blog

بهترین مناطق و شهرهای شمال برای سفر در فصل پاییز

اگر به دنبال بهترین مناطق دیدنی و شهرهای شمال برای سفر در فصل پاییز می‌گردید، با مقصدشو همراه باشید.

پاییز یکی از بهترین زمان‌ها برای سفر به شمال است. پاییز و روزهای خنکی که خبری از هوای گرم و شرجی، ترافیک و شلوغی شهرها نیست. در پاییز طبیعت زیبای شمال با رنگ آمیزی هنرمندانه اش گردشگران را جادو می‌کند. در این زمان از سال می‌توانید در خلوتی و آرامش از طبیعت زیبای شهرهای شمالی ایران لذت ببرید.
استان‌های شمالی ایران شامل گیلان، مازندران و گلستان در پاییز پر از دیدنی‌های ناب است که بسیاری از آنها همچنان دور از چشم گردشگران و طبیعت گردان مانده است. در این مقاله قصد داریم بهترین مقاصد گردشگری و جاهای دیدنی شهرهای شمالی کشور در فصل پاییز، پادشاه فصل‌ها، معرفی کنیم.


بهترین شهرهای شمال برای سفر در پاییز

شهر آمل

شهر آمل یکی از زیباترین شهرهای شمال از  استان مازندارن در فصل پاییز است. فاصله تهران تا آمل از طریق جاده سرسبز و زیبای هراز حدود 185 کیلومتر است. طبیعت زیبا و جنگل‌های انبوه آمل از جمله جنگل الیمستان در 30 کیلومتری این شهر، یکی از بهترین مقاصد سفر در پاییز است.

آمل در پاییز


شهر چالوس

چالوس و جاده معروف تهران-چالوسی یا جاده 59 که مردم تهران را به شهر زیبای چالوس می‌رساند، از بهترین مقاصد گردشگری و سفر پاییزی است. مناظر زیبای این جاده پر پیچ وخم، جنگل‌ها، رودخانه‌ها و کوهستان‌های بی نظیر از جاذبه‌های جاده چالوس و شهر دیدنی چالوس در انتهای این جاده است. جذابیت‌های این جاده آنقدر زیباد است که بسیاری از گردشگران قصد پیمودن تمام مسیر رسیدن به چالوس را نداشته و به تماشای چشم اندازهای جاده چالوس نیز اکتفا می‌کنند. این افراد تا بخشی از جاده را پیموده و سپس راه بازگشت به سمت تهران را در پیش می‌گیرند.
پارک جنگلی فین، مرداب هسل و دریاچه سد دریوک از جاهای دیدنی چالوس در پاییز است.

جاده چالوس در پاییز


شهر سرخرود

شهر سرخرود در نزدیکی محمود آباد یکی از زیباترین شهرهای مازندران برای سفر در پاییزاست. جنگل‌های انبوه، تالاب‌ها و رودخانه‌های پرآب ازجمله جاذبه‌های گردشگری سرخرود در پاییز است. تالاب‌های سرخرود یکی از اقامتگاه‌های موقت پرندگان مهاجر درفصل پاییز است. اگر در پاییز به این شهر سفر کنید، می‌توانید به تماشای دسته‌های پرندگان مهاجر مانند غاز، قو و اردک وحشی در تالاب‌ها و روستاهای اطراف این منطقه بنشینید.

سرخرود در پاییز


شهر نوشهر

نوشهر از دیدنی ترین شهرهای شمال است که در فصل پاییز زیبایی آن دو چندان است. تالاب‌ها، طبیعت بکر و زیبا، دریاچه ارواح در 30 کیلومتری نوشهر، جاده‌های فرعی سرسبز و زیبا منتهی به روستاهای نوشهر از جاذبه‌های دیدنی این شهر در پاییز است.

