استان مرکزی > شازند > 

جاهای دیدنی شازند

شهرستان شازند در استان مرکزی، بهشتی کوچک در ایران است. این شهرستان به عنوان بام استان مرکزی، شهر سراب‌ها، چشمه‌ها و تپه‌های باستانی نیز معروف است.  شازند در فاصله 33 کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد. این شهرستان از سمت جنوب و جنوب غربی به استان لرستان و از سمت غرب به شهرستان ملایر محدود می‌شود.

شازند دارای آب و هوای کوهستانی و سرد است. این شهر به دلیل آب وهوای خنک و مطبوع، دامنه‌های كوهستانی سرسبز و بارش نسبتا زیاد، غارهای متعدد، آب‌های روان و چشمه‌های پر آب متعدد، به عنوان منطقه نمونه طبیعت گردی به تصویب رسیده است.

قدمت شازند به دوره قاجاريه بازمی‌گردد. نام قدیمی این شهر ادریس آباد بوده است.  به دلیل وجود آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری متعددی که در این شهرستان وجود دارد، همه ساله هفته آخر بهار( 21 تا 28 خرداد) به عنوان هفته شهرستان شازند نامگذاری شده است. همه ساله در آخرین روزهای بهار طبيعت بکر زيبا، چشمه‌ها و سراب های پرآب فصلی و دائمی،  جمعیت کثیر پرندگان خوش آواز در ميان شاخسار درختان، در كوهپايه قله های بلند این شهرستان، گردشگران و طبیعت گردان را به سوی خود جذب می‌کند.

 

جاذبه‌های طبیعی شازند

پیست اسکی روستای پاکل شازند

پیست اسکی شهدای سربند یا پاکل سابق تنها پیست اسکی استان مرکزی است که در شهرستان شازند واقع شده است.  این پیست دارای ارتفاع 1200 متر و طول 5 کیلومتر است.  منطقه ییلاقی پیست اسکی پاکل یا سربند در جاده شازند به هندودر بعد از روستای پاکل در قسمت جنوب شازند قرار دارد.  انواع امکانات تفریحی و رفاهی مانند مربی آموزش اسکی، رستوران، سوئیت‌های اقامتی، تله کابین، تله سیژ، دستگاه برف روبی و پیست کوبی در این مجموعه ورزشی تفریحی وجود دارد. دراین مجموعه انواع بازی های مهیج خانوادگی و گروهی مانند تیوپ سواری در زمستان و بهار انجام می‌شود. فاصله این پیست تا شهر شازند 25 کیلومتر است.

پیست اسکی پاکل

 

چشمه‌ها و سراب‌های شازند

شازند را می‌توان منطقه سراب‌ها و تپه های باستانی نامید. شازند در 30 کیلومتری شهر اراک واقع شده است. قدمت تپه‌های باستانی این منطقه به پیش از تاریخ باز می‌گردد. شازند یکی از شهرهای خوش آب و هوای استان مرکزی است که پای تپه های بلندش چشمه ها و سراب‌های فصلی و دائمی بسیاری وجود دارد. چشمه و سراب‌های عمارت، بلاغ حک، عباس آباد،  سراب اسکان، سراب سورانه و پنجعلی از مهم ترین سراب های واقع در این شهرستان است.

چشمه عمارت شازند

روستایی به نام هفته عمارت در دامنه کوه "برآفتاب" شازند واقع شده است که اصلی‌ترین سرچشمه رودخانه قره چای به نام "چشمه عمارت " از آن می جوشد. از طریق جاده شازند به خمین می‌توانید به این روستا برسید. چشمه عمارت شازند یکی از چشمه‌های دیدنی این شهر است.

چشمه عمارت شازند

منطقه تفریحی دوخواهران شازند

روستای دوخواهران در فاصله ده کیلومتری شازند قرار دارد. این روستا با اقلیم کوهستانی و طبیعت سرسبز و زیبا یکی از جاذبه‌های گردشگری استان مرکزی است. چشمه دوخواهران که از عوامل آبرسانی به درختان و پوشش طبیعی منطقه است یکی از جاذبه های این روستا است. در مسیر چشمه تا روستا انواع درختان گردو، صنوبر و بید قرار دارد. این چشمه سبب هوای خنک و مطبوعی در تابستان‌های این روستا گردیده است.

غار دوخواهران که از نظر اهالی محلی مقدس است؛ یکی دیگر از دیدنی‌های این منطقه است. چشمه و غار دوخواهران مجموعه تفریحی و گردشگری شازند در استان مرکزی است.

 

چشمه دوخواهران شازند

چشمه دوخواهران شازند در دامنه‌ی کوه دوخواهران واقع شده است. راه رسیدن به این چشمه از طریق جاده شازند به آستانه- کیلومتر 6 جاده شازند به نورآباد است. این چشمه و سرسبزی حاصل از آب گوارایش یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه است.

