‌های ورزشی، استخر، کمپینگ، زمین‌های بازی کودکان، ایستگاه‌های درشکه‌سواری، اسب‌سواری، قایق‌رانی و مسیر دوچرخه‌سواری است. این پارک توسط زمین‌های کشاورزی و باغ‌های سرسبز احاطه شده است.

پارک جنگلی نازوان جاهای دیدنی اصفهان


باغ خزندگان اصفهان

باغ خزندگان اصفهان یکی از جاهای دیدنی این شهر است که در پارک جنگلی ناژوان قرار دارد. این باغ بزرگ محل نگهداری انواع خزندگان مانند مارهای سمی و غیرسمی خارجی و ایرانی، خفاش‌ها، کوسه‌ها، سوسمار بالدار، مار دو سر، گوساله دو سر، مار ارجنگی، اژدهای کمودو و تمساح آمازون است. اگر از علاقه‌مندان به حیات وحش و دنیای خزندگان باشید؛ می‌توانید اوقات مفرح و مفیدی را در این باغ سپری کنید.

باغ خزندگان اصفهان جاهای دیدنی اصفهان


پارک ملی کلاه قاضی

پارک ملی کلاع قاضی یکی از مناطق بکر و جاهای دیدنی اصفهان است. این پارک ملی به مساحت بیش از 47 هزار هکتار دارای پوشش گیاهی و جانوری متنوع و خاص است. در داخل پارک ملی و پناهگاه حیات وحش کلاه قاضی سکونتگاه انسانی وجود ندارد. رشته کوه کلاه قاضی و کوه شیدان در این پارک قرار دارد.

پارک ملی کلاه قاضی جاهای دیدنی اصفهان

 

جاذبه های تاریخی اصفهان

عمارت عالی قاپو

کاخ عالی قاپو یا آلا قاپی در ورودی مقر حکومت صفویان بوده است. این بنای تاریخی در ضلع غربی میدان نقش جهان اصفهان و رویروی مسجد شیخ لطف الله قرار دارد. این کاخ زیبا با هنر مینایتورو گچ کاری‌های زیبایی صفوی مزین شده است. این بنا در زمان شاه عباس اول، پس از انتقال پایتخت از قزوین به اصفهان ساخته شده است.

کاخ عالی قاپو جاهای دیدنی اصفهان


سی و سه پل اصفهان

سی و سه پل اصفهان یکی از مشهور ترین آثار تاریخی این شهر است. سی و سه پل در زمان حکومت شاه عباس صفوی بر روی رودخانه زاینده رود ساخته شده است. این پل دیدنی که شاهکار معماری ایرانی است دارای 33 دهنه، حدود 300 متر طول و 14 متر عرض است. متاسفانه امروزه سی وسه پل خشک شده و تنها در روزهای کمی از سال جلوه این پل تاریخی بر روی آب نمایان است. سی وسه پل بزرگترین پلی است که بر روی زاینده رود اصفهان قرار دارد.

سی و سه پل جاهای دیدنی اصفهان


پل خواجو

پل خواجو یکی از معروف ترین پل‌های تاریخی اصفهان بر روی زاینده رود است. این پل دیدنی از شاهکارهای معماری اصفهان است که در دوران صفویه ساخته شده است. این پل در فاصله 1800 متری شرق سی و سه پل قرار گرفته است.

پل خواجو جاهای دیدنی اصفهان


میدان نقش جهان

میدان نقش جهان یا میدان امام ( میدان شاه) یکی از مهمترین آثارتاریخی اصفهان در مرکز این شهر است. میدان نقش اصفهان در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار گرفته و در پیرامون آن چندین بنای تاریخی ارزشمند مانند عمارت عالی قاپو، مسجد شاه( مسجد امام)، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه قرار گرفته است. میدان نقش جهان در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