نوشهر در پاییز


شهر لاهیجان

لاهیجان، عروس گیلان و یکی از بهترین مقاصد گردشگری شمال کشور در تمام فصول و مخصوصا پاییز است. این شهر زیبا با طبیعت بی نظیرش، تالاب‌های دیدنی،جنگل‌های انبوه، روستاهای زیبا و مناطق گردشگری بسیاری را در خود جای داده است. تالاب سوستان لاهیجان یکی از جاهای دیدنی لاهیجان و اقامتگاه موقت پرندگان مهاجر در پاییز است. گل‌های نیلوفر آبی و پرندگان مهاجری که برای پاییز و زمستان به این شهر سفر می‌کنند از دیدنی‌های لاهیجان در پاییز است.

تالاب سوستان لاهیجان در پاییز

 

بهترین جاهای دیدنی شمال برای سفر در پاییز


جاده اسالم به خلخال

جاده اسالم به خلخال یک جاده کوهستانی و بسیار زیباست که در یک مسافت 70 کیلومتری شما را در رویاهایتان به پرواز در می آورد. از مناظر زیبا و چشم اندازهای بی نظیراین جاده هرچه بگوییم کم گفته ایم. این جاده در چهارفصل سال زیباست و برگ ریزان پاییزی آن چیزی کم از بهشت ندارد. شروع این جاده از استان گیلان است و در خلخال واقع در جنوب استان زیبای اردبیل به پایان می‌رسد. با توجه به کوهستانی و پیچ در پیچ بودن این جاده رویایی، پیشنهاد می‌کنیم برای پیمودن آن از وسیله نقلیه مناسب استفاده کنید.

جاده اسالم به خلخال در پاییز


دشت لار

دشت لار یکی از جاهای دیدنی پاییزی بخش لاریجان از توابع آمل است. این دشت دیدنی با داشتن چشمه سارهای زیبا، پوشش گیاهی متنوع و گل‌های رنگارنگ، طبیعت بکر و زیبا یکی از مکان‌های قشلاقی مورد علاقه پادشاهان از زمان‌های دور بوده است. دشت لار به دلیل شرایط آب و هوایی مناسب و پوشش گیاهی متنوع، زیستگاه جانوران مختلفی مانند گرگ، پلنگ، روباه، عقاب طلایی، خرس قهوه ای، گراز، کل و بزکوهی، میش، آهو، قوج، بزمجه و ... است. این دشت از شمال به کوهستان‌های زیبای شهرستان نور از استان مازندارن، از سمت جنوب شرق به ایرا، شهر دماوند و پلورآمل، از جنوب به مناطقی از تهران مانند افجه، امامه، لواسان، از شرق به کوه دماوند، از غرب به گرمابدر و خاتون بارگاه منتهی شده است.

دشت لار در پاییز


جنگل نهارخوران

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که با رسیدن پاییزعاشق می‌شوید؛ سفر به جنگل‌های سرسبز شمال مانند جنگل نهارخوران گلستان را به شما پیشنهاد می‌کنیم. جنگل نهارخوران با وسعتی بیش از 300 هکتار، پوشیده از درختانی مانند افرا پلت، ممرز، نمدار،  تمشک، گیلاس وحشی و بلوط است که در برگ ریزان پاییزی، بینندگان را جادو می‌کند.
این جنگل که در جنوب شهر گرگان واقع شده، زمانی  مسیرعبور و استراحتگاه حجاج خانه خدا برای عزیمت به سمت عربستان بوده است. در این جنگل جانورانی مانند گراز، شغال، جغد و راسو زندگی می‌کنند. جنگل نهارخوران در دامنه پرشیب دو کوه قرار گرفته و دارای آب و هوای بسیار مطبوعی است. این جنگل توریستی با امکان جنگل نوردی، کوه نوردی، کمپینگ و عکاسی یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری شمال کشور در تمام فصول، از جمله پاییز است. برای سفر به این جنگل زیبا باید به گرگان سفر کنید. از طریق بلوار نهارخوران این شهر به این جنگل بی نظیر خواهید رسید.

