blog

بهترین سوغاتی ها و صنایع دستی کرمانشاه

نان برنجی، کاک و نان خرمایی از معروف ترین شیرینی های سنتی کرمانشاه است. روغن حیوانی کرمانشاهی، گیوه، گلیم و جاجیم از دیگر سوغاتی های این شهر است.

شهر کرمانشاه بزرگترین شهر کردنشین ایران و مهم ترین شهر درمنطقه مرکزی غرب ایران است. کرمانشاه یکی ازشهرهای تاریخی ایران است و آثار باستانی ارزشمندی را به یادگارنگه داشته است. آب و هوای کرمانشاه معتدل و کوهستانی بوده و میزان بارندگی و رطوبت نسبی آن سبب شده است که دامنه ی کوه‌ها و دشت‌های آن درطول سال پوشیده از جنگل و سرسبز باشد. کرمانشاه یکی از شهرهای زیبا و خوش آب و هوای ایران بوده و همواره گردشگران بسیاری را به خود جذب می کند. امروزه اغلب خوراکی‌های خوشمزه و سوغاتی‌های مخصوص کرمانشاه را می‌توان در شهرهای مختلف کشوریافت. خرید نان برنجی تازه از بازار نان برنجی کرمانشاه و تجربه فضای معطربه بوی نان برنجی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است.

در این مقاله با سوغاتی‌های خوراکی و صنایع دستی معروف کرمانشاه آشنا می‌شوید:

 

نان برنجی کرمانشاه

نان برنجی شیرینی سنتی ایرانی با اصالت کرمانشاهی است که در شهرهای مختلف ایران وجود دارد. برخی نان برنجی را به عنوان شیرینی عید نوروز استفاده می‌کنند. این شیرینی پر طرفدار و خوشمزه به عنوان سوغاتی معروف کرمانشاه شناخته می‌شود. مواد اولیه نان برنجی کرمانشاهی شامل آرد برنج، روغن قنادی، پودر قند، تخم مرغ، گلاب، زعفران، پودر هل و تخم خرفه است.

نان برنجی سوغاتی کرمانشاه

نان شکری

نان شکری یکی از شیرینی‌های سنتی و سوغات کرمانشاه است. مواد اولیه جهت تهیه نان شکری کرمانشاهی شامل شکر، آرد، کره، تخم مرغ، وانیل، بیکینگ پودر و نمک است. این شیرینی را قبل از پخت داخل شکرمی‌غلتانند و به همین دلیل سطح آن حالت شکری پیدا می‌کند.

شیرینی شکری سوغات کرمانشاه

کاک

کاک یکی از معروف‌ترین شیرینی‌های سنتی کرمانشاه و سوغاتی این شهر است. کاک شیرینی ترد لایه لایه است که در میان لایه های نازک آن پودر شکر و هل قرار می‌دهند. مشابه شیرینی کاک کرمانشاه شیرینی دیگری به نام یوخه سوغاتی شیراز است که احتمالا برگرفته از کاک کرمانشاه است. شیرینی کاک را با پودر پسته، بادام و یا پودر نارگیل تزیین می‌کنند.

نان کاک سوغات کرمانشاه

نان خرمایی

نان خرمایی که درمیان کرمانشاهیان  به "نان خانقی" معروف است یکی از خوشمزه ترین  و مقوی ترین سوغاتی‌های کرمانشاه است. نان خرمایی کرمانشاه شیرینی بسیار پرطرفدار و خوش خوراکی است که موقعی خرید آن نمی‌توان به یک بسته اکتفا نمود. شیرینی خرمایی کرمانشاه از خمیری متشکل از آرد، کره، بیکینگ پودر و ماست تهیه شده و در میانه خمیر از مخلوط خرما، مغزگردو، گلاب و ادویه دارچین یا رازیانه استفاده می‌شود.

نان خرمایی سوغاتی کرمانشاه

شیرینی بژی

شیرینی بژی یکی از شیرینی های سنتی و سوغاتی کرمانشاه است. بژی در زبان کردی به معنای " زندگی کن" است. کردها میگویند "ازاین شیرینی بخور تا زنده بمانی" و به همین دلیل نام این شیرینی را بژی نهاده اند. برای تهیه شیرینی بژی کرمانشاهی از آرد گندم، شیر، شکر، روغن کرمانشاهی، وانیل، پودرهل، زردچوبه، نمک، گلاب و بیکینگ پودر استفاده می‌شود. خمیر این شیرینی را پس از شکل دادن در روغن داغ سرخ می‌کنند.

شیرینی بژی سوغات کرمانشاه

نان برساق

نان برساق یکی از نان‌های سنتی ایرانی است که در شهرهای مختلفی مانند همدان، ایلام، کرمانشاه، لرستان و غیره تهیه می‌شود. نان برساق به زبان ترکی سنقری "پیشیک" نیز نامیده می‌شود. مواد اولیه مورد استفاده جهت تهیه نان برساق شامل آرد، شکر، تخم مرغ، شیر، گردو، ادویه( هل، دارچین، رازیانه)، زعفران، روغن سرخ‌کردنی و گلاب است. داخل نان برساق از ترکیب گردو، دارچین، هل و گلاب قرار داده می‌شود.