میدان نقش جهان دیدنی های اصفهان


مسجد امام اصفهان

مسجد امام اصفهان که با نام‌های مسجد شاه، مسجد سلطانی و مسجد جامع عباسی هم شناخته می‌شود؛ یکی از مهمترین مساجد تاریخی اصفهان در پیرامون میدان نقش جهان است. این مسجد به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده و یکی از شاهکارهای معماری، کاشیکاری و نجاری آن دوران است. شاه عباس اول این مساجد را به منظور شادی روح جدش بزرگش شاه طهماسب بنا کرده است.
استاد معمار مسجد امام استاد علی‌اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان محب‌علی بیک الله بوده‌اند. خوشنویسانی چون علیرضا عباسی، عبدالباقی تبریزی، محمد رضا امامی، محمد صالح امامی نیز کتیبه‌های این مسجد را به جای گذاشته اند. مسجد امام به همراه میدان نقش جهان در فهرست میراث تاریخی یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

مسجد امام اصفهان جاهای دیدنی اصفهان


کاخ چهلستون اصفهان

کاخ چهلستون اصفهان یکی از بناهای تاریخی دوران صفویه در این شهر است. این کاخ به مساحت 67000 مترمربع دارای کوشکی در میان باغ است که هسته اولیه کاخ را تشکیل داده است. این بنا در زمان شاه عباس اول ساخته شده و در ابتدا شامل تالار میانی به همراه چهار غرفه کناری آن بود.
در زمان شاه عباس دوم بخش‌هایی مانند تالار آینه، تالار ۲۰ ستون، دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوان‌های طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ مقابل تالار به آن افزوده شد. همچنین این بنا دارای تزیینات نقاشی، آئینه کاری و کاشی کاری دیوارها و سقف‌ها است که در دوران شاه عباس دوم افزوده شده اند.
بخش‌های دیدنی کاخ چهلستون شامل  تالار ۱۸ ستون، تالار آئینه، شیرهای سنگی چهار گوشه حوض مرکزی، تزئینات عالی طلاکاری و نقاشی‌های سالن پادشاه، تصویری از شاه عباس اول با تاج مخصوص، سر در مسجد قطبیه، سر درهای زاویه درب کوشک، آثاری از مسجد درب جوباره و مسجد آقاسی بر دیوارهای ضلع غربی و جنوبی باغ است.

کاخ چهلستون اصفهان جاهای دیدنی اصفهان


بازار هنر اصفهان

بازار هنر اصفهان یکی از آثار تاریخی فاخر با معماری دوران صفوی در اصفهان است. ساخت این بازار در سال ۱۱۱۶ هجری قمری آغاز شد و به مدت دوسال طول کشید. این بنا در آن زمان با عنوان "بازار کاروانسرای مادر شاه " درکنار خود کاروانسرای مادر شاه (هتل عباسی امروزی)، دو موقوفه مدرسه شاه سلطان حسین (مدرسه چهارباغ امروزی) بوده‌اند. بازار هنر اصفهان امروزه محل کسب فروشندگان تزئینات طلا و نقره است.

بازار هنر اصفهان


مدرسه چهارباغ

مدرسه چهار باغ اصفهان یکی از مهمترین آثار تاریخی به جای مانده از دوران صفویان در اصفهان است. این مدرسه که آخرین بنای تاریخی این دوران است با نام‌های مدرسه مادرشاه و مدرسه سلطانی نیز شناخته شده است. ساخت این مدرسه به دستور شاه سلطان حسین صفوی در سال 1116 هجری قمری آغاز شده و به مدت 10 سال به طول انجامیده است. نام امروزی این مدرسه امام صادق است.
مدرسه چهارباغ در خیابان چهارباغ اصفهان واقع شده است. این مدرسه مکانی برای برگزاری مراسم دیدنی و مذهبی و تعلیم علوم دینی به طلاب بوده است.


خیابان چهارباغ عباسی جاهای دیدنی اصفهان

چهارباغ عباسی یکی از مهمترین خیابان‌های پرتردد اصفهان است. این خیابان شامل چندباغ بوده است که یکی از آنها چهارباغ نام داشته؛ و این باغ دلیل نامگذاری این خیابان است. چهارباغ عباسی محل تعداد زیادی از جاذبه‌های گردشگری اصفهان بوده و همواره گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جذب می‌کند.
چهارباغ عباسی از محل سی و سه پل اصفهان آغاز شده و به سمت شمال شهر امتداد می‌یابد. از دیدنی‌های این خیابان می‌توان کاخ هشت بهشت، مدرسه چهارباغ، میدان نقش جهان، مسجد شیخ لطف‌ الله، مسجد امام، عمارت عالی قاپو، بازار قیصریه، کاخ چهلستون، سی و سه پل، بازار نقش جهان، مراکز خرید (چهارباغ، ملت، عالی قاپو) را نام برد.

