blog

19 سوغاتی و صنایع دستی اصفهان که نباید از دست بدهید

اصفهان یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایران با بهترین سوغاتی های خوراکی و صنایع دستی بی نظیر است.

اصفهان معروف به نصف جهان یکی از شهرهای تاریخی و گردشگری ایران است. اصفهان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری توریست‌های خارجی ایران است. وجود بناهای تاریخی متعدد با معماری بی نظیر سنتی ایرانی و جاذبه‌های طبیعی این شهر سبب جذب گردشگران به این شهر دیدنی می‌شود. اصفهان سابقه پایتختی ایران در دوره صفویه را نیز دارد؛ این سبب وجود بناهای تاریخی ارزشمندی از دوران صفویه در این شهر شده است. یکی از بخش‌های جذاب سفر به جاهای دیدنی اصفهان، خرید سوغاتی‌های خوشمزه و صنایع دستی این شهر است.

در این مطلب با سوغاتی‌ها و صنایع دستی اصفهان آشنا می‌شوید:

 

گز اصفهان

گز اصفهان بهترین و معروف‌ترین سوغاتی این شهر است. گز در شهرهای مختلفی از ایران تولید می‌شود ولی قدمت آن در اصفهان به بیش از 450 سال می‌رسد. امروزه اصفهان تولید کننده 90 درصد گز ایران است و گز اصفهان مرغوب‌ترین نوع گز ایرانی است.  تاریخچه گز اصفهان به دوران صفویه باز می‌گردد. اصفهان درزمان حکومت آقامحمدخان قاجار صادرکننده گز به کشورهای دیگر شد. در گذشته نیمی از مواد تشکیل دهنده گز از دانه‌های گران قیمت گیاهی به نام "گزانگبین" تشکیل می‌شد. گز انگبین شهد ترشح یافته از درختچه‌هایی به همین نام است که در حوالی خوانسار می‌روید.

گزانگبین نوعی شیرینی طبیعی است که مانند عسل، حشرات در تهیه آن دخیل هستند. گز انگبین بیشتر در گزهای صادراتی و سفارشی استفاده می‌شود. امروزه به جای گزانگبین از سایر انگبین‌ها مانند انگبین علفی، ترنجبین، شیرخشت و عسل  استفاده می‌شود. گزیا طلای سفید اصفهان یک دسر خوشمزه و پرطرفدار است که از شکر، سفیده تخم مرغ، مغز بادام و پسته، گلاب و هل تهیه می‌شود.

امروزه بیش از 30 برند مرغوب گز اصفهان در این شهر مشغول فعالیت هستند و مهمترین سوغاتی اصفهان را به بازار عرضه می‌کنند. برخی از این برندها قدمتشان به دوران قاجار و پهلوی بازمی‌گردد.

گزها به شکل‌های مختلف و با بسته بندی‌های متنوعی تهیه و عرضه می‌شوند. انواع گزها بسته به درصد مغزی که در آن به کار رفته است به قیمت‌های مختلفی فروخته می‌شوند. انواع گز شامل موارد زیراست:

    گز آردی

    گز آردی در سطحی از آرد پوشیده شده است. آرد سبب کاهش چسبندگی و جلوگیری از خشکی گز می‌شود.

گز آردی اصفهان سوغاتی اصفهان

    گز لقمه‌ای

    گز لقمه ای پس از تهیه به شکل یکسانی برش میخورد.

گز لقمه ای سوغاتی اصفهان

    سوهان گزی

    این گز با لایه ای از سوهان پوشانده شده است.

گز سوهان سوغاتی اصفهان

    گز شکلاتی

   گز شکلاتی دارای لایه رویی شکلاتی است. این لایه سبب طعم خاص و مدت زمان ماندگاری بیشتر گز می‌شود.

گز شکلاتی سوغاتی اصفهان

  

  گز پروبیوتیک

   پروبیوتیک‌ها باکتری‌های مفید دستگاه گوارش هستند. گز پروبیوتیک گزی است که  حاوی خواص مواد غذایی پروبیوتیک بوده و از قند کمتری نیز برخوردار است.


    گز خرمایی

   گز خرمایی با استفاده از خرما به جای شکر تهیه می‌شود. این نوع گز از سلامتی و فواید بیشتری برخوردار است.


    گز بدون قند

   گز بدون قند نوعی گز رژیمی است. در گز بدون قند از شیرین کننده های دیگر به جای شکر استفاده می‌شود.