نان برساق سوغات کرمانشاه

روغن حیوانی

روغن حیوانی یکی از معروفترین سوغاتی‌های کرمانشاه است. روغن خوراکی حیوانی را از شیر گاو، گاومیش، بز و گوسفند تهیه می‌کنند. روغن حیوانی کرمانشاه به دلیل شرایط آب وهوایی مناسب و مراتع سرسبز دامنه‌های زاگرس، از کیفیت بالایی برخوردار می‌باشد. روغن کرمانشاهی اصل به سرعت در دهان آب شده و عطر و طعم ویژه ای دارد. اگر این روغن را در دست بگیرید با گرمای دست به سرعت آب شده و جذب پوست می‌شود. برای تشخیص اصل بودن روغن کرمانشاهی می‌توانید به رنگ آن نیز توجه کنید. رنگ روغن کرمانشاهی زرد بوده و بسته به نوع شیرمصرفی میزان زردی آن متفاوت است.

روغن حیوانی کرمانشاهی سوغات کرمانشاه

قاووت

قاووت یا قوتو( قاویت) در شهرهای مختلفی از ایران مانند کرمان و کرمانشاه تهیه می‌شود. این سوغاتی مقوی کرمانشاهی از انواع مغزها، بذرها و ادویه‌ها به شکل پودر تهیه می‌شود. معمولا پودر قاووت را در شیر یا آب حل کرده و مصرف می‌کنند.

قاووت سوغات کرمانشاه

گیوه یا کلاش

گیوه بافی یکی از قدیمی‌ترین صنایع دستی ایران است که قدمت آن به بیش از 1000 سال می‌رسد. خاستگاه گیوه بافی شهر "نودشه" از توابع کرمانشاه است که در طول زمان به شهرهای دیگر ایران نیز رسیده است. استفاده از گیوه یا کلاش همچنان در میان مردمان کرد و لباس‌های کردی کاربرد دارد. گیوه پاپوش سنتی و مقاومی است که انواع مختلفی از آن در کرمانشاه یافت می‌شود. اگر شما هم از علاقه مندان به این پاپوش سنتی و زیبا هستید می‌توانید این سوغاتی کاربردی را از کرمانشاه تهیه کنید.

گیوه سوغات کرمانشاه

چرم

چرم‌سازی یکی از قدیمی ترین صنایع دستی و سوغات کرمانشاه است. پرورش دام و دباغی در کرمانشاه از قدمت بالایی برخوردار است. محصولات پوستی و چرمی از سوغات پرطرفدار و کاربردی کرمانشاه می‌باشد.

چرم سوغات کرمانشاه

گلیم بافی و جاجیم بافی

گلیم‌بافی و جاجیم‌بافی از صنایع دستی و سوغات کرمانشاه است. گلیم نوعی زیرانداز سنتی است که از پشم بافته می‌شود. شهرستان هرسین در استان کرمانشاه یکی ازشهرهایی است که بافت گلیم دستبافت ایرانی در آن رونق بالایی دارد. استفاده از پشم مرغوب محلی هرسین که ماحصل رواج دامداری درمیان مردم این شهرستان است؛ از دلایل به شهرت رسیدن گلیم هرسین است. گلیم هرسین با گلیم شیریکی پیچ سیرجان که سوغات کرمان است؛ شباهت زیادی به هم دارند.

جاجیم نوعی پارچه دستبافت است که کاربرد آن برای زیرانداز، رومبلی، روکوسنی، سجاده، تولید کیف و کفش و ... است. جاجیم در اندازه‌ها، رنگ‌ها وطرح‌های مختلفی بوده و مواد اولیه آن از پشم بدست می آید.

موج بافی

موج بافی به هنر بافت پارچه‌های پشمی چهارخانه رنگی یا سیاه و سفید گفته می‌شود. این پارچه‌ها به عنوان زیرانداز، پتو، رتخواب ییچ، روکرسی و غیره استفاده می‌شود. موج‌بافی یکی از صنایع دستی و سوغاتی‌های کرمانشاه است که  می‌توانید با قیمت مناسبی بخرید.

موج بافی صنایع دستی کرمانشاه

چپغ بافی

چپغ بافی به معنای بافت حصیری به صورت دیوار است که برای استفاده در چادرهای عشایر به عنوان دیواره های چادر بافته می‌شود. روی "چپغ" را با استفاده از نخ‌های رنگی پشمی با نقش‌های متفاوت تزیین می‌کنند. چپغ بافی از صنایع دستی شهرهایی مانند ایلام و کرمانشاه است.

چپغ بافی صنایع دستی کرمانشاه

سوالات متداول

سوغاتی وصنایع دستی کرمانشاه را از کجا بخریم؟

بازار نان برنجی کرمانشاه و بازار بزرگ کرمانشاه( بزرگترین بازار سرپوشیده ایران) که "تاریکه بازار" نیز نامیده می‌شود؛ بهترین مکان‌هایی است که می‌توانید سوغاتی‌ها و خوراکی‌های خوشمزه کرمانشاه را درآنجا بیابید.

جمعه بازار کرمانشاه واقع در جاده قدیم تهران، بازار مسگرهای کرمانشاه، مرکز خرید الهیه، مرکز خرید ارگ، مرکز خرید لیلیوم، مرکز خرید نوبهار پلازا، مرکز خرید سروش و پاساژهای میرداماد و سریری از مکان‌های مناسب برای خرید سوغاتی‌ها و صنایع دستی کرمانشاه هستند.

 


لطفا نظرات و پیشنهادات خود را درباره سوغاتی ها و صنایع دستی کرمانشاه با مقصدشو به اشتراک بگذارید.

Author

آرش خادملو

نویسنده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله.

02 نظر

Blog Comments

آرش خادملو

2 دقیقه پیش

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله

پاسخ
Blog Comments

آرش خادملو

2 دقیقه پیش

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله

پاسخ

نوشتن یک نظر