جنگل نهارخوران در پاییز


جنگل و آبشار کبودوال

جنگل و آبشار کبودوال در نزدیکی شهر علی آباد کتول، یکی از بهترین مقاصد مسافرت به شمال در پاییز است. جنگلی انبوه که رنگین کمانی از رنگ‌های پاییزی را ایجاد کرده و آبشار کبودال، بزرگترین آبشار خزه ای جهان و تنها آبشار خزه ای ایران را درخود جای داده است. ‌پل‌های کهنه، شاخه‌های درهم تنیده درختان با برگ‌های زرد و قرمز، گذرگاه‌های سنگ فرش شده، آبشارهای کوچک و آبشار کبودال این جنگل شما را به سوی خود فرا می‌خواند.
جنگل و آبشار کبودال در بهار و تابستان سبز، در پاییز رنگانگ و در زمستان سفید رنگ است. این جنگل و آبشار دیدنی اش در تمام فصول سال زیباست و گردشگران بسیاری را مجذوب خود میکند. برای رسیدن آبشار کبودال باید پس از رسیدن به شهر علی آّباد کتول، حدود 5 کیلومتر به سمت جنوب شرقی حرکت کنید تا به انتهای مسیرماشین رو منتهی به آبشار برسید. ادامه مسیر از میان جنگل و به صورت پیاده است.

جنگل و آبشار کبودال در پاییز

جنگل گیسوم

جنگل گیسوم یکی از بهترین جاهای دیدنی شمال در پاییز است. جاده ای جنگلی در میان گیسوم گردشگران را به ساحل شنی و زیبای گیسوم می‌رساند. تماشای همزمان دریا و جنگل و انواع تفریحات دریایی  و جنگلی مانند جت اسکی، قایق سواری، آفرود جنگلی، دوچرخه سواری، قدم زدن در ساحل شنی و تماشای آسمان زیبای شب از جاذبه‌های این جنگل و ساحل دیدنی است. برای رسیدن به جنگل و ساحل گیسوم از مبدا رشت باید به سمت آستارا حرکت کرده و پس از 5 کیلومتر بعد از منطقه پره سر به جنگل گیسوم برسید.

جنگل گیسوم در پاییز


دریاچه ی جنگلی چورت

دریاچه چورت یا میانشه یکی از زیباترین دریاچه های ایران است که در نزدیکی روستایی به نام چورت در شمال شرقی مازندران قرار دارد. این دریاچه چهار فصل زیبا و البته پاییز دیدنی اش را مدیون زلزله ای است که حدود 70 سال پیش در این منطقه روی داد و این دریاچه پدید آمد.

دریاچه چورت یا میانشه در پاییز


آب گرم لاویج

آب گرم لاویج در روستایی به نام لاویج، درچمستان  و در نزدیکی شهر نور قرار دارد.  همه ساله این منطقه با جنگل‌های رنگارنگ و طبیعت زیبا میزبان هزاران گردشگر و طبیعت گرد در تمامی فصول سال و پاییز است. آب گرم لاویج با خواص درمانی بسیار، سبب شهرت این روستا شده است. این روستا در دامنه‌های البرز واقع شده و به همین دلیل چشمه‌های آب معدنی بسیاری در نزدیکی آن وجود دارد. گرم شدن با آبگرم گوگردی و پر خاصیت لاویج در هوای خنک پاییز، تجربه ای لذتبخش است.

آب گرم لاویج در پاییز


آبشار گزو

آبشار گزو در دل جنگل‌های هیرکانی، در فاصله 15 کیلومتری زیرآب سوادکوه، یکی از دیدنی های پاییزی شمال ایران است. این آبشار باشکوه با ارتفاع 48 متر جلوه ای بی نظیر از طبیعت مازندران است. برای رسیدن به این آبشار از طریق جاده فیروز کوه تا شیرگاه بروید. پس از شیرگاه از طریق جاده لفور در پشت سد البرز(سد لفور)، وارد جنگل زیبای لفور شوید. سد البرزدر نزدیکی آبشار گزو قرار گرفته است.

