استان مرکزی > شازند

آبشار سماق لی یا سماق لو شازند

آدرس و شماره تلفن


شازند، روستای مالمیر

در این مطلب با مقصدشو همراه باشید تا با آبشار سماق لی شازند آشنا شوید:

 

آبشار سماق لی کجاست؟

دره  سماق لی یا سماق‌لو در جنوب غرب شازند یکی از جاهای دیدنی و جاذبه‌های طبیعی شازند است. این دره سرسبز با وسعت حدود 3 هکتار، ذخیره‌گاه سماق در استان مرکزی است. منطقه بکر و تفرجگاه دره سماق لی دارای رودخانه ای زیباست که به آبشار سماق‌لو یا سماق‌لی معروف است؛ اما در واقع رودخانه است.

 برای دیدن این منطقه از شهر شازند به سمت آستانه و هندودر حرکت کرده و پس از عبور از هندودر به روستای مالمیر می‌رسید که دارای بوته های فراوان سماق است. دره سماق‌لو از روستای مالمیر آغاز می‌شود.  در اواسط دره سماق‌لو آبشار کوچکی دیده می‌شود که از شیارهای سنگی تنگه جاری بوده و منجر به روان شدن رودخانه در این دره می‌شود.

رودخانه و آبشار سماق لی در فصل‌های سردسال و بهار دارای آب کافی است و در سال‌های خشکی درخت‌های گردو و بادام منطقه آسیب می‌بینند.

آبشار سماق لی یا سماق لو شازند

دسترسی به آبشار سماق لی

برای دسترسی به آبشار سماق لی باید به شازند و سپس روستای مالمیر بروید. در این مسیر از شهرهای آستانه و هندور عبور خواهید کرد.

دره سماق‌لو با رودخانه و آبشار زیبایش پتانسیل بالایی برای جذب گردشگر به منطقه دارد ولی مسیر تردد به این منطقه خاکی بوده و جاده آسفالت مناسبی وجود ندارد. گفته شده است که طرح ساخت جاده در دست اقدام است. با وجود مسیر ناهموار منتهی به دره و رودخانه، گردشگران و طبیعت گردان بسیاری برای گذران اوقات فراغت خود این منطقه دیدنی را انتخاب می‌کنند.

 

نمایش آبشار سماق لی یا سماق لو شازند در نقشه

آب و هوای موقعیت آبشار سماق لی یا سماق لو شازند

آدرس و شماره تلفن


شازند، روستای مالمیر