 


منار جنبان اصفهان

منار جنبان اصفهان یکی ازجاهای دیدنی اصفهان است. منارجنبان اصفهان  در کیلومتر 6 جاده اصفهان به طرف نجف‌آباد، قسمت راست جاده قرار دارد. این بنا مقبره عارفی  به نام "عمو عبدالله کارلادانی" است که در سال 716 قمری ساخته شده است. این مقبره دارای دو مناره به ارتفاع 17 متر و پهنای 9 متراست. نکته جالب توجه این مناره‌ها این است که هنگام حرکت دادن یکی از مناره‌ها، دیگرمناره نیز تکان می‌خورد یا اصطلاحا می‌جنبد. علت ایجاد منارجنبان، پدیده تشدید است.

منار جنبان اصفهان جاهای دیدنی اصفهان

 

مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان  یکی از جاذبه‌های تاریخی این شهر است که قدمت آن به قرن دوم هجری قمری باز می‌گردد. این مسجد تاریخی با نامهای دیگری مانند مسجد جامع عتیق اصفهان و مسجد جمعه نیز معروف است. این مسجد به دستور خلیفه معتصم عباسی در مکان مسجد تخریب شده پیشین ساخته شده است.
مصالح به کار رفته در این مسجد از خشت خام و آجر است. طاق‌های چشمه‌ای، ایوانهای چهارگانه، سردرها، جرزهای آجری و تزئینات متفاوتی که متناسب با معماری  سبک‌های خراسانی  و رازی  این مسجد ، اثری را پدید آورده که الگویی برای مساجد ایران و حتی مناطق مسلمان‌نشین دیگرشده‌است.

مسجد جامع اصفهان جاهای دیدنی اصفهان


بازار قیصریه

بازار قیصریه با بازار سلطانی یکی از بازارهای سنتی و سرپوشیده اصفهان است که در بافت تاریخی شهر قرار گرفته است. این بازار تاریخی در شمال میدان نقش جهان، به دستور شاه عباس اول صفوی ساخته شده است. بازار قیصریه یکی از مجلل ترین بازارهای دوران صفویه و محل خرید متمولان و ثروتمندان شهر بوده است.

بازار قیصریه جاهای دیدنی اصفهان

سردر بازار قیصریه

سردر بازار قیصریه یکی از بناهای مهم تاریخی پیرامون میدان نقش جهان اصفهان است. این بنای تاریخی به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده و ورودی اصلی بازار تاریخی قیصریه اصفهان است. سردرقیصریه در گذشته دارای سه طبقه بوده که امروزه طبقه سوم یا نقاره خانه از بین رفته است.
سردر قیصریه شامل چهار درب فرعی، یک دروازه اصلی و یک حوض بوده که حوض آن حدود دهه ۱۳۴۰ شمسی به باغچه تبدیل شد ولی اکنون احیا شده‌است.

سردر بازار قیصریه جاهای دیدنی اصفهان


قبرستان تخت فولاد

قبرستان تخت فولاد یک قبرستان قدیمی و آثار تاریخی شهر اصفهان است. این قبرستان به نام‌های لسان‌الارض و بابا رکن‌الدین و خاشعی نیز خوانده شده است. قدمت تخت فولاد  به قرن چهارم هجری باز می‌گردد. مساحت تخت فولاد حدود  ۷۵ هکتار بوده و این مکان در حاشیه جنوبی رودخانه زاینده رود اصفهان قرار دارد.
گفته شده است که پل خواجوی اصفهان بعد از وفات بابارکن الدین و دفن او در تخت فولاد ساخته شد. هدف از ساخت پل خواجو ایجاد راه دسترسی آسان به تخت فولاد و مزار بابارکن الدین بوده است.

قبرستان تخت فولاد جاهای دیدنی اصفهان


حمام شیخ بهائی

حمام شیخ بهائی معروف‌ترین حمام تاریخی شهر اصفهان است که در خیابان عبدالرزاق، کوچه شیخ بهایی قرار گرفته است. این حمام به دستور شیخ بهایی در دوران شاه عباس اول صفوی ساخته شده است. بناهای تاریخی مسجد جامع عتیق اصفهان، هارونیه در بازار کهن و بقعه درب امام در نزدیکی این حمام تاریخی قراردارند.