   گز انگبینی

 گز انگبینی یکی از مرغوب ترین انواع گز است. مواد تشکیل دهنده این نوع گز شامل گلوکز، مغز پسته، شکر، سفیده تخم مرغ پاستوریزه، ترنجبین، گزانگبین، گلاب و افزدونی های گیاهی مخصوص است.

گز انگبینی سوغات اصفهان

 

پولکی

پولکی شیرینی ساده ای است که شبیه پولک ماهی به شکل نازک و براق تهیه می‌شود. ماده اصلی تشکیل دهنده پولکی شکر است که با افزودنی‌های مختلفی طعم دار می‌شود. طعم‌های مختلفی پولکی شامل زعفرانی، پسته ای، نارگیلی، کنجدی، کاکائویی، لیموعمانی، نعنایی، عسلی و زنجبیلی است. پولکی از شیرینی‌ها و سوغات اصفهان به شمار می‌رود.

پولکی سوغاتی اصفهان

نبات اصفهان

نبات همراه با چایی در میان ایرانیان طرفدار بسیاری دارد. این شیرینی در شهرهای مختلفی از ایران تهیه می‌شود. نبات علاوه بر اصفهان سوغاتی قم و سوغاتی مشهد نیز می‌باشد.

نبات سوغاتی اصفهان

عسل اصفهان

عسل  یکی از معروف ترین سوغاتی‌های اصفهان است. اصفهان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان عسل کشور است. شهرهای مختلفی از اصفهان مانند نجف آباد، اصفهان، شهرضا، خمینی شهر و خوانسار و فریدونشهر از تولیدکنندگان عسل طبیعی در اصفهان هستند.  وجود پوشش گیاهی متنوع در اصفهان سبب وجود انواع عسل با کیفیت در طعم های مختلفی مانند گون زرد، عسل زول و عسل قنقال  در آن شده است.

عسل اصفهان سوغاتی اصفهان

برشتوک اصفهان

برشتوک یکی از شیرینی های پرطرفدار و سوغاتی اصفهان است. مواد تشکیل دهنده برشتوک شامل آرد گندم، آرد نخودچی، روغن جامد، هل و پودرکاکائو است. این شیرینی نیازی به فر ندارد. آردها را تفت داده و با هل و روغن ترکیب کرده و پس از برش و تزئین در یخچال قرار می‌دهند تا سفت شود. معمولا این شیرینی با لایه ای از شکلات ذوب شده و مغزها تزئین می‌شود.

 

شیرینی برنجی

شیرینی برنجی یکی از شیرینی‌‌های اصیل و پرطرفدار ایرانی و سوغاتی شهرهای مختلفی از جمله اصفهان است. شیرینی برنجی سوغات کرمانشاه نیز از شهرت بالایی برخوردار است. مواد اولیه شیرینی برنجی زعفران، تخم مرغ، آرد برنج، گلاب و شکر است.

شیرینی برنجی سوغاتی اصفهان

شیرینی کرکی اصفهان

شیرینی کرکی یا بهشتی یا آردی یکی از شیرینی های سنتی ایرانی و سوغاتی اصفهان است. این شیرینی خوشمزه و پرطرفدارکه در دهان آب می‌شود از آرد سفید، آرد نخودچی، روغن جامد، آرد برنج، پودر قند، هل و پودرپسته جهت تزئین تهیه می‌شود.

شیرینی کرکی سوغاتی اصفهان

جوز قندی اصفهان

جوز قندی یکی از شیرینی های گران قیمت و سوغاتی اصفهان است. جوزقندی از نوعی هلو محلی به نام الگ تهیه می‌شود. هسته این میوه را درآورده و به جای هسته از مغز گردوی آسیاب شده و پودر قند قرار داده و سپس میوه را خشک می‌کنند. این شیرینی سنتی در شهرهای دیگری از کشور نیز تهیه می‌شود.  گاهی به جای این هلوی محلی از آلو، گلابی و انجیر نیز استفاده می‌شود.

سوهان عسلی اصفهان

سوهان عسلی یکی ازشیرینی های سنتی ایرانی و سوغات اصفهان است. این شیرینی ساده از عسل، کره، شکر، خلال بادام و پسته، آب، گلاب و زعفران دم کرده تهیه می‌شود.

