استان مرکزی > زرندیه

روستای چناقچی علیا

آدرس و شماره تلفن


استان مرکزی، شهرستان زرندیه، بخش خرقان، روستای چناقچی علیا

در این مطلب با روستای چناقچی علیا زرندیه آشنا می‌شوید:

 

روستای چناقچی علیا کجاست؟

روستای چناقچی علیا یا چاناقچی علیا  یکی از جاهای دیدنی زرندیه در استان مرکزی است. این روستای زیبا و خوش آب و هوا از توابع بخش خرقان در شهرستان زرندیه و در فاصله ۴۵ کیلومتری شمال غرب شهر ساوه قرار دارد. در انتهای روستا آبشار زیبای چناقچی قرار دارد که منظره‌ای زیبا و کم نظیر را به وجود آورده است. این روستای زیبا با طبیعت کوهستانی و بکرش، همه ساله به ویژه در فصل بهار گردشگران بسیاری را  جذب می‌کند.

روستای چناقچی علیا در ارتفاع 2400 متری از سطح دریا قرار دارد. آب هوای این روستای کوهستانی در تابستان گرم وخشک و در زمستان سرد است. هوای روستا اغلب در ماه‌های فروردین و اردیهشت  سرد و بارانی است؛ گردشگران در این ماه‌های سال از هوای خنک و مطبوع  بهاری این روستا لذت می‌برند.

روستاي چناقچي عليا دارای قدمت طولانی و طبيعت جذاب و دیدنی است. روستایی سرسبز که رودخانه ای پرآب از میان آن عبور می‌کند. این روستای ییلاقی در فصل‌های بهار و تابستان، سکونتگاه عشایر است.  جمعیت این روستا در فصول سرد سال به کمتر از ۲۰۰ نفر می رسد اما در فصل بهار و تابستان به دلیل حضور کوچ نشینان و عشایر به حدود ۲۵۰ نفر افزایش می یابد. همچنین در ایام تعطیلات این میزان با حضور گردشگران و مسافران به بیش از ۵۰۰ نفر نیز می رسد.

 

روستای چناقچی علیا زرندیه

تاریخچه روستای چناقچی علیا

قدمت روستای چناقچی علیا  به دوران صفویه برمی‌گردد. ساکنان آن را ارامنه، ترک‌ها و فارس‌ها تشکیل می‌دهند و هر سه این زبان‌ها در روستا رایج است. اکثریت مردم این روستا مسلمان شیعه هستند و اقلیت نیز مسیحی ارتودکس می‌باشند.

قدمت روستای چناقچی علیا

دیدنی های روستای چناقچی علیا

 روستای چناقچی علیا با طبیعت کوهستانی، آبشار بسیار زیبا و تفرجگاه‌های کوهپایه‌ای خاصش، یکی از بهترین مقاصد گردشگری استان مرکزی است. جاذبه های گردشگری و دیدنی های روستای چناقچی علیا شامل موارد زیر است:

درختان گردوی دامنه کوه اطراف و منظره صلیب سبز

یکی از مهمترین و زیبا‌ترین مناظر طبیعی این روستا، درختان گردوی دامنه کوه اطراف روستا است. این درختان در فصل بهار و تابستان جلوه خاصی دارند. منظره صلیب سبز از زیباترین جاذبه‌های طبیعی روستا است. این منظره بدیع را درختان گردو در دامنه کوه پدید آورده اند.

صلیب سبز و درختان گردو روستای چناقچی علیا زرندیه

رودخانه روستای چناقچی علیا

رودخانه‌ای از میان روستا عبور می‌کند و در دو سوی آن فضای سبز زیبا و چشم نوازی گسترده شده است. معابر روستا مناسب و پوشیده از درخت است.

رودخانه روستای چناقچی علیا زرندیه

آبشار چناقچی

آبشار چناقچی با زیبایی کم نظیرش، یکی از بهترین دلایل سفر به روستای چناقچی علیا در زرندیه است. این آبشار هر ساله به ویژه در فصل بهار گردشگران بسیاری را از سراسر کشور به این منطقه می‌کشاند. لازم به ذکر است که در فصول سرد سال نیز جذابیت  این آبشار کم نشده و بلکه جلوه خاصی به آن افزوده می‌شود. وجود یخ‌ها، قندیل‌ها و آویزه‌های یخی در زمستان‌های سرد این روستا سبب ایجاد جذابیت در این آبشار دیدنی است.