آبشار گزو در پاییز


روستای یوش

روستای یوش، زادگاه علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج، پدر شعر نو فارسی است. این روستای توریستی در فاصله 105 کیلومتری جنوب آمل و در دامنه‌های البرز قرار دارد. رودخانه یوش، باغ‌های میوه، چشمه‌های متعدد و خانه اجدادی نیما یوشیج از جاذبه‌های این روستای دیدنی است که بسیار مناسب پاییزگردی است. روستای ییلاقی یوش در طول تاریخ همواره مورد توجه پادشاهان بوده و این منطقه زیبا را به یکی از گردشگاه‌های تاریخی و مهم تبدیل نموده است. زیبایی جاده یوش همتای گردنه حیران سرعین تشبیه شده است.

روستای یوش در پاییز

اولسبلنگاه

اولسبلنگاه یا اولسبلانگاه روستایی بهشتی و ییلاقی در جنوب ماسال است. این مکان مقصدی مناسب برای یک سفرعاشقانه پاییزی است که زیباییش قابل وصف نیست. مناظر زیبا، خانه‌های چوبی با بوی تازگی در میان جنگل‌های انبوه گردشگران را مجذوب می‌کند. این منطقه زیبا صبح هنگام در میان دریای ابر مخفی می‌شود. پیاده روی در طبیعت بی نظیر اولسبلنگاه، اسب سواری، نیسان سواری، دوچرخه سواری و عکاسی از تفریحات این منطقه زیباست. برای رسیدن به اولسبلنگاه از مبدا شهر ماسال، به سمت جاده گیلوان حرکت کنید.  در فاصله 27 کیلومتری غرب ماسال به روستای ییلاقی اولسبلنگاه خواهید رسید.

اولسبلنگاه در پاییز


دریاچه الیمالات

دریاچه الیمالات در 8 کیلومتری شهر نور و در 3 کیلومتری جاده نور به چمستان قرار گرفته است. این دریاچه در نتیجه ایجاد یک سد خاکی به وجود آمده و در دل منطقه ای جنگلی و زیبا قرار گرفته است. انعکاس رنگ‌های شاد پاییزی در آب دریاچه، جلوه ای بی نظیر در آن ایجاد می‌کند. مسیر زیبای رسیدن به این دریاچه از میان جنگل کشپل، برگ ریزان پاییزی و آرامش دریاچه این مکان را به یکی از بهترین مقاصد پاییز گردی شمال ایران تبدیل کرده است. این دریاچه و مناظر زیبای آن را به پاییزکشورهای اروپایی مانند سوسیس و سوئد تشبیه کرده اند.
کمپینگ و اقامت در نزدیکی این دریاچه و استفاده از امکانات قایق سواری، آلاچیق، سوپر مارکت، رستوران و کافی شاپ در این مکان زیبا یک تجربه پاییزی لذت بخش است.

دریاچه الیمالات در پاییز


آشوارده

آشوراده تنها جزیره ایرانی واقع در دریای مازندران است. این جزیره دیدنی در 10 کیلومتری بندرترکمن در استان گلستان قرار دارد. این جزیره زیبا که امتداد خشکی در آب است، در پاییز از زیبایی خاصی برخوردار است. طعم بهشتی انارهای وحشی و تمشک‌های این جزیره  که در پاییز به بار می‌نشیند، از خاطر بیرون نخواهد رفت. این جزیره با آب و هوای معتدل و مرطوب زیستگاه جانورانی مانند اسب وحشی، خرگوش، گرازهای کوچک، حیوانات بومی است. فصل پاییز این جزیره را به اقامتگاه پرندگان مهاجر نیز تبدیل می‌کند. پرنده نگری و تماشای حیوانات وحشی از نزدیک در این جزیره دیدنی از جاذبه‌های پاییزی آن است.

آشوراده  در پاییز


جنگل سیاهکل و آبشار لونک

جنگل سیاهکل و آبشار لونک در استان مازندران، یکی از بهترین مقاصد مسافرت به شمال در پاییز است. گردشگران برای رسیدن به این جنگل و آبشار دیدنی از جاده کوهستانی و جنگلی سیاهکل-دیلمان عبور می‌کنند. دو آبشار لونک در فصل  پاییز بسیار پرآب شده و جلوه زیبایی را ایجاد می‌کنند. جنگل انبوه، مزارع چای و شالیزهای کنارجنگل، درختان تنومند و گل‌های زیبا از زیبایی‌های جنگل سیاهکل است.