حمام شیخ بهائی جاهای دیدنی اصفهان


حمام علی قلی آقا

حمام علی قلی آقا یکی از بناهای تاریخی اصفهان  و نمونه‌های زیبای معماری دوران صفویان است. علی قلی آقا نام یکی از درباریان دو پادشاه صفوی به نام‌های شاه سلیمان و شاه سلطان حسین صفوی بوده است. این بنا شامل دو حمام بزرگ و کوچک و فضای چال‌حوض است. هر یک از این دو حمام از دو بخش اصلی سربینه و گرم‌خانه تشکیل شده است؛ به گونه‌ای که در آن دوره مردان و زنان به صورت جداگانه می‌توانستند از آن استفاده نمایند.

حمام علی قلی آقا جاهای دیدنی اصفهان


کلیسای بیت اللحم

کلیسای بیت لِحِم مقدس یا کلیسای بـِتقـِحـِم مقدس  در شهرستان اصفهان یکی از شاهکارهای معماری دوران صفویان است. این کلیسای تاریخی در خیابانِ نظرِ میانی، میدان بزرگ جلفا واقع شده‌است.
کلیسای بیت اللحم به دلیل نقاشی‌های زیبای داخلی و نمای خارجی، باشکوهترین کلیسای اصفهان است. این کلیسا دارای بزرگترین گنبد در میان کلیساهای جلفای اصفهان است. روزنامه دیلی تلگراف در مقاله‌ای که در نوامبر ۲۰۱۶ منتشر کرد، این کلیسا را در فهرست ۲۳ کلیسای زیبای جهان قرار داد.

کلیسای بیت اللحم جاهای دیدنی اصفهان


کلیسای وانک

کلیسای وانک یا کلیسای نجات دهنده مقدس، کلیسایی  تاریخی در محله جلفای اصفهان است. این کلیسا از کلیساهای تاریخی ارمنی‌های اصفهان بوده و قدمت آن به  زمان شاه عباس دوم صفوی بازمی‌گردد. وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است.

کلیسای وانک جاهای دیدنی اصفهان


برج کبوتر گورت

برج کبوتر گورت یکی از جاهای دیدنی اصفهان در روستای گورت است. برج کبوتر مکانی برای نگهداری از کبوترها و جمع آوری فضولات آنها به منظور بهره مندی از کود آن است. روستای گورت از توابع شهرستان قهاب اصفهان است. ساختمان این بنا از دو استوانه بزرگ و کوچک در هم تشکیل شده است. معماری این برج به گونه ای است که 2500 کبوتر همزمان در آن نگهداری می‌شود.
آسمان گورت با پرواز پرندگان زیبایی دوچندانی یافته است. آنتونی کوئین، در سفری به ایران در سال ۱۳۵۵، سقف گَوَرت را، چهره‌ی تکرار نشدنی از آسمان دانسته است.

برج کبوتر گورت جاهای دیدنی اصفهان

 

برج کبوتر مرداویج

برج کبوترخانه‌های اصفهان از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی اصفهان است. این برجها که محل نگهداری هزاران کبوتر است در مناطق مختلف اصفهان وجود دارند. برج کبوتر مرداویج در محله مرداویج اصفهان قرار گرفته است. این برج با معماری جالب و زیبا در سه طبقه با خشت خام، گل و پینه ساخته شده است.
معماری کبوترخانه مرداویج شبیه یک گل طراحی شده که دورتادور آن هشت دایره وجود دارد. در میانه این گل نیز یک دایره قرار گرفته است. این برج دارای ۱۸ متر ارتفاع و قطر ۱۶ متر است.

برج کبوتر مرداویج جاهای دیدنی اصفهان


آتشگاه اصفهان

آتشگاه اصفهان یا کوه آتشگاه یکی از جاذبه‌های گردشگری و جاهای دیدنی تاریخی اصفهان است. قدمت این بنا به ایران باستان بازمی‌گردد. کوه آتشگاه فعلی مکانی مقدس و محل دفن طهمورث پیامبر بوده که در حدود سده ششم پیش از میلاد زندگی می‌کرده‌است. این بنا همچنین دارای تونل مخفی به کهندژ خمینی شهر و یکی از مراکز مهم نگهداری گنجینه‌ها در زمان حمله اسکندر مقدونی به ایران به‌شمارمی‌رفته‌است.

