استان مرکزی > نراق

آبشار گیسو

آدرس و شماره تلفن


نراق

در این مطلب با آبشار گیسو نراق آشنا می‌شوید:

آبشار گیسو کجاست؟

آبشار گیسو یا آبشار آبشتا یکی از جاذبه‌های طبیعی و جاهای دیدنی نراق در استان مرکزی است. شهر کوچک و دیدنی نراق در حد فاصل استان قم و شهرستان‌های دلیجان و کاشان قرار گرفته است.  آبشار گیسو در انتهای دره‌ای پهن به نام آبشتا و در امتداد کوهی به نام اُل، در فاصله 5 کیلومتری شمال غربی نراق قرار دارد.  کوه «اُل» بخشی از چشم‌انداز آبشار گیسو است. اُل به چم (:معنای) «آشیانه‌ی عقاب» است.

آب آبشار از دل صخره‌های سخت و از بالای کوه سرازیر می‌شود. آن صخره‌ها جای دلخواهی برای سنگ‌نوردان هم هست. شیب منفی ارتفاعات دره آبشتا، امکان صخره‌نوردی را برای ورزشکاران فراهم می‌کند. یکی از شگفتی های این دره، رویش درخت انجیر از دل آن صخره‌های سخت است. درختچه‌های بادام کوهی نیز از دیدنی‌های این منطقه است.  باغ‌های سرسبز فراوانی نیز در این منطقه دیده می‌شوند.

آبشار گیسو نراق

میزان آب آبشار گیسو به صورت فصلی تغییر می‌کند؛ به نحوی که در ابتدای بهار دارای آب فراوان بوده و در تابستان‌ کاملا خشک می‌شود. ارتفاع آبشار گیسو 15 متر است. این آبشار دیدنی دارای چشم اندازه جذاب و منحصربه فردی است. دلیل نامگذاری آبشار گیسو  وجود گیاهی به نام پرسیوشان در نزدیکی آن است. این گیاه تداعی‌گر گیسوان بلند سیاوش است. این آبشار یکی از تفرجگاه‌های محبوب میان مردم نراق و دلیجان در فصل بهار و تابستان است.  این آبشار و طبیعت بکر و زیبای اطراف آن یکی از بهترین مقاصد گردشگری برای گذراندن ساعاتی خوش در کنار افراد خانواده و دوستان می‌باشد.

آبشار گیسو کجاست

جاذبه های گردشگری اطراف آبشار گیسو

شهر نراق یک شهر تاریخی و قدیمی است که قدمت آن به بیش از اسلام بازمی‌گردد.  شهر نراق از سه طرف به وسیله رشته کوه‌ها احاطه شده و دارای آب و هوای آن کوهستانی و سرد است. این شهر، از سمت شمال به کوهی به نام ال، از سمت غرب به شهرستان دلیجان( فاصله 18 کیلومتر)، از طرف جنوب به روستای سینقان و از سمت شرق به مشهد اردهال( فاصله 22 کیلومتر) منتهی می‌شود.

کوه اُل علاوه بر دره آبشتا و آبشار گیسویش، یک غار در دلش و قلعه ای دیدنی و افسانه ای نیز در دامنه اش دارد.  طبق باور  مردم نراق، قلعه اُل به قلعه جنیان هم معروف بوده و افسانه‌های مختلفی هم از حضور جنیان در این قلعه وجود دارد.

دیدنی های آبشار گیسو در نراق

  آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری متعددی نیز  در نراق وجود دارد که همه ساله این شهر را به یکی از مقاصد گردشگری و طبیعت گردی تبدیل می‌کند.  آب‌ انبار حاج مهدی نراقی، مسجد ۷۰۰ ساله امام حسن، خانه تاریخی فاضلین نراقی و تعداد بسیار زیادی آثار  تاریخی  و دیدنی در این شهر وجود دارد.

دسترسی به آبشار گیسو

 برای رسیدن به آبشار گیسو اگر از دلیجان به سمت نراق حرکت کنید؛ در فاصله پنج کیلومتری نراق، کوه "اُل" را مشاهده خواهید کرد.

دسترسی به آبشار گیسو نراق

نمایش آبشار گیسو در نقشه

آب و هوای موقعیت آبشار گیسو

آدرس و شماره تلفن


نراق