آبشار چناقچی روستای چناقچی علیا زرندیه

بافت روستا

روستای چناقچی علیا در منطقه کوهستانی قرار داشته و  دارای بافت مسکونی متراکمی است.  خانه‌های روستا به تبعیت از شیب زمین در کنار یکدیگر و چسبیده به هم، در یک طبقه با دیوارهای ضخیم و سقف مسطح ساخته شده اند. مصالح به کار رفته در خانه‌های قدیمی روستا چوب، گل، کاهگل و خـشت است. اما در ساخت خانه های جدید از مصالح سیمان، آجر، چوب، تیر آهن و گچ استفاده می شود.

خانه های روستای چناقچی علیا

کلیسای سرکیس مقدس

 از آثاری که در بخش تاریخی این روستا قرار دارد، می‌توان به کلیسای ۴۰۰ ساله سرکیس مقدس اشاره کرد. تاریخ ساخت این بنا مربوط به سال ۱۷۷۰ میلادی می‌باشد.  سازه فعلي كليسای سركيس مقدس بر روی بقايای سازه اوليه و در سال ۱۳۴۱ توسط معماري به نام سركيس دهباشيان و بر روي بقايای كليساي اوليه ساخته شده است. مصالح بكار رفته در ساخت بنا شامل چوب، خشت و آجر است. پوشش سقف کلیسا به صورت مسطح و به صورت تيرپوش بوده و وزن طاق بوسيله ستون‌هاي چوبی به فونداسيون منتقل می شود.  در فضای داخلی کلیسا، سطح محراب نسبت به کف تالار یا فضای پوشیده به طور قابل توجهی مرتفع است. در سطوح دیوارهای داخلی کلیسا، نماد‌ها و مظاهر باورهای پیروان حضرت مسیح به صورت تابلوهای نقاشی بسیار زیبایی خودنمایی می‌کند که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست. کلیسای چناقچی علیا  خاستگاه و محل برگزاری آیین مذهبی مسیحیان در این منطقه است.

از آنجا که برخی از پیروان حضرت مسیح در این روستا زندگی می‌کنند؛ در ورودی روستا آرامستان اقليت‌های مذهبی به صورت مجزا با علامت صليب وجود دارد.

آثار تاریخی کلیسای روستای چناقچی علیا

سوغاتی روستای چناقچی علیا

مهم ترین سوغات این روستا شامل انواع خشکبار، نان‌های محلی و صنایع دستی روستاست. نان فطیر، نان کوله و نان دستی از مشهورترین نان‌های محلی این روستا است. نان های محلی این روستا ترکیبی از چاشنی‌های محلی همراه با آرد آسیاب شده، تخم مرغ و روغن محلی است.

نان کوله نان محلی روستای چناقچی علیا

صنایع دستی روستای چناقچی علیا

صنایع دستی این روستا شامل انواع جوراب‌های دستباف پشمی رنگارنگ، قالی و قالیچه با طرح های محلی است.

جوراب دستبافت پشمی رنگارنگ روستای چناقچی علیا

غذاهای محلی روستای چناقچی علیا

غذاهای محلی چناقچی علیا شامل خورشت اسفناج، خورشت کنگر و خورشت کرفس است. آش های محلی این روستا شامل آش انار، آش ترش، آش رشته و آش بی بی سه شنبه نیز از شهرت خاصی برخوردار است.


خورشت کنگر روستای چناقچی علیا

 

مراسم محلی روستای چناقچی علیا

مراسم باران یا کوسه گلین در مواقع خشکسالی در روستای چناقچی علیا برگذار می شود. در اجرای این مراسم فردی پوست گوسفند بر تن کرده و با گروهی از اهالی روستا به در خانه مردم روستا سرمی‌زنند. این گروه را نوازندگانی نیز همراهی می کنند.

مراسم انگورچینی یکی از مراسم محلی این روستاست که در شهریور ماه هر سال در میان ارامنه ساکن روستا برگزار می شود. انجام این مراسم همراه با اجرای موسیقی و خواندن دعای دسته جمعی است.

دسترسی به روستای چناقچی علیا

از طریق شهر ساوه و جاده آسفالت می‌توان به این روستای زیبا رفت و آبشار دیدنی آن را تماشا کرد. سریع ترین راه رسیدن به روستای چناقچی علیا از طریق جاده ساوه-بوئین زهرا است. این روستا و آبشار دیدنی اش در فاصله حدود 45 کیلومتری شمال غرب شهرستان ساوه قرار دارد.

نمایش روستای چناقچی علیا در نقشه

آب و هوای موقعیت روستای چناقچی علیا

آدرس و شماره تلفن


استان مرکزی، شهرستان زرندیه، بخش خرقان، روستای چناقچی علیا