آتشگاه اصفهان جاهای دیدنی اصفهان


کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت یکی از آثارتاریخی دیدنی از دوران صفویان است. این کاخ دیدنی زمانی زیباترین کاخ عالم نامیده می‌شده است. کاخ هشت بهشت در دو طبقه در میانی باغی بزرگ و در نزدیکی باغ بلبل ساخته شده است. این کاخ دو طبقه با طاق‌های زیبا و تزئینات فراوان یکی از نمونه‌های درخشان معماری عصر صفویه به‌شمار می‌رود. نام‌های دیگر این قصر «کاخ هشت بهشت» «هشت به هشت» و «هشت در بهشت» بوده است.

کاخ هشت بهشت جاهای دیدنی اصفهان

خانه معتمدی( خانه ملاباشی)

خانه معتمدی یا  خانه ملاباشی یکی از خانه‌های تاریخی اصفهان در محله پاقلعه، خیابان ملک است. این خانه تاریخی زیبا از دوران قاجار باقی مانده است. ملاباشی( منجم ناصرالدین شاه)  این عمارت را خریده و با افزودن بخش‌های مهمی مانند شاه نشین و بخش 9 دری، تغییرات عمده ای در آن ایجاد کرد. این عمارت پیش از این  شامل دو پنج دری و یک بخش زمستان نشین از دوره زندیه بود. این عمارت در نزدیکی خانه انگورستان ملک التجار قرار دارد.

خانه معتمدی( خانه ملاباشی) جاهای دیدنی اصفهان


عصارخانه شاهی

عصارخانه شاهی یا حصارخانه شاهی یکی از جاهای تاریخی و دیدنی اصفهان است. عصارخانه به مکان روغن گیری از دانه‌های گیاهی و محل خردکردن و آسیاب فلفل و زردچوبه و ... گفته می‌شود. آسیاب های مخصوص عصارخانه ها در فضایی + بود که در وسط آن دو قطعه سنگ گرد بر روی هم قرار داشت.  این دو سنگ از یک طرف با اهرمی به یک رأس چهارپا، مثل الاغ یا شتر یا قاطر یا اسب متصل بود. با حرکت کردن حیوان، که به صورت دورانی صورت می‌ گرفت، سنگ روئی آسیاب به حرکت در می آمد و با گردش این سنگ، موادی که به وسط سنگ مزبور ریخته شده بود، نرم می ‌گردید.
عصارخانه شاهی اصفهان در زمان شاه عباس اول صفوی و همزمان با بنای بازار بزرگ قیصریه به دستور شاه ساخته شده است.

عصارخانه شاهی جاهای دیدنی اصفهان


انگورستان ملک

انگورستان ملک التجار باغ انگور و عمارت تاریخی در اصفهان است. قدمت این باغ به زمان نادرشاه افشار بازمی‌گردد. این باغ در طول زمان در اختیار شاهان مختلف و درباریان آنها بوده و به عناوین مختلف مورد استفاده قرار گرفته است. معمار سازنده این بنا استاد حسین چی است و تاریخ وقف نامه آن سال ۱۳۴۱ هجری قمری است.
 بنای زیبای انگورستان با گذشت زمان دچار تخریب و ویرانی شده و بخش‌هایی از آن کاسته شده است. مجموعه فضاهای حیاط سرپوشیده، سفره خانه، اتاق آرامگاه و دیگر اتاق‌های اطراف حیاط دارای تزئینات فراوان گچبری، آینه کاری و کاشیکاری هستند. ستون‌های چوبی با تزئینات فراوان و پنجره‌های مشبک رنگی از بخش‌های دیدنی و زیبای این عمارت است.

انگورستان ملک جاهای دیدنی اصفهان


باغ محمد علی خان

عمارت و باغ محمدعلی خان در خیابان آتشگاه، چهارراه نصرآباد، یکی از جاهای دیدنی و آثارتاریخی اصفهان است. این بنای تاریخی از دوران قاجار به یادگارمانده است.