سوهان عسلی اصفهان

دوغ و گوشفیل اصفهان

شیرینی گوشفیل یا برگ بید یکی از شیرینی های محبوب ایرانی و سوغاتی اصفهان است. اصفهانی ها این شیرینی را در کنار طعم متضاد دوغ مصرف می‌کنند.

دوغ و گوشفیل اصفهان

میناکاری اصفهان

میناکاری، میناگری یا میناسازی یکی از صنایع دستی و سوغات اصفهان است. این هنر بر روی مس، طلا، نقره و سفال انجام می‌شود. این هنر درایران از قدمت بالایی برخوردار است که به دوران هخامنشیان باز می‌گردد. امروزه کانون میناکاری ایران اصفهان است.

میناکاری صنایع دستی اصفهان

خاتم کاری اصفهان

خاتم کاری از هنرهای ظریف و صنایع دستی اصفهان است. این هنر زیبا و کاربردی از ایجاد چندضلعی های منظم با تعداد ضلعهای متفاوت و در رنگ‌های متفاوت بر روی زمینه ایجاد می‌شود. از این هنر برای تزئین اشیاء، ظروف و بناها استفاده می‌شود.

خاتم کاری صنایع دستی اصفهان

پارچه های قلمکاری اصفهان

قلمکاری یا چیت سازی هنر چاپ یا نقش زدن بر روی پارچه است. قلم کاری از مهمترین صنایع دستی اصفهان به شمار می‌رود که قدمتش به بیش از دوران صفویه می‌رسد.

پارچه های قلمکاری صنایع دستی و سوغاتی اصفهان

کاشی سازی اصفهان

کاشی سازی هنر تولید انواع کاشی هفت رنگ، معرق و معقلی و .. است. این هنر در ساختمان سازی و تزئینات بناها مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاشی سازی از صنایع دستی سنتی اصفهان است.

کاشی سازی اصفهان صنایع دستی

نقره کاری یا ملیله کاری

ملیله کاری شاخه ای از هنر فلزکاری است که با مفتول‌های نازک نقره انجام می‌شود.  نقره کاری یا ملیله کاری از صنایع دستی و سوغاتی‌های اصفهان است. از این هنر برای تزئین سینی، استکان، گل سینه و ... استفاده می‌شود.

نقره کاری و ملیله کاری صنایع دستی اصفهان

قلم زنی اصفهان

قلم زنی یکی از صنایع دستی و سوغاتی های اصفهان است. قلم زنی هنر کنده کاری و ایجاد نقش و نگار بر روی فلزات با استفاده از چکش است. مفرغ، ورشو، برنج، نقره و طلا ازجمله فلزات مورد استفاده در این هنر است.

قلم زنی اصفهان صنایع دستی اصفهان

مسگری اصفهان

مسگری یعنی هنر ساخت ظروف و اشیائ دست ساز مسی، یکی از صنایع دستی و سوغات اصفهان است. قدمت این هنر در ایران به بیش از 5000 سال پیش بازمی‌گردد.

مسگری صنایع دستی و سوغاتی اصفهان

فیروزه کوبی

فیروزه ‌کوبی یکی  از صنایع دستی اصیل اصفهان است. در این هنر قطعه‌های کوچک سنگ فیروزه به شکل موزاییکی بر سطح ظرف‌ها، زیورآلات و اشیای تزئینی از جنس‌های مسی، برنجی، نقره، ورشویی یا برنزی نشانده می‌شود.

فیروزه کوبی صنایع دستی اصفهان

فرش اصفهان

قالیبافی یکی از صنایع دستی قدیمی و سوغات نفیس اصفهان است. این هنر از دوران صفویه دراصفهان رونق داشته است. قالی‌های دستبافت اصفهان با کیفیت و زیبایی بی نظیرخود منحصر به فرد هستند. تنوع طرح‌ها و رنگ‌ها،قالی اصفهان را به یکی از اصیل‌ترین قالی‌های ایرانی تبدیل کرده‌است.

فرش اصفهان قالی دستبافت و صنایع دستی اصفهان


لطفا نظرات و تجربیات خود درباره سوغات اصفهان با مقصدشو به اشتراک بگذارید.

Author

آرش خادملو

نویسنده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله.

02 نظر

Blog Comments

آرش خادملو

2 دقیقه پیش

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله

پاسخ
Blog Comments

آرش خادملو

2 دقیقه پیش

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله

پاسخ

نوشتن یک نظر