جنگل سیاهکل و آبشار لونک در پاییز


جنگل راش

جنگل راش مازندران یکی از مقاصد پاییزی شمال کشور است. این جنگل زیبا بزرگترین منبع چوب درخت راش است که در کنار رودخانه ای پرآب و در نزدیکی آبشار اوبن قرار دارد. تماشای چشم اندازهای زیبا، دوچرخه سواری، کمپینگ و جنگل گردی از تفریحات پرطرفدارجنگل راش مازندران است. برای رسیدن به جنگل از جاده فیروز کوه به سمت ورسک و شورمست حرکت کرده و پس از عبور از شهرک صنعتی شورمست وارد خروجی سمت راست جاده شوید. پس از عبور از لمرز به فلورد رسیده و با ادامه مسیر و عبور از وزملا و درزیکا به روستای سنگده می‌رسید. این روستا در ابتدای مسیر جنگل راش قرار دارد.

جنگل راش در پاییز


دریاچه شورمست

دریاچه شورمست سوادکوه در فاصله 200 کیلومتری تهران یکی از زیباترین جاهای دیدنی شمال در پاییز است. این دریاچه توریستی در موقعیتی قرار گرفته که تلفیقی از دو آب و هوای معتدل و مرطوب مازندران و آب و هوای گرم و خشک فیروز کوه است؛ این موقعیت سبب کنار هم قرار گرفتن جنگلهای سرسبز و کوه‌های برف پوش در کنار هم است. تماشای این پدیده کم نظیر در فصل پاییز گردشگران را به این منطقه می‌کشاند.
 دریاچه شورمست از طریق جاده ای زیبا و پیچ درپیچ کوهستانی در مسیر جاده فیروزکوه قابل دسترسی است. برای رسیدن به این دریاچه در جاده فیروزکوه حرکت کرده و پس از طی 50 کیلومتر از شهر فیروزکوه، پیش از رسیدن به پل سفید، به سمت دریاچه شورمست تغییر مسیر دهید.

دریاچه شورمست در پاییز


جنگل لوندویل

جنگل لوندویل آستارا مجموعه ای از جنگل، دریا، رودخانه، چشمه، آبشار و کوه است. این جنگل زیبا در کنار رودخانه ای پرآب، آبشار لاتون در دل جنگل، تماشای رنگ‌های پاییزی پاشیده بر بوم نقاشی جنگل، اقامت در کلبه‌های روستایی، سکوت و آرامش طبیعت را در ادامه مسیر رشت-آستارا خواهید یافت. دسترسی به آبشار لاتون در جنگل لوندویل نیاز به 4 ساعت پیاده روی جنگلی دارد که  یک ماجراجویی جذاب و به یادماندنی است. برای رسیدن به جنگل لوندویل حدود 15 کیلومتر پیش از رسیدن به آستارا به سمت تابلو لوندویل حرکت کنید.

جنگل لوندویل در پاییز


جنگل النگدره

جنگل انگدره یکی از جنگل‌های دیدنی شمال در پاییز است که در نزدیکی گرگان از استان گلستان قرار دارد. انبوه درختان در هم تنیده با برگ‌های رنگارنگ، آبشار و چشمه سارهای متعدد، رودخانه ملاشی درمیان جنگل، جاده سلامت، ایستگاه دوچرخه، خودروهای برقی در جنگل، کمپینگ در جنگل و بسیاری تفریحات پاییزی دیگر در این جنگل برقرار است.

جنگل النگدره در پاییز

Author

آرش خادملو

نویسنده

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله.

02 نظر

Blog Comments

آرش خادملو

2 دقیقه پیش

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله

پاسخ
Blog Comments

آرش خادملو

2 دقیقه پیش

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است. چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله

پاسخ

نوشتن یک نظر