مسجد حکیم جورجیر اصفهان

مسجد حکیم یا مسجد جورجیریکی از مساجد چهارایوانی از دوره صفوی است. این مسجد تاریخی در منطقه قدیمی باب‌الدشت اصفهان در انتهای بازار رنگرزان قرار دارد. این مسجد در زمان شاه عباس دوم صفوی به دست پزشک او( حکیم محمد داوود) در محل ویرانه‌های مسجد جامع دیلمی جورجیر یا مسجد صاحب اسماعیل بن عباد از قرن چهارم هجری بنا شده‌است.

مسجد حکیم جورجیر اصفهان جاهای دیدنی اصفهان


آرامگاه صائب تبریزی

صائب تبریزی یکی از شاعران معروف ایرانی است که آرامگاه باشکوه او در اصفهان قراردارد. این بنای تاریخی در دوران پهلوی ساخته شده است. این آرامگاه در خیابان صائب و در باغ تکیه قرار دارد.

آرامگاه صائب تبریزی جاهای دیدنی اصفهان


خانه تاریخی دهدشتی

خانه تاریخی دهدشتی یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که در خیابان چهارباغ عباسی، دروازه دولت، خیابان مسجد باب الرحمه کوچه جهان نما، انتهای بن‌بست دهدشتی، پلاک ۱۱۰ واقع شده است. قدمت این بنای تاریخی به دوران قاجار باز می‌گردد.

خانه تاریخی دهدشتی جاهای دیدنی اصفهان


پل شهرستان اصفهان

یا پل جی یا پل جسر حسین قدیمی‌ترین پل اصفهان  بر روی رودخانه زاینده رود است. هدف از ساخت پل شهرستان در واقع کاربرد جنگی و نظامی بوده است. این پل تاریخی در زمان ساسانیان ساخته شده و در زمان دیلمیان و سلجوقیان مورد تعمیر و مرمت قرار گرفته است. پل شهرستان در جی قدیم واقع در شرق اصفهان قرار دارد. مصالح به کار رفته در پل شهرستان شامل سنگ، آجر، خشت و ملات است و پایه‌های آن بر روی سنگ‌های طبیعی کف رودخانه استوار گردیده‌است.

پل شهرستان جاهای دیدنی اصفهان


مناره های دارالضیافه

مناره‌های دارالضیافه یکی از دیدنی‌های تاریخی اصفهان است. این مناره‌های آجری زیبا در چهارراه ابن سینا، خیابان کمال بر بلندای سردری واقع شده اند. این مناره‌ها با استفاده از هنر به مقرنس‌کاری و کاشی معرق رنگین تزئین شده و دارای پوششی از کاشی فیروزه ای در بافت شطرنجی و آجری هستند.

مناره‌های دارالضیافه  جاهای دیدنی اصفهان


قلعه سارویه

سارویه یا کهن دژ یا تپه اشرف یکی از بناهای تاریخی اصفهان است. این بنا کتابخانه بزرگی بوده که در کنار پل شهرستان و در کناره شمالی زاینده رود قرار داشته است. قلعه سارویه در حمله اعراب به ایران ویران شده و اکنون تنها بقایای آن به صورت تپه‌ای باقی‌مانده‌است که بنام «تپه اشرف» معروف است.

قلعه سارویه یا کهن دژ یا تپه اشرف اصفهان


گنجینه میراث اسلامی( خانه تاریخی مشیرالملک)

گنجینه میراث اسلامی واقع در عمارت تاریخی مشیرالملک یکی از جاهای دیدنی و تاریخی اصفهان است. این مکان بزرگترین و اولین موزه  هنر و فرهنگ اسلامی در ایران است که در یک بنای تاریخی قرار گرفته است. خانه تاریخی مشیرالملک در نزدیکی بازار قیصریه قرار دارد. این خانه با فضاهای متنوع و تزئینات بسیار، یکی از بناهای به جای مانده از دوران صفویه است.

گنجینه میراث اسلامی یا خانه تاریخی مشیرالملک اصفهان

مجتمع تفریحی


پارک و طبیعت گردی


تاریخی و باستانی


بازار سنتی