چشمه دوخواهران شازند جاهای دیدنی استان مرکزی

 

چشمه و عمارت تاریخی پنجعلی

چشمه یا سراب پنجعلی و عمارت تاریخی پنجعلی در مجاورت این چشمه، فضای سرسبز و زیبایی را برای گردشگران فراهم کرده است. این چشمه و عمارت تاریخی یکی از جاهای دیدنی استان مرکزی و شهرستان شازند است.

چشمه و عمارت تاریخی پنجعلی  جاهای دیدنی استان مرکزی

 


چشمه و غار کیخسرو شازند

چشمه و غار کیخسرو به دلیل قرار گرفتن در مناطق تاریخی در اسناد تاریخی موجود ثبت شده اند. غار کیخسرو محل غایب شدن شاه کیخسرو پادشاه اسطوره‌ای کیانی است. غار کیخسرو  به دلیل وجود آثار تاریخی و دست نوشته‌هایی مربوط به زرتشتیان بر دیواره‌هایش، برای زرتشتیان دارای اهمیت ویژه‌ای است.

 

روستای چناس شازند

روستای چناس شازند جاهای دیدنی استان مرکزی

روستای چناس شازند، روستایی از توابع بخش قره کهریز شهرستان شازند در استان مرکزی ایران است. وجود آثار طبیعی متعدد همچون غار میشو چناس، غارکل چناس، غار بر آفتاب، ایوان غار کل چناس، سراب چناس و چشمه گوراب چناس، چشمه سیلی و چشمه دوروزن آب چناس (چشمه‌های فصلی که تا اواسط بهار آب دارند)، کوه غار یا شاه نشین چناس(کوهی است که غاری را درونش جای داده و در تمام سال آب دارد)  سبب جذب کوهنوردان و طبیعت گردان به این روستا شده است. شهرستان اراک و شازند به دلیل گسترش سازه‌های آهکی و دولومیتی، محل تشکیل غارهای زیادی بوده که برخی از آنها در روستای چناس شازند واقع شده است. جاده‌های منتهی به روستای چناس در فصل بهار از زیبایی منحصربفردی برخودار است که پیشنهاد می‌شود که هر ساله در فصل بهار این جاده‌ی زیبا و دل‌انگیز را از دست ندهید و از آرامش و فرصت آسایش ایجاد شده در طبیعت سبز بهاری این روستا و اطراف آن بهره کافی را ببرید.

 

کوه قرقدر قلعه آقا حمید شازند

قلعه آقا حمید نام روستایی در شهرستان شازند( آستانه) است که در دامنه کوهی به نام قرقدر قرار گرفته است. این کوه دارای چشمه های آب طبیعی مانند چشمه طلایی، چشمه مروار و همچنین جنگل‌های سرسبز حفاظت شده بلوط است.

 

کوه شهباز

کوه شهباز در روستای سورانه شهرستان شازند و در 6 کیلومتری اراک قرار دارد. قله کوه شهباز بلندترین قله در استان مرکزی است. از جمله زیبایی های کوه شهباز می توان به دشت لاله های واژگون آن در اردیبهشت اشاره کرد. طبیعت بکر و زیبایی های این کوه از رشته کوه راسوند طبیعت گردان وکوهنوردان بسیاری را به خود جذب می‌کند.

 

جاذبه‌های تاریخی شازند

روستای تاریخی سرسختی علیا شازند

روستای سرسختی علیا

روستای سرسختی علیا یکی از روستاهای دیدنی و تاریخی شهرستان شازند است. طبیعت بکر و زیبا در مجاورت سد هندودر، خانه های پلکانی و تاریخی، مرقد امامزادگان سهل ابن علی و اهل  ابن علی و تپه تاریخی سرسختی از جاذبه‌های گردشگری و دیدنی‌های این روستا است.

تپه سرسختی یا تپه مس در روستای سرسختی علیا از شهرستان شازند واقع شده است. قدمت این تپه کمتر از قدمت اسلام است. تپه سرسختی در لیست آثار ملی ایران قرارگرفته است. یکی از یافته‌های تاریخی این تپه اسکلت کامل و سالمی از یک انسان مربوط به 7500 سال پیش است که در موزه چهارفصل اراک نگهداری می‌شود. این اسکلت در عمق زیادی از زمین قرار گرفته و کمبود آهک و اسید و ازدیاد نمک در خاک‌های تپه را دلیل سالم ماندن آن دانسته اند.

 

شهر تاریخی آستانه

شهر آستانه در 6 کیلومتری جنوب شازند یکی از قدیمی ترین سکونت گاه‌های انسانی منطقه است. اين شهر در دوران جنگ بين امين و مأمون عباسی اعلام بي طرفی كرد  و به همین دلیل ویران شد. بقاياي آن هم در زمان حمله مغول ويران شد.
بقایای اين شهر به همت عيسی بن ادريس و پسرش بودلف قاسم بازسازی شد و در زمان صفوی مرمت و نوسازی گردید. این شهر به دلیل  وجود مقبره امامزاده سهل بن علي (ع) و امامزاده های ديگر، در دوران صفوی به نام آستانه نام گذاری شده است.

شهر آستانه شازند

 

 

پارک و طبیعت گردی


ورزشی