استان مرکزی > اراک

آبشار مزرعه اراک

آدرس و شماره تلفن


شمال غربی اراک، جاده اراک، سه راهی خنداب

در این مطلب با آبشار مزرعه در اراک آشنا می‌شوید:

 

آبشار مزرعه اراک کجاست؟

آبشار مزرعه یکی از جاهای دیدنی اراک در استان مرکزی است. این آبشار زیبا در ميان دو دره قرار گرفته و منظره اي تماشایی را خلق کرده است. در راه رسیدن به آبشار مزرعه از باغات کیشان و مزرعه عبور کرده و به دو دره می‌رسید که هر دو دارای دو آبشار است. آبشار دره اول بلندتر است و ارتفاع آن به 10 می‌رسد و دره دوم نیز دو آبشار کوتاه دارد. ارتفاع بیشتر آبشار دره اول، نسبت به دو آبشار دره دوم، سبب ایجاد جذابیت دوچندانی در این منطقه شده است.

این آبشار  یکی از آبشارهای دیدنی و جاذبه‌های گردشگری استان مرکزی در نوروز و بهار است. آبشار مزرعه مخصوصا در سال‌هایی که منطقه، پاییز و زمستان پربارشی را پشت سرگذاشته، از زیبایی و جلوه خاصی برخوردار است. 

این آبشار دیدنی از دامنه شمالی رشته کوه قوشاداغ (که از شرق به کوه ارجمند ساوالان پیوسته است)، به سمت گویجه بئل( دامنه‌های سرسبز، جنگلی و استپ کوهی با چندین چشمه‌ و  دره‌ پرآب) کشیده شده است.  بخش کوهستانی از بخش فلات در ارتفاع 1900 متری از هم جداشته است. در همین ارتفاع آبشارها و چشمه های متعددی وجود دارد.

در منطقه قرار گیری این آبشارها، در دامنه شمالی رشته کوه قوشاداغ، چشمه‌ها و آبشارهای بسیاری وجود دارد که متاسفانه در سال‌های کم بارش دچار خشکی می‌شوند.  آبشار دره دوم پرآب تر از آبشار دره اول است. در سال‌های خشکی، آبشار دره اول خشک شده و آب کمتری از آبشار دره دوم نیز وارد باغات و مزارع کشاورزی منطقه می‌شود.

آبشار مزرعه اراک کجاست

دسترسی به آبشار مزرعه اراک

  آبشار مزرعه واقع در سمت شمال غرب اراک، در جاده اراک-سه راهي خنداب قرار گرفته است. برای رسیدن به آن در جاده اراک سه راهی خنداب باید وارد جاده شراء شده تا به خسبیجان سفلی برسید.

راه فرعی سمت راست شما را به روستای کیشان و مزرعه(مضراب) می‌رساند. در ادامه وارد جاده خاکی به طرف معدن شده و پس از عبور از باغات کیشان و مزرعه به دو دره می‌رسید که هر دو دره دارای دو آبشار زیبا است.

دسترسی به آبشار مزرعه اراک

نمایش آبشار مزرعه اراک در نقشه

آب و هوای موقعیت آبشار مزرعه اراک

آدرس و شماره تلفن


شمال غربی اراک، جاده اراک، سه راهی خنداب